Her biri kariyerinde ayrı bir başarıya imza atmış, etkileyici ve güçlü pek çok kadın dizi karakteri var. Zengin, çalışkan, hırslı ya da komik bu dizi karakterlerini soluksuz izliyoruz. Komediden gerilime, maceradan aksiyona kadar farklı türde ünlü dizilerde yer alan ve kariyerleri ile dikkat çeken kadın dizi karakterlerini sizin için derledik.

Hafızamızda yer etmiş pek çok ünlü kadın dizi karakteri var. Bu çekici, güçlü, başarılı ve girişimci kadın karakterler, kariyerlerinin doruğunda olmaları, karanlık ya da eğlenceli tarafları ile bizde dizileri soluksuz izleme isteği uyandırıyor. Güzel, etkileyici ve farklı dallarda başarıya ulaşmış bu karakterler her ne kadar kurgu da olsalar hayallerinin peşinde koşan iş dünyasındaki yeni adaylara ilham verebilir.

İşte etkileyici kariyerleri ile ünlü kadın dizi karakterleri:

Mad Men (Elisabeth Moss)

Moss, efsane dizi Mad Men’in kilit karakterlerinden hırslı reklam yazarı Peggy Olson rolünü oynadı. Ana karakter Don Draper’ın sekreterliğinden, reklam yazarlığına ve yöneticiliğe uzanan hikayesi başarılarla dolu. 1960’ların cinsiyetçi ortamında tam anlamıyla didinerek istediklerini bir bir elde ediyor diyebiliriz.

9

Ally McBeal (Calista Flockhart)

1997’de başlayıp 2002’ye kadar devam eden efsane dizide Calista Flockhart, bazen komik bazen de hüzünlü halleriyle başarılı avukat Ally Mcbeal’i canlandırıyor.

1

Game of Thrones (Emilia Clarke)

Game of Thrones denince akla pek çok başarılı kadın karakteri geliyor, ancak şüphesiz ki Khaleesi, Daenerys Targaryen azmi, kararlılığı ve kendine olan inancıyla diğer kadın karakterlerin önüne geçmeyi başarıyor. Targaryen, üç ejderhası ile tozu toprağa katıyor ve demir tahta yürümeye devam ediyor. Akıbeti henüz ne olacak bilmiyoruz ama Khaleesi demek irade ve güç demek!

6

House of Cards (Robin Wright)

Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır sözünü kanıtlayan Claire Underwood, Kevin Spacey’in canlandırdığı ABD Başkanı Frank Underwood’un karısı. Claire Underwood, bir vakfın da başkanı olarak dikkat çekmişti. Underwood ayakları yere sağlam basan, çok güçlü bir karakter olarak karşımıza çıkıyor.

3

Kariyerleri ile dikkat çeken kadın film karakterleri yazımızı da okumayı unutmayın.

Parks and Recreation (Amy Poehler)

Amy Poehler’in canlandırdığı Leslie Knope, belediyeye bağlı parklar ve bahçeler biriminde çalışan orta düzeyde bir bürokrat. Her saniyesi komik bu dizide Knope; çalışkan, yaratıcı ve çalıştığı birimin gelişmesi için elinden geleni yapan bir çalışan olarak karşımızda.

7

Mad Men (Christina Hendricks)

Mad Men’in bir diğer başarılı kadın karakteri de Christina Hendricks’in canlandırdığı Joan Holloway. Kendisi de tıpkı Peggy gibi kariyer basamaklarını hızla çıkıyor. Dizinin başında sekreter olan Joan, dizinin sonlarında şirket ortağı olarak karşımıza çıkıyor.

5

The Big Bang Theory (Mayim Hoya Bialik)

Ünlü komedi dizisi The Big Bang Theory’de Bialik’in canlandırdığı Harvard Üniversitesi mezunu nörobiyolog Amy Farrah Fowler, zeki olmasının yanı sıra son derece komik bir karakter.

2

The X-Files (Gillian Anderson)

Esrarengiz olayların ve dünya dışı varlıkların ele alındığı, geniş bir hayran kitlesi olan efsane dizi The X-Files’ın unutulmaz karakteri Dana Scully başarılı bir FBI ajanı. Partneri Fox Mulder ile gizemden gizeme koşan Ajan Scully, şüpheci ve titiz bir karakter olarak öne çıkıyor.

4

The Simpsons (Lisa Simpson)

Son olarak Lisa’dan bahsetmeden geçemedik. Efsane Simpson ailesinin en zeki kurgusal üyesi Lisa, ailenin geri kalanından son derece farklı. Çok başarılı ve meraklı olmasının yanı sıra aynı zamanda saksafon çalıyor ve vejetaryan.

8