Yeni mezunlar ve üniversite öğrencileri için en önemli gündemlerden birisi kariyer fırsatı olan ve iyi para kazandıran bir meslek sahibi olmak. Bu noktada, bazı mesleklerin sağladığı faydalar nedeniyle diğerlerinin arasından öne çıktığı söylenebilir. Sizler için California Üniversitesi tarafından yapılan ve geleceğin mesleklerini inceleyen araştırmaya göz attık.

Her üniversite öğrencisi ve de özellikle yeni mezun, okul sonrası iyi bir iş sahibi olmak istiyor. Bu işin kriterleri genellikle iyi bir gelir, huzurlu bir çalışma ortamı ve açık bir kariyer yolu olarak öne çıkıyor. Hızla değişen iş dünyası ve teknolojiyse parlayan başka meslekleri gündeme getiriyor. Gençlere rehber olabilmesi amacıyla California Üniversitesi’nin yaptığı yeni mezunlar ve üniversite öğrencileri için öne çıkan meslekler araştırması, dört ana faktör üzerinde şekilleniyor:

1. Söz konusu alandaki iş potansiyeli
2. 2010 – 2020 arasında beklenen büyüme oranı
3. Ortalama maaş skalası
4. Çalışma ortamının karakteristiği

İşte araştırmaya göre öne çıkan geleceğin meslekleri:

Sigortacı

Araştırmaya göre nüfus arttıkça sigorta acentalarına duyulan ihtiyaç da artıyor. 2020’de sigorta sektörü yüzde 22 oranında büyüyecek. Daha çok insan ilişkisi ve satış üzerine şekillenen bu meslek dalı geleceğin meslekleri arasında yer alıyor.

Halkla ilişkiler uzmanı

Yıllardır hayatımızda yer alan bu meslek dalı gelecekte de parlamaya devam edecek. Araştırmaya göre bu alanın 2020’de yüzde 23 oranında büyümesi öngörülüyor. Kıdemli halkla ilişkiler uzmanlarının maaşları ortalamanın üstünde olarak göze çarpıyor. Bu alanda çalışmak isteyen kişiler sosyal beceriler edinmeye, eğitim ve gelişime açık olmaya hazır olmalı.

İş analisti

Günümüzde de önemli bir iş kolu olarak nitelendirilen ve maaşları ortalamanın üstünde olan iş analistleri, küçük organizasyonlarda olduğu kadar büyük kurumsal yapılarda da son derece kritik bir role sahip. Üniversitelerin teknik bölümlerinde okuyanlar kadar sosyal bölümlerde okuyanlar da kendilerini farklı eğitimlerle geliştirerek bu işi tercih edebilir. Alanın 2020’de yüzde 22 oranında büyümesi bekleniyor.

Bilgisayar sistemleri analisti

Bu meslek dalı günümüzde önemli bir yere sahip olduğu gibi gelecekte de en çok aranan meslekler arasında yer alacak. Bilgisayarın her şey olduğu bir dünyada teknoloji ağırlıklı mesleklerin hem gelir hem de kariyer imkanı olarak neden bu kadar değerli olduğu da anlaşılabilir. Bu meslek dalı da 2020’de yüzde 22 oranında büyümüş olacak.

İlkokul öğretmeni

Elbette öğretmenlerin önemi asla azalmayacak. Özellikle hızla açılan özel okullar ilkokul öğretmeni ihtiyacının da artmasına neden oluyor. Öğretmenlik mesleği geleceğin meslekleri arasında parlamaya devam edecek.

Ağ yöneticisi

Geliri yüksek meslekler arasında yer alan ağ yöneticiliğinin 2020 yılında yüzde 28 oranında büyümesi öngörülüyor. İnternetin ekonomideki değeri güçlendiği sürece organizasyonların ve bireylerin ihtiyaçları da hızla artacak. Araştırmaya göre bugün sadece Amerika’da 500 bin civarında ağ yöneticisi var ve bu sayı hızla artmaya devam ediyor.

Denetçi

Organizasyonlardaki muhasebe biriminin önemi düşünülürse muhasebe uzmanları ve denetçiler için iş ağı her zaman son derece geniş. Buna göre bu alanın 2020’de yüzde 16 oranında büyümesi öngörülüyor. Denetçilik maaş ortalaması nedeniyle de çok tercih edilen meslekler arasında yer alıyor.

Pazarlama uzmanı

Bugün olduğu kadar gelecekte de pazarlama uzmanlığı önemini korumaya devam edecek. Buna göre pazarlama alanındaki büyüme 2020’de yüzde 41 gibi büyük bir oranda gerçekleşecek. Araştırmada pazarlama uzman ihtiyacının aciliyetle arttığı özellikle ifade ediliyor.

Yazılım uzmanı

Günümüz teknoloji dünyasında yazılım uzmanlarının hem gelir hem de kariyer yolu olarak önleri son derece açık. Araştırmaya göre yazılım uzmanlığı 2020’de yüzde 30 oranında büyümüş olacak.