Çok aranan hemşirelik dalları

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2013 verilerine göre Türkiye’de yaklaşık 200 bin hemşire çalışıyor. Bu sayı ve hemşire ihtiyacı artan hastane sayıları ve elbette nüfusa bağlı olarak günden güne artıyor. Ayrıca bu ihtiyaç hemşirelerin farklı dallarda uzmanlaşmasının da yolunu açıyor. Çok aranan hemşirelik dallarını sizler için derledik.

hemsire2

Sağlık sektöründe son derece kritik bir yere sahip hemşirelerin dünya ortalamasıyla kıyaslandığında Türkiye’de sayıları oldukça az. Gelişmiş AB ülkelerinde her 100 bin kişiye 700 civarında hemşire düşerken Türkiye’de her 100 bin kişiye 130 hemşire düşüyor. Gün geçtikçe daha da önemli hale gelen hemşireler, özellikle gelecekte daha da öne çıkması beklenen farklı dallarda uzmanlaşabilir.

İşte geleceğin hemşirelik dalları:

Anestezi hemşiresi

Anestezi hemşiresi tüm cerrahi işlemlerde olmazsa olmaz bir yere sahip. Son derece kritik ve riskli bu görevde uzmanlaşan hemşireler için gelecek daha da parlak. Yaşam kalitesinin düşmesi nedeniyle giderek ve çeşitlenen hastalıklar var olduğu sürece operasyonlarda yer alan anestezi hemşirelerine olan ihtiyaç da hızla artacak. Amerika İşçi Kurumu verilerine göre sadece Amerika’da her yıl 32 milyon cerrahi operasyon yapılıyor.

Psikiyatri hemşiresi

Geliri yüksek dallardan biri olan psikiyatri hemşireliğinde hemşireler psikiyatrist ve psikologlara farklı mental hastalıkların tedavisinde yardım ediyor, tedavi sürecine bizzat katılıyor. Genelde davranışçı terapi eğitimi alan hemşireler, çocuklar, yaşlılar ya da farklı hastalıklar üzerine uzmanlaşabiliyor.

hemsire3

Ebe

Uluslararası Ebeler Konfederasyonu (ICM), Dünya Sağlık örgütü ve UNICEF anne-bebek ölümlerini ve sezaryen oranlarını azaltmak için dünyanın her zaman olduğundan daha fazla ebelere ihtiyacı olduğunu vurguluyor. Bugün pek çok üniversitede dört yıllık lisans eğitimi verilen ebelik annelik öncesi ve doğum sonrasında son derece önemli role sahip. Ebelik de her zaman aranan meslekler arasında yer almaya devam edecek.

Diyabet Hemşiresi

Diyabetli birey özel bir tedavi ve bakıma ihtiyaç duyuyor. Temel hemşirelik eğitimi almış hemşirelerin bu gereksinimini karşılamakta yetersiz kalması nedeniyle bu konuda özel eğitim almış diyabet hemşiresine ihtiyaç duyuluyor. Diyabet hemşireliği çok aranan hemşirelik dalları arasında üst sıralarda yer alıyor.

Ortopedi Hemşiresi

Ortopedi alanını ilgilendiren her tür sorunda uzman doktorlarla birlikte çalışan ortopedi hemşireleri aranan hemşirelik dalları arasında yer alıyor. Hızla artan kemik ve eklem sorularının tedavisinde, terapi sürecinde ve hastanın eğitilmesinde önemli bir yere sahipler.

Yeni doğan hemşiresi

Bu hemşirelik dalında hemşireler yeni doğan veya prematüre bebekler üzerinde uzmanlaşıyor. Onların bakımı ve tedavi süreçlerinde kritik yere sahip hemşireler 2 yaşa kadar bebeklerle de ilgileniyor. Yeni doğan hemşireleri de görevleri itibariyle çok aranan meslekler arasında yer alıyor.

hemsire1

Klinik hemşiresi

Hastanın hastanede yattığı süre içindeki düzenli bakımı ve tedavisinde görev alan klinik hemşireleri genelde uzman hemşireler arasından seçiliyor. Deneyim kazandıkça daha da önemli bir yere gelinebilecek bu meslek dalı farklı uzmanlıkları bir arada bulundurması nedeniyle de son derece önemli.

Yaşlı bakım hemşiresi

Gerontoloji yaşlılık bilimi anlamına geliyor. Gerontoloji hemşiresi olarak da adlandırılan yaşlı bakım hemşireleri özellikle bakımevlerinde, evde ve yaşlı hastaların yoğunlukta yer aldığı kliniklerde çalışıyor, bu tür hastalarda sık görülen rahatsızlıklar üzerine uzmanlaşıyorlar. Geleceğin önemli meslek dalları arasında yer almaya devam ediyor.

Akademisyen hemşire

Sağlık sektörünün akademik kısmında yer alan hemşirelere olan ihtiyaç ilgili bölümlerin açılmaya devam etmesi nedeniyle daha da artıyor. Hastalıklar ve hasta bakımı gibi farklı alanlarda araştırma yapan hemşireler geleceğin hemşirelerini yetiştirme amaçları nedeniyle çok önemli bir role sahip.