pronetPronet çalışanlarına yönelik Pronet Eğitim ve Gelişim Akademisi’ni (PEGA) 2011 yılında hayata geçirerek eğitim süreçlerini tek bir çatı altında topladı. Çalışanlarına yönelik eğitimlerin yanı sıra PEGA bünyesinde satış alanında kendini geliştirmek isteyen gençlere yönelik ücretsiz eğitimlerini de Temmuz ayında vermeye başlayacak.

Pronet kuruluş yılı olan 1995’den beri çalışanlarına; belirlenmiş olan gelişim alanlarına göre belli periyodlarda eğitimler düzenliyor, dış kaynaklı eğitimlerle de kişisel gelişimlerine katkı sağlıyor. Şirket, 2010 yılında hızla büyüyen şirketin eğitim ihtiyaçlarına aynı hızda yanıt verebilmek adına eğitimle ilgili tüm operasyonların tek çatı altında toplanması gündeme gelmeye başladı. Pronet Eğitim Grup Müdürü Tarık Eren, 2011 yılı başında kurumun büyüme hedef ve stratejilerine paralel olarak eğitmen kadrosunun artırılmasına ve tek çatı altında toplanmasına karar verildiğini anlattı ve şunları söyledi: “Böylelikle kurumun tüm çalışanlarına eğitim veren konusunda uzman 15 kişilik bir Ekipten oluşan PEGA (Pronet Eğitim ve Gelişim Akademisi) kuruldu” dedi. Pronet Eğitim Grup Müdürü Tarık Eren, Pronet’in eğitim yatırımı PEGA hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

Çalışanlarınıza verdiğiniz eğitimlerden biraz bahseder misiniz?
PEGA olarak Şirketimizin bünyesinde görev yapan tüm çalışanların eğitimlerinden, gelişiminden sorumluyuz. Farklı uzmanlık konularında eğitim talepleri gelmesi durumunda; dış kaynaklı eğitimler düzenliyor, bunun dışındaki tüm eğitimleri PEGA Eğitmenleri olarak bizler düzenliyoruz. Direkt Satış, Kanal Satış ve SSH (Satış Sonrası Hizmetler) çalışanlarına verdiğimiz eğitimler; Başlangıç Eğitimleri, Tazeleme (Takip) Eğitimleri ve de Kişisel Gelişim Eğitimleridir. Satış Ekipleri için yoğun işe alım sürecimiz devam ediyor. İşe alınan Sistem Danışmanlarına sahaya çıkmadan önce 2 hafta süren yoğun bir eğitim (bir hafta teknik, bir hafta satış) veriyoruz. Her hafta ortalama 20 kişiden oluşan minimum 2 sınıf açıyoruz. Bir başka deyişle; her hafta 40 kişinin işe alımını gerçekleştirip eğitimlerini tamamlıyoruz. Temmuz ayı itibariyle hayata geçireceğimiz ücretsiz haftasonu eğitimleri projemizle; halihazırda bir kurumda çalışan ya da çalışmayan, satış alanında kendini geliştirmek isteyen, satışın ne olduğunu merak edenleri temel düzeyde bilgilendirmeyi hedefliyoruz. Kariyerine “satış elemanı” olarak başlamış ve 15 yıldır satışın içinde olan birisi olarak; “Gönüllülere” satış eğitimi vermek, tecrübe aktarımında bulunmak sanırım paha biçilmez bir deneyim olacak.

PEGA’da kaç kişi eğitmen olarak görev yapıyor?
Toplam 15 Eğitmenden oluşan bir ekibiz. 6 kişi direkt satış ekiplerine, 4 kişi kanal satış ekiplerine, 4 kişi de SSH Ekiplerine Eğitim veriyor. Ekibin yarısını Pronet’te farklı bölümlerde ciddi başarılar elde edip tecrübe kazanmış arkadaşlarım oluştururken diğer yarısını da farklı kurumlarda çalışmış ve önemli başarılar kazanmış ve de tecrübeli arkadaşlarım oluşturuyor.

Akademinizle ilgili yakın dönemde hayata geçirmeyi planladığınız projeleriniz var mı?
PEGA Eğitmenleri olarak düzenli aralıklarla İnsan Kaynaklarının da eşlik ettiği “beyin fırtınası” seansları düzenliyoruz. Haziran ayında gerçekleştirdiğimiz seansta; “Gönüllülere Gönülden Eğitim”(Ücretsiz Haftasonu Eğitimleri) fikri çıktı ortaya. Çok kısa zamanda projelendirdik ve şimdide hayata geçiyoruz

Bu eğitimlerden faydalanmak isteyenler neler yapmalı?

Eğitim başlangıç tarihlerinden yaklaşık 1 ay öncesinde Kariyer portallarında eğitim ilanlarımızı yayınlayacağız. Bu ilanlara başvuru yapan kişileri değerlendiriyor olacağız. Belli bir kontenjanla hareket ederken daha önceki eğitim ilanına başvuran ancak kontenjan nedeniyle dahil edemediğimiz öncelikli olacak. Bu eğitimlerde hedeflediğimiz satış alanında kendini geliştirmek isteyenler ve Pronet  ailesini yakından tanımak isteyenleri öncelikli Satış Teknikleri alanında temel düzeyde bilgilendirmeyi, aynı zamanda kişisel gelişim eğitimleriyle kişilerin hem kariyerleri hem de özel yaşamları anlamında belirli bir bilinç düzeyine ulaştırmak. Böylelikle eğtitimlerimize katılanlar elbette Pronet bünyesinde oluşacak kariyer fırsatlarına en yakın kişiler olacaklar.

Ücretsiz haftasonu eğitimlerinin katılımcılar için faydası ne olacak?Özellikle satış mesleğine yeni başlayanlar veya daha önce formal satış eğitimi almadan satış mesleğini sürdürenler için ideal bir eğitim. Başarılı bir satış görüşmesi için gerekli adımların ve tekniklerin anlatıldığı bu programda sınıf içi eğitim, uygulamada role-play teknikleri kullanılarak aktarılıyor. Katılımcıların öğrendikleri yeni teknikleri ve eğitim uygulamalarıyla oluşan motivasyonu sahaya yansıtmaları ve gözle görülen bir fark yaratmaları amaçlanıyor.