Arşivler

Goto Kimya’dan yeni hedefler

Goto Kimya Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tuzer, üretim, satış ve pazarlama departmanlarında kalifiyeli eleman alımlarının devam ettiklerini 35 olan personel sayılarını 85’e çıkarmayı planladıklarını söylüyor.      

Goto Kimya, 1979 yılında Konya’da Tüzer Ticaret adı altında kuruluyor. Ankara, Kocaeli ve Bursa’da; Nik&Cacabey ve Rüya Grup olarak faaliyet gösteren şirket 2009 yılında GOTO adı altında birleşiyor. Kimya, kozmetik, tekstil, inşaat ve mobilya sektörlerinde ülkemiz genelinde aktif satış ve üretimleriyle faaliyetlerini devam ediyor. Goto Kimya Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tuzer kuruldukları günden bugüne katkıda bulunmak, milletimizin menfaatlerini ön planda tutup faydalı olmak, çalışmak, başarmak için “Doğruluk En Kısa Yol” inancını hedeflediklerini söyleyen Mehmet Tuzer sorularımızı yanıtladı.

Goto Kimya olarak hangi alanlarda faaliyet gösteriyorsunuz?

Kimya, kozmetiki spa ve genel temizlik ürünlerinin bitki esaslı endüstriyel ve raf grubu, kişisel bakım ürünleri, cilt bakım ürünleri, parfümler, kolonyalar, bebe ürünleri, dezenfektan grubu ve yüzde 100 natura floş ipliğiyle reçetelendirilerek özel dokunan banyo keseleri ‘doğal ve bitkiselliği’ ön planda tutarak hiçbir şekilde hayvansal yağ kullanmadan İSO Dünya Standartlar kalitesinde, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesinde 9000 m2 Modern Tesisinde, Otomatik Makinalarda, Çevre ve İnsan sağlığı açısından önem taşıyan, bütün ürünlerini büyük bir tizlikle üreterek topluma daha sağlıklı ürünler sunmak temel amacımız. Mobilya sektöründe kaliteyi ve rahatlığı ön planda tutarak üretim ve pazarlama hizmeti veriyoruz. Ayrıca inşaat sektöründe de halkımızın konut ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla uygun lüks ve kaliteli konutlar inşaa etmekteyiz.

Ne gibi performans değerlendirme çalışmaları yapıyorsunuz?

Son yıllarda daha da önem kazanan performans değerlendirme çalışmaları günümüz piyasalarındaki gelişmeler, kalitenin ve memnuniyetin müşteriler için önem kazanması firmamızı bu alandaki çalışmalarını dikkatle sürdürme ve bu sistemi geliştirme odaklı hareket etmeye sevk ediyor. Şirketimizdeki görevi ne olursa olsun bireylerin, çalışmalarnın, yeterliliklerinin, tüm yönleriyle gözden geçirilip, bulundukları birimde başarı oranlarının arttırılması, bu değerlendirmeler şirketimiz için önem taşıyor. Bu bağlamda bireylerin kültürel açıdan gelişmelerini sağlamak amacıyla kitap okuma alışkanlıklarının arttırılması, hizmet verdiği bölümlerinde uzmanlaşması ve müşteri taleplerine anında cevap verebilmesi amacıyla eğitimler ve seminerler düzenlenmesi, performans çizelgelerinin düzenli olarak takibi ve bu konuda bilgi aktarımı ve toplantılar yapılması.

Çalışanlarınıza verdiğiniz eğitimlerden bahseder misiniz?

Eğitimin elbette başarıya giden yolda en önemli bir etken olduğunu bu bilinçle çalışanlarımızın alanlarındaki hizmetlerini en iyi şekilde icra edebilmeleri için hizmet verdikleri bölümle ilgili uzman kişiler tarafından eğitim ve seminerler düzenliyoruz. Çalışanlarımıza her 15 günde bir genel toplantı yaparak gerekli konular hakkında eğitimler ve seminerler veriyoruz. Halkımıza daha faydalı uygun fiyatlı ürünler araştırtmak tarihte başarılı kişilerin hayat hikayelerini okumalarına ve örnek almalarına yönelik teşvikler.

Firma olarak yakın dönem hedefleriniz neler?

Ülkemizde konusunda uzman yerli ve yabancı firmalar içinde en üst sıralarda yerimizi almak, kaliteyi en üst seviyede tutarak halkımıza sunmak, ihracat alanında sürdürülebilir bir başarı elde etmek.

Gazeteci olmak için yola çıkarak Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Basın Yayın eğitimi aldı. Sektörel yayınlarda tecrübe kazanan, 2007 yılında Kariyer’de Editör olarak çalışmaya başlayan Nogay, 2011’den bu yana Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapıyor.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.