Hızla değişen çağ yeni iş modellerini, iş yapış şekillerini, meslekleri de beraberinde getiriyor. Birçok konuda alışılagelen şeyler ise yerini yeni uygulamalara bırakıyor. Konuşmacı, Girişimci ve Yazar Perçin İmrek, global bir çalışan olmanın ipuçlarını yazımızda anlatıyor.

Sizlere bu yazıyı Washington D.C. şehrinde, filmlerde gördüğümüz tipik bir Amerikan “suburban” (banliyö) evin ön verandasında, dizüstü bilgisayarım kucağımda yazıyorum.

Burada olmamın sebebi ne mi?

Meksika’da seyahatteyken, çalıştığım uluslararası eğitim firmalarından birinin beni arayıp “Washington D.C.’de bir eğitimimiz var, 4 gün sonra başlayacak, gelebilir misin?” demesiyle, apar topar Covid testi yaptırıp, bilet alıp, diğer hazırlıklarımı da tamamlayarak buraya geldim. “Global Organizational Management” (Global Organizasyon Yönetimi) konusunda, bakanlık personeline 5 gün boyunca eğitim verdim. Tabii ki bu eğitim için tüm masraflarım karşılandı. Hem de iyi para kazandım.

Bunu size anlatmamın sebebi ne peki?

Birçok farklı sektörde ve alanda, özellikle ABD’li (ve genel olarak 5-10 ülkeden olan) profesyonellerin işlerini sadece ülkelerinde değil, global bir şekilde yaptıklarını görüyoruz. Çok göz önünde olmasa da Türkiye’de de böyle profesyoneller var; ama olması gerektiği kadar yok. Ben de 34 yaşında bir eğitmen ve konuşmacı olarak, bu gaye ile çalışıyorum. İşimi global yapmak!

Bir eğitmen olarak bana en yakın örneklerden biri Tony Robbins. Onun gibi dünyanın dört bir yanına gidip konuşmalar yapmak, eğitimler vermek ve dünyadaki 7+ milyar insana dokunmak hedefim. Sadece İstanbul’dakilere ya da Türkiye’dekilere değil. Herkese, tüm insanlığa…

Peki bunu nasıl yaptım? 34 yaşında, Washington D.C.’deki bir firmadan bir eğitim vermek için nasıl davet edildim? Tahmin edebileceğiniz gibi bunun tek ya da kısa bir cevabı yok.

Özet olarak;

  • Uzun süredir kendime, bilgime, tecrübeme ve karakterime yaptığım yatırım (maddi ve manevi),
  • İngilizcemi akıcı hale getirmem,
  • Kendimi bir dünya vatandaşı gibi yetiştirmem,
  • Kişisel marka, pazarlama, finansal okur yazarlık, kritik düşünme gibi kaslarımı geliştirmem,
  • Farklı kültürleri tanımam ve ufkumu genişletmem.

Bu gibi birçok parametrenin bir araya gelmesi sonucu şu an bunu yapabiliyorum. Tüm bu anlattıklarımla vermek istediğim mesaj şu:

Hangi sektörden olursanız olun, nereden gelirseniz gelin, nasıl bir hayat yaşadığınız fark etmeksizin, yukarıda bahsettiklerimi yaparsanız bir dünya markası olabilirsiniz. Birçok bilim insanı ve sanatçı gibi…

Bunun için öncelikle bulunduğunuz noktayı, beklentilerinizi, eksikliklerinizi ve artılarınızı çok iyi değerlendirmelisiniz. Sonrasında hedefe ulaşma yolunda adım adım ilerlemenizi, teknolojiyi ve gelişmeleri yakından takip etmenizi öneririm. Çağın gelişmelerini yakından takip ederken, olası fırsat alanlarını önceden yakalamanız kaçınılmaz. Bu da size her zaman yeni kapılar açma imkanı sunacaktır.

Konuk Yazar: Perçin İmrek / Girişimci, Yazar ve Konuşmacı

Yazara ait diğer yazıları okuma için hemen tıkla!