Gençleri iş hayatına hazırlamayı hedefleyen İBB Genç Yetenek Gelişim Programı için başvurular başladı. Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek programa ilk defa, gerekli şartları sağlayan tüm İstanbullu gençler başvurabilecek.

İstanbul’da ikamet eden 30 yaş altı gençlerin mesleki, kişisel bilgi ve becerilerini arttırmayı, onları iş hayatına hazırlamayı hedefleyen İBB Genç Yetenek Gelişim Programı’nın başvuruları başladı. Programda; geleceğin yetkinliklerini kazandırmak üzere e-eğitim ile webinar’lar, saha çalışmaları, yepyeni fikirlerin projeye dönüştüğü gelişim kampı ve kariyer fırsatlarının yakalanacağı sektörel buluşmalar yer alacak.

İBB İnsan Kaynaklarından Sorumlu Başkan Danışmanı ve projenin yürütücüsü Yiğit Oğuz Duman, programa dair detayları şöyle anlattı:

“Gençleri çok kapsamlı ve rüştünü ispatlamış bir programın bekliyor. İlk olarak birbirimizi hissedebileceğimiz bir lansman etkinliği ile buluşacağız. Sonrasında ise teorik anlamda bilgilerini geliştirebilecekleri bir dizi e-eğitim ve webinar’lar ile yolculukları devam edecek. Bu eğitimlere paralel olarak İstanbul’u bizzat deneyimleyebilecekleri saha çalışmalarına dahil olacaklar. Yeri gelecek süt dağıtacaklar, yeri gelecek Halk Ekmek büfelerinde görevli olacaklar. İETT ile İstanbul’u gezip, İSKİ/İGDAŞ ile sayaç okuyacaklar. Uçtan uca yapılandırılmış saha çalışmalarında insanlara hizmet vermenin, onları dinlemenin ve bunları layıkıyla yapmanın nasıl bir duygu olduğunu hissedecekler. İş yaşamında çok önemli olan bu yaşantıyı, İBB gibi çok çeşitli alanlarda hizmet veren bir kurumun bünyesinde deneyimleyerek becerilerini geliştirme şansı yakalayacaklar.”

İş dünyasıyla bir araya gelecekler

Gençlerin, programın ilerleyen aşamalarında iş dünyasının önde gelen kurumlarıyla bir araya gelerek paylaşımlarda bulunacaklarını da sözlerine ekleyen Duman:

“Bu buluşmalar, gençlerin ufuklarını açacak, iş yaşamında ve geleceğin dünyasında kendilerinden neler beklendiğini görmelerini sağlayacak. Programın son aşamasında ise edindikleri bilgi ve becerileri uygulayabilecekleri bir proje üretim sürecini deneyimleyecekler. ‘Gelişim Kampı’ adını verdiğimiz bu etkinlikte tasarım odaklı düşünce ve proje yönetimine dair eğitimler alarak gruplar halinde bir fikir üzerine çalışacak ve çözümler geliştirecekler. Her aşamasının titizlikle kurgulandığı İBB Genç Yetenek Gelişim Programı, 2021 yılında yetenek gelişimi alanında dünyaca otorite kabul edilen Associationfor Talent Development (ATD) tarafından en iyi gelişim programı ödülüne layık görüldü. Gençler bu program ile imkan tanındığında ve onlar için yatırım yapıldığında, sahip oldukları dinamizm ve enerjiyi nasıl etkili kullanabildiğini hissedecek. Bu programı tamamlayan İstanbullu gençler; daha çok empati kuran, çevresine karşı daha duyarlı, hak ederek hak kazanmanın gerekliliğine inanan, emek veren, gelişime odaklanan, dünyayı takip eden, çok yönlü bakabilen ve yenilikçi fikirler üreterek aksiyona geçen bireyler olacaklar. Hepimizi başarıya götürecek unsurlar yüksek bilgi ve beceri, ulaşılabilir olmak ve tutkuyla çalışmak” ifadelerini kullandı.

İBB Genç Yetenek Gelişim Programı’nda yer almak isteyenler, 9 Temmuz 2021 tarihine kadar başvuru yapabilir.