30 yıldır taşımacılık sektöründe emin adımlarla ilerleyen Gürsel Turizm’de Genel Müdürlük görevini taşımacılık sektöründeki ilk kadın genel müdür olan Banu Elibol Birant üstlendi. Gürsel Akademi’ye tam destek veren Birant, şirketi yeni başarılara taşıyacağının sinyalini veriyor.

Taşımacılık sektörünün deneyimli ismi Gürsel Turizm çalışan eğitimlerinin öneminin farkında. Gürsel Turizm’in tüm sürücüler için kurduğu Gürsel Akademi’de yıllık ortalama 10 bin saat eğitim veriliyor. Böylelikle sektördeki eğitim kalitesinin çıtası sürekli yükseliyor. Gürsel Turizm Genel Müdürü Banu Elibol Birant,eğitimlerdeki amaçlarının çalışanlara sadece bilgi yüklemek değil, sürücülerin olaylara bakış açılarını geliştirmek olduğunu vurguluyor. Banu Elibol Birant sektördeki tecrübelerini bizlerle paylaştı.
 

Gürsel Turizm’in markalaşma sürecini nasıl tamamladınız?
30 yıllık bir deneyime sahip olan Gürsel Turizm’in marka yönetimi süreci 1989 yılında personel ve okul taşımacılığı faaliyetleriyle başladı. O günden beri en ileri teknolojiyi kullanarak ve kalite standartlarından taviz vermeden, her geçen gün ülkemizin önde gelen kurumsal şirketlerini portföyüne katarak büyümeye devam ediyoruz. İş yapış tarzımızı da kurumsal müşterilerimizin desteğiyle geliştirerek sektörün öncü firması haline geldik. Personel ve okul taşımacılığı yanında ayrıca sürücülü kurye araç hizmetleri, VIP transfer hizmetleri ve özel sürücü hizmetleri de sunuyoruz.

Kariyer geçmişinizden bahseder misiniz?
İşletme eğitimim sonrasında 5 yıl özel bir kuruluşta İnsan Kaynakları üzerine çalıştım daha sonra 5 yıl Gürsel Turizm’de Pazarlama ve Satış yöneticisi olarak, 3 yıl da Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptım. 2009 Ağustos ayından itibaren de Genel Müdür olarak görev yapıyorum.

Taşımacılık sektöründe çalışmaya nasıl karar verdiniz?

Aslında biraz tesadüf oldu fakat sektörü tanıdıkça nasıl geliştirilebileceğini hayal ettim. Taşımacılık sektörünün hareketli ve enerji veren bir sektör olduğunu düşünüyorum. Gürsel Turizm’de genel müdür olduktan sonra öncelik verdiğiniz konular neler oldu ve neler olacak?
Aslında genel müdür olduktan sonra değil, başından beri İnsan Kaynakları ve teknolojik altyapıya önem verdim. Bundan sonraki hedeflerim de bu çalışmaları sürdürerek gelişen çağa uyumlu yeni sistemler geliştirerek sektördeki öncülüğümüzü devam ettirmek olacak.

Taşımacılık sektöründe erkek yöneticileri görmeye alışkın olduğumuz bir sektör. Bu sektörde kadın yönetici olarak görev yapmanın sizce ne gibi avantaj ve dezavantajları var?

Aslında böyle bir ayrımı fark ettirecek örnekler yaşamadım, Türk toplumu genelde kadına ayrı bir saygı duyuyor.

İşinizin, görevinizin en büyük zorlukları neler?

Her an yaşayan bir iş olması ve tabii ki insan taşımak en zoru da yapılan hatanın telafisinin olmaması.İnsan Kaynaklarının en önemli görevi sizce nedir?
Mevcut İnsan Kaynakları sistemlerini yakından takip ederek geliştirmek ve en iyi şekilde uygulamak. 

Personel ve öğrenci taşımacılığı, binek araç hizmetleri alanında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur nedir?

Güvenlik ve aldığınız hizmetin kanun, yönetmelik ve standartlara uygun olarak yerine getirilmesi. Müşteri ihtiyaç ve beklentilerinin memnuniyet derecesinde zamanında karşılanması.

Hizmet verdiğiniz sektörlerde karşılaştığınız güçlükler var mı?

Hizmet verdiğimiz tüm sektörler bizim kolaylıkla uyum sağladığımız sektörler. Her birinin kendine has özellikleri ve kuralları var. Önemli olan bu ayrıcalıkları iyi anlamak ve ona göre hizmet vermek. Ama özellikle okullara hizmet vermek yani en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızı taşımak herkes için zor bir süreç. 

Gürsel Turizm’in yakın dönem hedefleri neler?

Gürsel Turizm’in hedefi; gelişen teknolojileri kullanarak karlı bir şekilde büyümek. 

Gürsel Akademi’yi kurulmaya nasıl karar verildi?

Deneyimlerimizi, personel ve öğrenci taşımacılığı yapan tüm firmalara “Gürsel Akademi” bünyesinde açtık. Gürsel Akademi’nin hedefi; sektörde düşük olan eğitim kalitesini yükseltmek, eğitimli personel havuzu oluşturmak ve topluma katkı sağlamak. Bostancı’da bulunan şirket merkezimizde faaliyete giren Eğitim ve Konferans salonumuzda 60 kişilik gruplara kadar eğitim verebiliyoruz. 

Gürsel Akademi’de ne gibi çalışmalar yapılıyor?

Eğitmen kadromuz yıllardır bu sektör içinde yöneticilik yapmış, örnek olay çözümleri sunabilecek tecrübede olan kişilerden oluşuyor. Servis taşımacılığında müşteri memnuniyet unsurlarına baktığımızda; sürücünün güvenli sürüş kurallarına riayet etmesi, trafik kurallarına ve güzergahlara uygun hareket etmesi, araç iç ve dış temizliklerinin günlük olarak yapılması, müşteriyle düzgün iletişim kurması servis hizmetinde kalitenin temelini oluşturuyor. Eğitimlerde amaç sadece bilgi yüklemek değil, sürücülerimizin olaylara bakış açılarını geliştirmek. Sadece trafik kurallarına uyan, güvenli sürüş yapan sürücüler değil aynı zamanda çevre bilincine de sahip, insana ve doğaya değer veren, hoşgörülü sürücülerle çalışma azmindeyiz. Eğitim seviyesi arttıkça toplumda yeniliklerin ve teknolojinin benimsenme hızı da buna paralel olarak artıyor. Gürsel Turizm olarak bunun farkındayız ve kurmuş olduğumuz Gürsel Akademi ile eğitimde kalitenin çıtasını sürekli arttırıyoruz. Yıllık ortalama 10 bin saat eğitim veriliyor.

En çok ilgi gören eğitiminiz hangileri?

Trafik ve güvenli sürüş konularında uzman eğitimcimiz tarafından verilen güvenli sürüş teknikleri eğitimi, müşteriyle etkin iletişimin sağlanması ve beden dilinin doğru kullanılmasına yönelik, empati ve etkili iletişim eğitimleri. Günümüzün en önemli sorunlarından biri olan ve özellikle trafik ortamında sıklıkla yaşadığımız stresle mücadele için stres yönetimi eğitimleri veriyoruz.

Rota Optimizasyon programınızdan bahseder misiniz?

Gürsel Turizm’in müşterilerine sunduğu hizmetlerinden biri de; müşterilerimizin talepleri doğrultusunda, matematiksel açıdan en verimli rota planlaması yapabilecek, mevcut güzergahlarını optimize edebilecek, yeni oluşturulacak güzergah çalışmalarını hatasız bir şekilde oluşturabilecekleri Rota Optimizasyonprogramı ile müşterilerimize verimli ve katma değer yaratan servis güzergahı planlama hizmeti sunabilmemiz.