Hayalindeki işi yapmadığınızı mı fark ettiniz? Yeni bir mesleğe merak mı sardınız? Hayalimdeki İş Mesleki Rehberlik Ajansı işte bunun için kuruldu. Dünyada örneği olmayan Hayalimdeki İş Mesleki Rehberlik Ajansı size şarap üreticiliğinden moda tasarımcılığına, akrobasi pilotluğundan sihirbazlığa, aşçılıktan mimarlığa 85 farklı mesleği deneme imkanı sunuyor.

Uzun bir yolda yürür gibi devam ettiğimiz hayatta en çok seçeneklerle boğuşuruz. Yol ayrımlarında, dönemeçlerde çoğu zaman istediklerimizi bilmeden, kendimizi tanımadan, emin olmadan karar vermek zorunda kalırız. Bazen geri dönmek en baştan başlamak isteriz. Çoğunlukla hayalimizdekilere uzanıp onlarla yaşamak yerine farklı nedenlerden dolayı başka yollarda ilerleriz. Tercih ettiklerimizle devam edip vazgeçişlerimizi aklımızın bir kenarına yazdığımız bu yolda elimize hayalimizdekilerle tanışmak adına fırsatlar geçer bazen.
İşte bu fırsatlardan biri de “Hayalimdeki İş”. Herhangi bir mesleği hobi anlamında merak eden veya profesyonel olarak yapmayı düşünen insanları bir araya getiren ve onlara merak ettiklerini deneme şansı veren bir hizmet şirketi karşımızda duruyor. Hayalimdeki İş, adı gibi bize hayalimizdeki işi tanımak için bir kapı aralıyor. Akrobasi pilotluğundan çikolata üreticiliğine, oyunculuktan lutiyeliğe kadar geniş bir yelpazede insanların merak ettiği konularda bir anlamda rehberlik hizmeti sunan Hayalimdeki İş’i kurucuları olan Zeynep Emre ve Arzu Emre kardeşlere sorduk.

Hayalimdeki İş’i kurma fikri nasıl ve kim tarafından ortaya çıktı?
Arzu Emre: Web sitemizi 20 Temmuz 2009’da açtık. Aslında şirketi 2008 yılı sonuna doğru kurduk ama 100’den fazla rehberle görüşüp anlaştığımız için web sitemizi şirketi kurduktan yaklaşık bir yıl sonra açmış olduk. Üniversite yıllarında ve ardından Londra’ da yüksek lisans yaptığım dönemde, pek çok farklı mesleğe ilgi duydum ancak hiçbirinin bana yaşatacağı deneyimin aradığım şey olup olmadığından emin olamadığım için pek çok insan gibi okuduğum alanda çalışmaya başladım. Ancak çalıştığım dönemde farklı alanlara olan ilgim durulmadı. İstediğim şey kariyerimi değiştirmeme neden olacak mesleği seçmeden önce bundan emin olmaktı… Yani kısa süreli olarak bu işi yapan insanlarla zaman geçirmek, hayatlarını nasıl sürdürdüklerini anlamak istiyordum. İnsanlarla yaptığım sohbetlerde pek çok kişinin benimle aynı düşüncede olduğunu gördüm ve bunu sağlayacak bir platform oluşturma fikri aklıma geldi. Herkesin hayalindeki işi bulmasını, denemesini ya da gerçeğe dönüştürmesini sağlayacak bir şirket için en uygun ismin ise “Hayalimdeki İş” olduğunu düşündük. Hayalimdeki İş’i tanımlamak üzerine ise oldukça uzun süre kafa yorduk ve en doğru tanımın “Mesleki Rehberlik Ajansı” olduğunu gördük. “Hayalimdeki İş” ile sadece yeni bir şirket değil, yeni bir hizmet alanı dünyaya geldi.

Hayalimdeki İş’le neler amaçlıyorsunuz? Hizmetlerinizden bahseder misiniz?
İnsanlara, hem sevecekleri işleri bulmaları, hem hayal ettikleri işlerde kendilerini sınamaları hem de girişim yapacakları işlerde rehberlik almaları için yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Ajansımız şimdilik şarap üreticiliğinden moda tasarımcılığına, akrobasi pilotluğundan sihirbazlığa, aşçılıktan mimarlığa 85 farklı mesleğin denenebilmesine olanak sağlıyor. Birkaç gün süren ve zamanlarını esnek tuttuğumuz Mesleki Rehberlik Programları sayesinde mevcut işinizi, eğitiminizi bırakmadan istediğiniz işi deneyebiliyorsunuz. Yani, başka bir mesleği denemenizin önündeki engelleri ortadan kaldırıyoruz. Türkiye’de meslek seçimi konusunda insanlara yardımcı olan bir kurum bulunmuyor. Sadece staj ve değişim programları gibi daha uzun süreli ve eğitim odaklı uygulamalar var. Sertifika kursları gibi eğitimler ise kariyer yolculuğunuzda “ne istediğinizi keşfettikten sonra” atacağınız ikincil adımlar. Ne yapmak istediğimizi bulmamıza yardımcı olacak, herhangi bir işi sadece birkaç günlüğüne yaşayıp denememizi sağlayacak verecek bir platform yok. Biz bu birinci adımda yani “keşif/arayış” aşamasında yer alıyoruz. Örneğin; bir kafe açmayı düşünüyorsanız tıpkı bir kafe işletmecisi gibi ajansımıza bağlı bir kafede ve o kafenin ekibinin bir parçası olarak 3-5 gün geçiriyor, böylece gerçekten bu işin size göre olup olmadığını anlıyorsunuz. Ne istediğinizden emin olduktan sonra danışmanlık hizmeti de sunuyoruz. Yani rehberlerimizden girişiminizle ilgili birçok konuda danışmanlık alabiliyorsunuz.

Mesleki Rehberlik Programlarını kurslardan ayıran en büyük özellikler neler?
Mesleki Rehberlik Programları bir kurs gibi değil. Bir iki tanesi dışında tüm programlarımızı sadece bir müşteri tek başına alıyor. Çünkü kurslar ve eğitimlerden farklı olarak bizim programlarımız dersliklerde ve atölyelerde değil tamamen rehberimizin yanında onun işi gereği girip çıktığı profesyonel ortamlarda ona eşlik ederek geçiyor. Örneğin; makyözlük programında eğer rehberimiz o gün bir dizi çekiminde çalışacaksa oraya gidiyorsunuz ya da DJ’lik programında gündüz soundcheckleri yapıp gece DJ kabini içinde oluyorsunuz. Yani profesyonel rehberlerimize kendi çalışma ortamlarında eşlik ediyorsunuz.
 
Rehberlik kategorilerine nasıl karar verdiniz?
Meslek kategorilerini belirlerken öncelikle yaptığımız bir anketten yola çıktık. Bu ankette katılımcılara “bir daha dünyaya gelseydiniz en çok hangi mesleği denemek isterdiniz?” “İkinci bir şansınız olsaydı hangi işi yapmak isterdiniz?” şeklinde sorular sorduk. İlk 10’umuz şöyleydi:  
1 Tiyatro Oyuncusu/Aktör/Aktrist   
2 Moda Tasarımcısı    
3 Doktor (özellikle “genel cerrah”) 
4 Profesyonel Sporcu (özellikle “futbolcu”)   
5 Pilot  
6 Şef Aşçı  
7 Mimar 
8 Müzisyen 
9 Dansçı 
10 Fotoğrafçı. ,
Bu mesleklerden çoğu için bizimle çalışmayı kabul eden bir rehber bulduk ama tabii hala doktor, futbolcu gibi bazı kategoriler eksik.  Bu kategorilerden rehberle anlaşmak için formüller bulmaya çalışıyoruz. Örneğin; bir doktorla ameliyata giremezsiniz ama buna yakın ne yapabiliriz gibi şeyler düşünüyoruz. Şu anda ajansımızla çalışan 100’den fazla mesleki rehberimiz var. Aralarında; yunus eğitmeninden mimara, fotoğrafçıdan sihirbaza, ayakkabı, moda ve takı tasarımcısından şarap üreticisine birçok profesyonel bulunuyor. Bunlar dışında sitemizde yer almayan her türlü meslekten rehberi zaman içinde bulmayı ümit ediyoruz. Her ay mutlaka aynı meslek kategorisi ya da yeni bir kategori için yeni rehberlerle anlaşmaya çalışıyoruz. Hatta uzun vadede, hayalleri süsleyen meslekler arasında çok adı geçmeyen bankacılık gibi işlerin de kategorilerimiz arasında yer almasını istiyoruz.
 
En çok hangi sektörlerde çalışanlar iş alanlarını değiştirmek için size başvuruyorlar?
Aslında birçok farklı profil var ama sanırım finans ve perakendecilik sektörü biraz öne çıkıyor. Zaten bizim rehberlerimiz arasında da özellikle çok uluslu perakendecilik şirketlerindeki yönetim kademesi işlerini bırakıp hayalindeki işe başlayan çok örnek var. Ürün yöneticisiyken butik otel açan, DJ olan, butik pastane açan gibi… Ayrıca önceden avukat ya da opera sanatçısı olmak üzere yola çıkıp fotoğrafçı olan rehberlerimiz de var.

Başvuranları göz önüne aldığınızda şu an için en çok hangi danışmanlarınız talep alıyor?
Şu an için en çok şarap, zeytin üreticiliği, DJ’lik, Moda/Stil editörlüğü (Editörlük), Metin Yazarlığı (Reklamcılık), Fotoğrafçılık ve Makyözlük öne çıkıyor.
Mesleki rehberlik programlarına katılmayı planlayanlar bu programlarla neleri hedefleyebilirler?
İlgi duydukları işlerin kişiliklerine uygun olup olmadığını anlamayı ve söz konusu işi meslek edinmeyi seçerlerse nereden ve nasıl başlamaları gerektiğini, ileride kendilerini nelerin beklediği gibi konularda bilgi almayı hedeflemeleri mümkün.