Arşivler

Hangi şirkette çalışmak istiyorsunuz?

İşin en başından kariyerinizi kontrol altına almak, en çok da kendinizi bir anda istemediğiniz bir yerde sevmediğiniz bir işi yaparken bulmamak açısından değerli. İş aramaya başlamadan önce yapacağınız araştırmalar, kısa listeler ve alacağınız notlar size yolunuzu çizmenizde yardımcı olacak önemli araçlar arasında yer alıyor. Hâlâ ne yapmak, nerede çalışmak istediğinizi bilmiyorsanız asla geç kalmadınız. Hedefe giden yollardan birine atılın ve kariyer yolculuğunuz başlasın.

5

Özellikle üniversitenin son yılı ve ardından gelen süreçte iş arama stresi başlıyor. Çoğu zaman işsizlik korkusuyla her yere başvuruyor, tüm yolları deniyor, olmayınca hemen sürece küsebiliyor ve hayal kırıklığına uğruyoruz. Oysa belki de öncelikle iş arama sürecinin öncesine odaklanmak gerekiyor. “Ben nerede çalışmak, ne yapmak istiyorum?” sorusunu sorarak bilinçli bir şekilde çıkılacak yolda hayal kırıklıklarıyla mücadele etmek ve pes etmemek çok daha kolay. Peki, nerede çalışmak istediğimizi anlamamıza yardımcı olması açısından ne tür yollar deneyebiliriz?

İşte çalışmak istediğimiz yere karar verebilmek adına izleyebileceğimiz yollar:

İlgilerinize yönelik paylaşımlar yapan kişileri takip edin

Sosyal medyayı iş arama öncesi de detaylı bir şekilde kullanabilmek çok önemli. İlgilerinizi listeleyin ve bu konuda paylaşımlar yapan bloggerları,  twitter ya da facebook fenomenlerini takip edin. Sektörel ve teknolojik değişimleri bu şekilde kolaylıkla izleyebilir, karar verme aşamasında bu bilgilerden faydalanabilirsiniz.

4

Daha önce staj yaptığınız yerdeki müşterileri listeleyin

Staj yaptığınız yerden memnun kaldıysanız burada çalışmak için çaba sarf edebileceğiniz gibi firmanın iş yaptığı müşterileri de listeyebilir, aynı sektörde yer alan diğer şirketlerin bilgilerine erişebilirsiniz. Elde ettiğiniz bilgi havuzu iş ararken işinize çok yarayacak.

En iyi şirketler listelerine göz atın

Çalışanların gözünde en iyi şirketler listeleri her yıl internette ve sektörel dergilerde yayınlanır. Bu listelere mutlaka göz atın ve şirketleri tek tek inceleyin. Farklı firmaları ve iş sahalarını tanımak, çalışanların parçası olmaktan mutluluk duyduğu ofisleri keşfetmek ufkunuzu açacak.

Sektörde ilginizi çeken liderleri inceleyin

Sektörde ilgi duyduğunuz alanlarda çalışan kişileri, özellikle de yöneticileri incelemek, hatta onlarla tanışmak size vizyon kazandırır. Sektörün sıkıntıları ya da olumlu taraflarını en doğru bu kişilerden duyabilirsiniz. Bunun için bu kişilere maille ulaşmak, katılacakları konferansları takip etmek ve konuşmalarına katılmak seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

1

Coğrafi taramalar yapın

Sadece yaşadığınız yerde çalışmak zorunda değilsiniz. Vizyonunuzu geniş tutun ve farklı şehir ya da ülkelerde size uygun başka iş opsiyonlarının olabileceğini unutmayın. Farklı yerlerdeki kariyer seçeneklerini mutlaka değerlendirin.

Hobi ve yeteneklerinize uygun firmalara bakın

Eğer yapmaktan keyif duyduğunuz bir hobiniz ya da özel bir yeteneğiniz varsa bu özelliğin ışığında ilerlemek işleri kolaylaştırabilir. Yeteneklerinizi ön planda tutarak araştırma yapın. Bu şekilde çalışmaktan mutluluk duyacağınız yeni yerler keşfetmeniz olası.

2

Ege Üniversitesi’nin ardından Galatasaray Üniversitesi Radyo, Sinema, TV bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına reklam yazarlığıyla başladı. Dört yıllık reklam dünyası deneyiminden sonra çeşitli web sitelerinde kıdemli editör olarak çalıştı. 2015 yılında Kariyer.net’e içerik yöneticisi olarak katıldı. İK Blog, Kariyer Rehberi ve Kariyer Dergi için içerik üretiyor.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.