Arşivler

Hayır cevabı almaktan korkarken nasıl izin alınır?

Hayır cevabı almaktan korkarken nasıl izin alınır?

Yaz ayları tüm çalışanların izinlerini kullanmak istediği en yoğun dönem. Fakat şirkette işlerin de aksamaması gerekiyor. O halde yöneticiden izin isterken hayır cevabı almamak için nasıl bir yol izlemelisiniz?

The Wall Street Journal’a göre Amerikalılar her yıl 52.4 milyar doları tatile çıkamadıkları ya da izin alamadıkları için çöpe atmak zorunda kalıyor. Türkiye’de de izin planları çoğunlukla son dakika yapılıyor ve zaman zaman iş yoğunluğundan bütün yaz tatile çıkılamıyor. Bazı dönemlerde tek günlük izinleri almak dahi sorun oluyor ve yöneticinin izin isteyen çalışana verdiği yanıt çoğunlukla “hayır” oluyor.

Peki, bunu duymaktan korkarken nasıl izin alabilirsiniz? İşten izin alırken kendinize güvenmek ve açık olmak ilk şart. Bunların yanı sıra izin istemenin püf noktalarına gelince;

isbirligi

1) İş arkadaşlarınızla iş birliği içinde olun

Eğer tek günlük bir izne ihtiyacınız varsa, iş arkadaşlarınız sizin en büyük yardımcınız. Tam gün işte olamayacaksanız birinin sizin boşluğunuzu doldurmasını rica edin. Böylece yöneticinizden izin isterken karışıklık ve düzensizliği önleyecek planlarınız olduğunu söyleyebilirsiniz.

 

zamanlama

2) Zamanlama her şeydir

Annenizden bile bir dersten kaldıktan sonra 5 lira isteyemezsiniz! İnsan Kaynakları direktörünüzden de zorlu bir diyalog sonrası ya da müşterinizden olumsuz geri bildirim aldıktan sonra izin istemeyin. Akıllıca ve kabiliyet gerektiren bir iş yaptıktan sonra patronunuzu bulun ve iyi haberi paylaşın. Daha sonra izin isteyebilirsiniz.

 

uzunvadeli3) Uzun vadeli düşünün

Bir bayram tatilinde ya da yazın en sıcak günlerinde tatil yapmayı hayal ediyorsanız, yalnız değilsiniz. Sizin gibi birçok aile bu tarihler arasında yollara düşmeyi hedefliyor. Tatilinizi erken planlamak ve dolayısıyla erken izin istemek izninizin garantiye alınması olasılığını artırır.

 

kararlılık4) İnanarak sorun

Son olarak unutmayın ki izin günleriniz resmi haklarınız. Bir şirkette bir yıl çalıştıktan sonra 14 gün izin almaya hak kazanırsınız. Birinden hakkınızı isterken zayıf bir şekilde, hayır cevabı bekler gibi dile getirmeyin. Göz kontağı kurun, soruyu sorun ve kısaca büyütülecek bir şey olmadığının altını çizin.

 

 

 

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.