Home office çalışırken

Birçok kişinin evden çalışmaya başladığı şu günlerde sınırlı hareket, beslenme düzeninde bozulma vb. konular herkesin ortak sorunu haline geldi. Aslında home office çalışırken de belli bir çalışma ve yaşam disiplini oluşturup, bu durumu sorun olmaktan çıkarmak mümkün. Evden çalışırken dengeli ve iyi beslenmeni sağlayacak 10 püf noktası bugün Kariyer Rehberi’nde!

Evden çalışırken yediklerini kontrol altında tutmaya çalışman, kabul ediyoruz ki zor bir durum. Evindesin ve canının istediği hemen hemen birçok şeye ulaşma imkanın var. Ofiste olduğu gibi sadece çekmecendeki yiyeceklere bağlı değilsin. Ancak evdeki bu özgürlük; kontrolsüz kilo alımı, üretkenlikte düşüş gibi sıkıntıları da beraberinde getiriyor.

Diyetisyen Anna Taylor, evden çalışırken aynı zamanda sağlıklı da beslenebilmek için şunları öneriyor:

Mutfakta çalışma

Mutfakta çalışmak kesinlikle iyi bir fikir değil. Hatta mutfağa yakın bir konumda bile oturmamanda fayda var. Mesai boyunca mutfağa gideceğin anların, planlanmış bir atıştırmalık veya yemek için olacağından emin ol ve gerekirse bunun için kendine bir söz ver.

Atıştırma ve yemek zamanlarını planla

Günlük iş planını yaptığın gibi ne zaman mola vereceğini, ne zaman yemek yiyeceğini ya da kahve içeceğini planla. Bu sürelere uymak ya da işe dalıp atlamamak için alarm kurabilirsin. Eğer öğleden sonra bir şeyler atıştırmak istersen, bunun için de plan yapmalısın.

Denge kur

Sürekli işe ara verip bir şeyler atıştırmak kadar, işe dalıp yemeği atlamak ya da uzun süre aynı şekilde masa başında oturmak da sağlığın için iyi değil. Bu nedenle bedeninin verdiği sinyalleri (ağrı, açlık vb.) dinlemeli, ihtiyaçlarını zamanında karşılamalısın. Kurduğun bu denge, zinde ve üretken olmanı sağlayacaktır.

Home office çalışırken öğle yemeğini atlama

Mümkünse öğle yemeğini vaktinden önce hazırlamaya çalış. Tıpkı fiziksel olarak işe gittiğin günlerde olduğu gibi. Önceden hazırlanmış salata ve ızgara tavuk gibi basit bir menü olabilir bu. Malzemeleri önden hazırladığında çok da vakit kaybetmeden yemeğini yiyebilirsin. Tabii yemeğin bir gün öncesinden hazır olması daha iyi bir çözüm olabilir. Seçim senin…

Besin değeri yüksek olan yiyecekleri tercih et

Dengeli/besleyici gıdalar bizi daha uzun süre tok tutar ve işe odaklanma süremizi arttırır. Bu da bizi daha üretken yapar. Her aç hissettiğinde bunu düşün ve buzdolabından çikolata almak yerine protein değeri yüksek, lifli, sağlıklı yağlar içeren besinleri tercih et.

Home office çalışırken bol su iç

Vücuduna ihtiyaç duyduğu suyu vermemen baş ağrılarına ve yorgunluğa yol açabilir. Tıpkı ofisteki masanda olduğu gibi evdeki masanda da bir su şişen olmalı. Hazır su varsa içme olasılığın daha yüksek olacaktır. Bu da günlük ihtiyaç duyduğun miktara ulaşmana destek olur.

Çok fazla kafein alma

Kahvenin birçoğumuz için vazgeçilmez olduğu bir gerçek, ancak söz konusu kafein olduğunda dikkatli olmak gerekiyor. Kafeini fazla tükettiğinde baş ağrısı, endişe, sindirim sorunları, hatta yorgunluk gibi olumsuz etkilere maruz kalabilirsin. Gerginlik hissinden kurtulmak ve biraz rahatlamak için aromalı ya da kremalı olmamak şartıyla günde 2 fincan kadar kahve tüketebilirsin.

Abur cubur tüketme

Home office çalışırken buzdolabını veya mutfak dolaplarını bir otomat gibi stoklamamalısın. Abur cuburları yememenin en etkili yolu onları eve hiç sokmamak. Özellikle de izole bir yaşam sürmeye çalıştığımız şu günlerde…

Yemek yerken başka şeyle ilgilenme

Çalışma arkadaşlarının büyük bir çoğunluğu öğle saatinde mola veriyor olabilir ve sen de bu vakitlerde oluşan sakinlikten yararlanarak bazı işlerini tamamlamaya çalışıyor olabilirsin. Bunu yapmaman senin için daha iyi olacak; çünkü sen yemek yerken de insanlar çalışıyor olacak ve yemek molan bölünecek. Bu da yemek sırasında dikkatinin dağılmasına neden olarak aşırı yeme, doygunluğun azalması gibi hislere yol açabilir. Bu nedenle sana önerimiz, home office çalışırken de öğle yemeğinin tadını çıkarman. Böylece hem yemekten daha çok keyif alacaksın hem de mesainin geri kalanını için daha enerji dolu olacaksın.

Ne yediğini bil

Home office çalışırken porsiyonlarını kontrol etmen için ideal boyutlarda bir tabak kullanmayı alışkanlık haline getir. Hatta birkaç şeyi aynı anda yiyeceksen, bir servis tabağında hepsini toplu olarak görmen iyi olur. Bu hem görsel olarak tatmin olmanı hem de gerçek anlamda doymanı sağlayacaktır.

Kaynak: Link