gokcen_dervisoglu_ic

Başarılı bir üniversite mezuniyetinin ardından, İK alanında kariyer yapmaya karar veren Ziylan Grup İnsan Kaynakları Direktörü Gökçen Dervişoğlu, kariyerinde 15. yılını dolduruyor. Dervişoğlu, gençleri gündemi takip etmeleri konusunda uyarıyor.
Üniversiteye adım atar atmaz İnsan Kaynakları alanında kariyer yapmayı aklına koyan Gökçen Dervişoğlu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nde eğitimini almış. “Aldığımız eğitimler İnsan Kaynakları konularıyla çok yakından ilgiliydi” diyen Dervişoğlu, okuldaki başarısı nedeniyle akademik kariyer yapmayı da çok istemiş. 2000’de aynı üniversitede eğitim bilimleri yüksek lisans programını tamamlamış. Ancak tercihini profesyonel iş hayatına girmekten yana kullanmış. Gima, Koç Allianz Sigorta, Aras Kargo ve Simit Sarayı A.Ş. gibi firmalarda İK alanında çeşitli pozisyonlarda görev yapmış. Aralık 2012’de Ziylan Grup İnsan Kaynakları Direktörü olarak çalışmaya başlayan Gökçen Dervişoğlu ile İnsan Kaynaklarının dününü ve bugününü konuştuk.

İK alanında kariyer yapmaya nasıl karar verdiniz?

Ben üniversiteye başladığım andan itibaren İnsan Kaynaklarında çalışmayı hedefliyordum. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nde eğitim aldım. Aldığımız eğitimler İnsan Kaynakları konularıyla çok yakından ilgiliydi. Okulda başarım sebebiyle özellikle mezun olduğumda akademik kariyer yapmayı da çok istemiştim ama araştırma görevlisi kadrosu bir türlü açılmayınca profesyonel iş hayatına giriş yapmış oldum.

Genç İK’cılara ne gibi tavsiyeleriniz olur?

Sadece kendi şirketleri ve kendi yaptıklarıyla sınırlı kalmasınlar. Artık İK ile ilgili birçok yayın var. Diğer firmalar neler yapıyor, İK alanında hangi gelişmeler yaşanıyor, bunları takip etsinler. Şunu da ilave etmeliyim, kariyerinin ilk yıllarında olan bazı arkadaşların yoğun tempodan ya da aynı anda birkaç işi yapmalarından dolayı yakındıklarını görüyorum. Bu zorlukların kendilerini daha zor şartlar için antrenmanlı hale getirdiğini ve onları geliştirdiğini unutmamalılar.

Mülakatlarda favori sorunuz ne?

Adaylarla görüşmelerim genelde sohbet ortamında geçer. “Kendinizde en çok güvendiğiniz özelliğiniz ve bu özelliğinizle şirketimize nasıl bir katkı sağlamayı düşünüyorsunuz?” sorusunu sıklıkla sormaya çalışıyorum.

Bugüne kadar yaptığınız en ilginç mülakat ne idi?

Bazen bazı adaylar anne – baba ya da eşi ya da nişanlısıyla görüşmeye geliyor. Siz doğal olarak görüşme odasına sadece adayı davet edersiniz. Bir görüşmede babayı kızıyla görüşme yapma konusunda ikna etmekte çok zorlanmıştım. Açıkça kendisi olmadan kızının kendisini yeterince iyi ifade edemeyeceğini söylemişti.

Bir mülakat için sizi görüşmeye çağırsalar en çok hangi soru sizi korkutur?

Eğer iş hayatımın ilk yıllarında bu soruyu sorsaydınız size belki bir cevap verebilirdim ama şu an böyle bir korkum olmaz. Ne sorulursa cevap veririm diye düşünüyorum.

 

Makalenin tamamını okumak için tıklayın>>

İnsan Kaynakları alanındaki iş ilanları incelemek için tıklayın>>

İnsan Kaynakları alanındaki staj ilanlarını incelemek için tıklayın>>