Yeni başlangıçlar hem heyecanlıdır hem de biraz ürkütücü. Keza ilk iş deneyimi de öyle… Okul bittikten sonra iş dünyasına adım attığınız ve kariyerinizi inşa etmeye başladığınız bu süreci daha doğru değerlendirebilmeniz için ilk iş deneyimi hakkında bilmeniz gereken bazı ayrıntılar bulunuyor.

Üniversiteden mezun olduktan sonra iş hayatına dahil olmak kariyerinizdeki önemli adımlardan biri. Bu süreci doğru değerlendirerek başarıyı yakalayabilir ve emin adımlarla geleceğe yürüyebilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle azimli ve sabırlı olmanız, çok çalışmanız ve kendini geliştirmeniz gerekiyor. İlk iş deneyimini fırsata çevirmek ve başarı dolu bir gelecek inşa etmek için işte iş deneyimi hakkında bilmeniz gerekenler:

İlk işinizin kaderiniz olmadığını bilin

İlk iş deneyimi, bir çalışanın yetişmesi, iş hayatını öğrenmesi ve mesleki deneyim kazanması açısından çok önemli bir dönem. Ancak pek çok yeni mezun iş hayatına adım atarken edineceği deneyimden çok kariyerine çok iyi bir şirkette ve iyi bir pozisyonda başlamaya odaklanır. Bu durum ise çoğunlukla uzun süreli işsizlik dönemine mal olur. Vakit kaybını engellemek ve çalışmak istediğiniz alanda deneyim kazanmak için ilk işinizin önemli olduğunu, ancak kaderiniz de olmadığını bilin. Hem yetenekleriniz hem de becerileriniz doğrultusunda çalışmak istediğiniz alanda bir an önce çalışmaya başlayarak deneyim kazanın.

Gözlem yapın

Yeni mezunların ilk iş deneyimlerinde en sık yaptığı hataların başında hemen her konuda aceleci davranmak alır. Ancak ilk iş deneyimi çalışanların birbirleriyle olan iletişimini görmek ve iş yapış şekillerini gözlemlemek açısından çok önemli bir fırsattır. Bu nedenle öncelikle aceleci davranmak yerine güven inşa etmeye, iyi ilişkiler kurmaya, işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenmeye ve size verilen sorumlukları eksiksiz yapmaya odaklanın.

Kendinizi görün

İlk iş deneyiminin bir diğer artısı kişinin kendini tanımasına olanak sağlar. Hangi işte daha iyisin, hangisinde geliştirmen gereken tarafların bulunuyor, hangi işi yapmaktan daha zevk alıyorsun, hangisi sana göre değil? İlk iş deneyiminde bu soruların cevaplarına ulaşarak kariyerine istediğin şekilde yön vermen mümkün.

Becerilerinizi geliştirin

İlk iş deneyimi becerileri geliştirmek için de en iyi yollardan biridir. Kendinizi geliştirmek ve özgeçmişinize yeni maddeler ekleyebilmek için eğitim fırsatlarına karşı her zaman açık olun. Şirket içindeki mesleki gelişim fırsatlarına ve projelere gönüllü katılarak becerilerinizi geliştirin.

Geri bildirim isteyin

Yöneticinizden üç aylık yahut altı aylık dönemlerde performansınızı gözden geçirmesini isteyin. Yöneticinizin performans değerlendirmesinin ardından eksik görülen yönlerinize eğilin ve eksik taraflarınızı geliştirmeye her zaman açık olun.