Teşekkür mektubunda dile getirilmemesi gereken 6 cümle

9

Etkili bir teşekkür mektubu yazarak işe alınma şansınızı artırabilirsiniz. Ancak teşekkür mektubunda sarf etmemeniz gereken cümlelere yer vererek kendi şansınızı yok etmeniz de mümkün. İşte teşekkür mektubunuzda asla söylememeniz gerekenler.

thankyou7454

İltifat etmek, umutsuzluğunuzdan bahsetmek veya herhangi bir nedenden dolayı özür dilemek… Teşekkür mektubunda en çok yer verilmemesi gereken kelimelerin başında geliyor. Amacınız etkili bir teşekkür mektubu yazarak diğer adayların arasından sıyrılmak ve fark edilmenizi sağlamaksa işte teşekkür mektubunda asla değinmemeniz gereken bazı noktalar var:

Soru sormayın

Teşekkür mektubunun içeriğinin nasıl olması gerektiğini daha önceki makalemizde yer vermiştik. Eğer mektubunuzda İK uzmanına size kendinizi tanıtma fırsatı verdiği için teşekkür edip aynı zamanda da aklınızdaki soruları sormak istiyorsanız, yanlış yoldasınız demektir. Mektubunuzda görüşme ile alakalı sorular sormanız teşekkür mektubunun amacından uzaklaşmasına neden olur.

Yaptığınız hataları tekrarlamayın

Örneğin görüşmeye geç kaldınız ya da görüşmede herhangi bir talihsizlik yaşandı. Bu tür aksilikler için o anda özrünüzü iletin ve teşekkür mektubunuzda bunları anımsatacak cümleler kurmaktan, tekrardan özür dilemekten kaçının.

İltifat etmeyin

Teşekkür mektubunda görüşmeyi yaptığınız uzman için övgü dolu cümleler kurmak da sıklıkla düşülen hatalar arasında yer alır. Uzmanı etkilemek amacıyla iltifat etmek uygun olmayan bir davranış şekli olacağı için bu tarz cümleleri kurmaktan kaçının.

Maaş ve yan hakları dile getirmeyin

İşe alım yapılacak pozisyonun şartları ile ilgili detaylar da teşekkür mektubunda dile getirilmemesi gerekenler arasında yer alır. Bu nedenle maaş, yan haklar gibi konulardaki merak ettiklerinizi İK profesyonelleri size açmadan gündeme getirmeme dikkat edin.

Negatif geri bildirimlerden kaçının

Teşekkür mektubunun amacı İK profesyoneline o işe olan istekliliğinizi ve nezaketinizi göstermektir. Bu nedenle pozisyonla, firmayla, firmanın bulunduğu sektörler ilgili olumsuz yorum yapmaktan kaçının.

Umutsuzluğunuzdan bahsetmeyin

Teşekkür mektubunda yaşadığınız sıkıntılardan, çaresizliğinizden yahut da umutsuzluğunuzdan bahsetmeyin. Teşekkür mektubu her ne kadar sizin farkınızı ortaya koyabileceğiniz bir araç olsa da o işe ne kadar çok ihtiyacınız olduğunu dile getirebileceğiniz bir platform değildir.

Önceki İçerikİlk iş deneyimi hakkında bilmen gerekenler
Sonraki İçerikİstifa edip iş kurmadan önce kendinize sormanız gerekenler
Yazar Hakkında
Mehlika Akgün
Marmara Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde lisans, Gazetecilik Bölümü’nde de yüksek lisans eğitimini tamamladı. Meslek hayatına Cumhuriyet Gazetesi’nde muhabir olarak başladı. Fransa’daki L'association Labomedia’da medya üzerine çalışmalar yaptıktan sonra Marketing Türkiye dergisinde web editörü olarak çalıştı. 2016 yılında Kariyer.net’e içerik yöneticisi olarak katılan Mehlika Akgün, İK Blog, Kariyer Rehberi ve Kariyer Dergi için içerik üretiyor.

YORUMLAR

 1. Madem ki hiçbir şeyden bahsetmeyip hiçbir soru sormamak gerekmekte, bu kapsamda zaten teşekkür mektubu yazmanın geçerli bir lüzumu bulunmuyor. Görüşme anında başvurduğunuz işe olan isteğinizi ve nezaketinizi göstermeyi başaramadıysanız, evde oturun ve sabahları Müge Anlı ile başladığınız günü öğleden sonra Esra Erol ile renklendirip akşamları TV8 ile sonlandırın. İK profesyonellerinin önemli bir çoğunluğunun profesyonellik seviyesinin şaibeli olduğu bir ortamda hayat bu seviyede zor değil, biraz rahat ve geniş olun.

 2. Eğer firmanın gerçekten dürüst bir çalışana ihtiyacı var ise diğer etmenler tamamen gerçek dışıdır arkadaşlar. Doğal olun, canımı isteyin. İlk profesyonel iş deneyimimde yaklaşık 30 dakikalık bir sohbetin ardından işveren şirketin anahtarlarını da elime verip işe alındığımı söylemişti, devamında da genelde bu böyle oldu. Çağrı merkezi elemanı olarak girdiğim iş yerinde Tahsilat Müdürü olarak beni atadıklarında dizlerimin titrediğini hiç unutmuyorum, fakat doğal ve dürüst davrandıktan sonra gerisi çorap söküğü gibi geliyor merak etmeyin. Yalnızca patavatsız olmayın, karşınızdakini ciddiye alın ve en önemlisi müdürünüze gösterdiğiniz saygının aynısını kendinize göstermeyi ihmal etmeyin. İnşaallah herkes aradığı işe kavuşur

 3. Teşekkür mektubu da neymiş??? Ne anlamsız, boş işler bunlar… Kim çıkartmış bunları?
  Bir deli kuyuya bir taş atmış, bin akıllı çıkaramamış…

  • Benzerleri gibi; kurumsal ülkelerden, kurumsal şirketlerin bulunduğu ülkelerden esinlenilmiş bir makale. Böyle bir mektubu burada yazana güler geçerler, hatta yanlarındaki arkadaşlarını da çağırıp “bakın, ne yazmışlar” diye eğlenirler.

 4. İş görüşmesine davet edildiyseniz ve görüşmeci tutumu ve nezaketiyle teşekkürü hak ediyorsa; profesyonel bir tutum sergileyerek size iletişim bilgilerini verdiyse; tanışmaktan ve size zaman ayrılarak, fırsat tanınmasından dolayı memnuniyetinizi belirten bir paragraf yazılmasında nezaketen fayda var.

  Ancak, günümüzde ve çoğunlukla; Ağa/Maraba düzeyinde yada At Pazarından beygir almamışcasına, klişe sorular ve alelacele yapılan görüşmelerden sonra sahte de olsa bir teşekkür mektubunu kime ve ne şekilde göndereceğiz ki?

  Operasyon Direktörü pozisyonu için başvurduğum bir şirketin patronu ile yaptığım görüşme aynen aktardığım şekilde şu cümleler ile başladı.
  – Anlat bakalım kardeşim! Kimsin, ne iş yaparsın? Bize, doğru düzgün adam lazım…
  – Nerede oturuyorsun? Ev senin mi? Baban ne iş yapar?

  Kimim ben? İlk defa gördüğüm hödük bana kardeşim diye hitap ediyor. Düzgün adam nasıl oluyor?Ev benim mi sana ne. Emlakçı mısın? Babam öleli 15 sene oluyor. Nüfusuna mı alacaksın?

  Hadi gel teşekkür mektubu gönder….

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here