İstifa edip iş kurmadan önce kendinize sormanız gerekenler

13

Tam zamanlı garanti bir işi bırakıp iş kurmak, heyecan verici olduğu kadar son derece riskli bir hareket. Belirsizliklerle dolu bu yola girmeden önce bazı soruların cevabını verebilmek önemli.

iskurmadan

İyi bir şirkette tam zamanlı bir işin, özel sigortadan yan haklara hafta sonu tatilinden belirli mesai saatlerine kadar oldukça fazla artısı var. Tüm bunlar elbette kişinin iş yerinde mutlu olması için yeterli değil. Yöneticisiyle ya da takım arkadaşlarıyla anlaşamayan, yaptığı işten tatmin olamayan, işinde gelecek göremeyen kişiler kadar kendi işinin hayalini kuran çalışanlar için de istifa yeni bir başlangıcın ilk adımı. Peki, hem başarılarla hem de risklerle dolu bu süreç öncesinde istifa kararından emin olmak mümkün mü?

İşte rehberlik etmesi için istifa etmeden önce yanıtlanması gereken bazı önemli sorular:

Çaresiz mi hissediyorum?

İş yerinde tamamen mutsuz ve çaresiz hissetmek istifa etmek için en etkili neden. Kişi bazen işinden tatmin olmadığı gibi geleceğe yönelik kaygılar da taşıyabiliyor. Uzmanlara göre bu durum bazen sadece söz konusu pozisyondan kaynaklanıyor olabilir ve pozisyon değişikliği kişinin mutlu olmasını sağlayabilir. Bu noktada kişinin pozisyon değişikliği olursa mutlu olur muyum yoksa mutsuzluğum devam eder mi sorusunu net bir şekilde cevaplaması istifa kararı öncesi aydınlanmayı sağlayabilir.

Yeni rutinim nasıl olacak?

Kendi işini kuran kişi için zaman planlaması yapmak son derece önemli. Zamanı yönetemeyen ve boşa geçiren kişilerin işlerin yürümesini beklemeleri mümkün değil. Bu noktada kişinin hayatının bu yeni döneminde iş gününün nasıl olacağını hayal etmesi ve bu özgür zaman dilimini yönetip yönetemeyeceğini kendisine sorması gerekiyor. Burada iş kuranların daha çok ve disiplinli çalışmaları gerektiğini unutmaması kritik.

Para konusunda sıkıntı yaşar mıyım?

Yeni bir girişim söz konusu olduğunda çözülmesi gereken en önemli sorunlardan birisi elbette para. Kişinin işinden istifa etmeden önce kendisini ve işi bir süre götürebilecek bir miktar parayı kenara koyması sürecin daha sıkıntısız geçmesi açısından önemli. Kişinin istifasını vermeden önce kendisine para konusunda dürüst olması kritik.

Öngörülemez masraflara hazır mıyım?

İş kurmak isteyen kişinin ileride karşısına çıkacak farklı masrafları da önceden hesaba katması önemli. Bu nedenle kişinin kuracağı işin ne zaman gelir getireceğini az çok tahmin edebilmesi, ekstra masraflar için fon ayırması ve her zaman bir B planına sahip olması gerekiyor. Aksi halde istifa sonrası süreç pişmanlığa neden olabilir.

Birden fazla sorumluluğa hazır mıyım?

Tam zamanlı işinde kendisine verilen sorumluluğu yerine getiren çalışan yeni bir iş kurduğunda ilk zamanlarda farklı sorumluluklarla birden karşı karşıya kalıyor. Ofisin hem sekreteri hem temizlikçisi hem de ofisboyu olmaya hazırlıklı olmak şart. Çok çalışmadan işleri büyütmek mümkün değil. İstifa sonrası süreçte eski işi mumla aramamak için bu soruya da dürüst cevap vermek gerekiyor.

Zayıf ve güçlü yönlerim neler?

Kişinin kendisini iyi tanıması da girişimciliği başarıya ulaştıran önemli faktörler arasında yer alıyor. Zayıf ve güçlü yönlerini bilen kişi bu özelliklerin işe nasıl yansıyabileceğini de az çok kestirebilir. Girişimci ruhun kişisel özellikler tarafından baltalanmaması için kişinin artı ve eksilerini bir yere not etmesi yardımcı olabilir.

Gelecekteki müşterilerim ve rakiplerim kimler olacak?

İstifa etmeden önce kişinin yapacağı işi iyi konumlandırabilmesi için gelecekteki potansiyel rakipleri ve müşterilerine dair fikir yürütebilmesi gerekiyor. Rekabetin nasıl olacağını, hedef kitlenin kim olduğunu ve ne istediğini tespit edebilmek başarıyı beraberinde getiriyor.

Destekçilerim var mı?

Geçişi kolaylaştırmak için projeleri aile üyeleriyle, arkadaşlarla ve güvenilir kişilerle paylaşmak son derece önemli. Başkalarının fikirlerini ve önerilerini dinlemek, riskli ve sıkıntılı zamanlarda paylaşım yapmak ve yardım isteyebilmek açısından girişimcinin destekçilerinin olması gerekiyor.

B planım var mı?

İş kurduktan sonra işlerin kötüye gitmesi durumunda kişinin başka neler yapabileceğine dair fikir sahibi olması da önemli. Bu durumda risk almak kolaylaştığı gibi daha bilinçli adımlar da atılabilir.

Risk almadan yeni bir iş kurmak ve hayallerin peşinden gitmek mümkün değil. Başarı kadar başarısızlığı da kabul etmek ve elden gelenin en iyisini yapmaya çalışmak gerekiyor. Bu soruları dürüstçe cevaplamak istifa konusunda doğru kararı verebilmek açısından çok önemli.

Önceki İçerikTeşekkür mektubunda dile getirilmemesi gereken 6 cümle
Sonraki İçerikMülakat öncesi şirketin sosyal medya hesaplarını neden taramalısın?
Yazar Hakkında
Çiğdem Çalık
Ege Üniversitesi’nin ardından Galatasaray Üniversitesi Radyo, Sinema, TV bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına reklam yazarlığıyla başladı. Dört yıllık reklam dünyası deneyiminden sonra çeşitli web sitelerinde kıdemli editör olarak çalıştı. 2015 yılında Kariyer.net’e içerik yöneticisi olarak katıldı. İK Blog, Kariyer Rehberi ve Kariyer Dergi için içerik üretiyor.

YORUMLAR

 1. Çok doğru ve güzel bir yazı olmuş. Aynı soruları zamanında kendime sormuştum ve o sorular sayesinde şimdi kendi işimi kurabildim.

 2. çok vurgulayıcı güzel bir paylaşım olmuş. şuan bende tam bu noktadayım ve çok kısa süre içinde böylesine önemli bir karar vermem gerekiyor. vereceğim kararın arkasında durmam gerekecek ve insanı en çok zorlayacak şeyin bu durum olacağını düşünüyorum.

 3. şu an çok kararsızım işimde hiç mutlu değilim ve bırakmak istiyorum ancak borçlarım var bu riski de alamıyorum. Ben bu dünyaya bir kere geliyorum ve istediğim gibi yaşamak istiyorum ama şartlar bunu engel oluyor… Çözüm bulamıyorum.

 4. Makaleniz gerçekten çok güzel ve faydalı bilgiler içeriyor. Kesinlikle kendi işini kurmadan önce bu tarz soruları sorman gerekiyor kendine vereceğin cevaplar ile kendini sakın kandırma boşa geçen zaman kaybı ve nakit insanın belini bükebilir.

 5. slm benım işyerım yandı makınalarımız hepsı hurda oldu ama ımalat yapabılecek kalıplarıız var soru şu para yok ama iş imkanı var sızce ne yapmalıyı

 6. Bu devirde ya devlet işi yoksa kendin işin aslında normal aldığından maaştan 3 katı cebine kar kalıyorsa ufakta olsa bir yerden başlamak lazım

 7. Makale gerçekten çok güzel olmuş. Çalıştığım iş yerinden ve iş den memnun değilim ama bırakamıyorum borçlarımdan dolayı başka bir iş bulamadan da bırakamam kötü bir durum gerçekten.

 8. Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu girişimci ruh ile içerik olarak bağdaşır gibi görünse de motivasyon anlamında hiçbir alakası olmayan.
  Yer yer, yeni bir gişirime yelken açmayı hayal eden insanlara “bak pişman olmayasın ha!”, ve girişimciye ekstra hiçbir katkısı olmayan çok dar görüşlü bu yazıyı yazan ve yayınlayan kariyer.net’i tebrik ediyorum.Bu yazıdan hepimizin çıkarması gereken ders, biraz dil bilgisi ve kelime haznesi olan herkesin kariyer.net’de yazabilir.

 9. Bence de güzel bir yazı. Kesinlikle hazır işin bırakılmaması gerekiyor. Vergiler, Bağkur, Ssk, Stopaj, Reklam, Personel, Ofis kirası derken batıyorsunuz bu ülkede. İşinizde kalmanızı tavsiye ederim.

 10. Gerçekten çok güzel bir yazı yazmışsınız şu kriz döneminde bu yazıyı herkes okuyabilse keşke, istifa etmekten çok çalışmaya yönelirler.

 11. Çok güzel bir yazı olmuş özellikle evli ve çocuklu çalışanların bu yazıyı okumasını tavsiye ederim çünkü istifa etmeden önce ilk önce aileleri ile ilgili soruları kendilerine sormaları daha iyi olacaktır daha sonra ise kesinlikle yazıda ki soruları kendilerine sormalıdırlar.
  Böyle güzel bir yazı için teşekkür ederim.

 12. Bu dönemde çok ilham verici bir yazı olmuş. Bu tür yazıları okumakta zaten hoşuma gider. Yazınız için teşekkür ederim bu tür yazılarınızın devamını bekliyor olacağım.

YORUM YAP

Please enter your name here
Please enter your comment!