Tam zamanlı garanti bir işi bırakıp iş kurmak, heyecan verici olduğu kadar son derece riskli bir hareket. Belirsizliklerle dolu bu yola girmeden önce bazı soruların cevabını verebilmek önemli.

iskurmadan

İyi bir şirkette tam zamanlı bir işin, özel sigortadan yan haklara hafta sonu tatilinden belirli mesai saatlerine kadar oldukça fazla artısı var. Tüm bunlar elbette kişinin iş yerinde mutlu olması için yeterli değil. Yöneticisiyle ya da takım arkadaşlarıyla anlaşamayan, yaptığı işten tatmin olamayan, işinde gelecek göremeyen kişiler kadar kendi işinin hayalini kuran çalışanlar için de istifa yeni bir başlangıcın ilk adımı. Peki, hem başarılarla hem de risklerle dolu bu süreç öncesinde istifa kararından emin olmak mümkün mü?

İşte rehberlik etmesi için istifa etmeden önce yanıtlanması gereken bazı önemli sorular:

Çaresiz mi hissediyorum?

İş yerinde tamamen mutsuz ve çaresiz hissetmek istifa etmek için en etkili neden. Kişi bazen işinden tatmin olmadığı gibi geleceğe yönelik kaygılar da taşıyabiliyor. Uzmanlara göre bu durum bazen sadece söz konusu pozisyondan kaynaklanıyor olabilir ve pozisyon değişikliği kişinin mutlu olmasını sağlayabilir. Bu noktada kişinin pozisyon değişikliği olursa mutlu olur muyum yoksa mutsuzluğum devam eder mi sorusunu net bir şekilde cevaplaması istifa kararı öncesi aydınlanmayı sağlayabilir.

Yeni rutinim nasıl olacak?

Kendi işini kuran kişi için zaman planlaması yapmak son derece önemli. Zamanı yönetemeyen ve boşa geçiren kişilerin işlerin yürümesini beklemeleri mümkün değil. Bu noktada kişinin hayatının bu yeni döneminde iş gününün nasıl olacağını hayal etmesi ve bu özgür zaman dilimini yönetip yönetemeyeceğini kendisine sorması gerekiyor. Burada iş kuranların daha çok ve disiplinli çalışmaları gerektiğini unutmaması kritik.

Para konusunda sıkıntı yaşar mıyım?

Yeni bir girişim söz konusu olduğunda çözülmesi gereken en önemli sorunlardan birisi elbette para. Kişinin işinden istifa etmeden önce kendisini ve işi bir süre götürebilecek bir miktar parayı kenara koyması sürecin daha sıkıntısız geçmesi açısından önemli. Kişinin istifasını vermeden önce kendisine para konusunda dürüst olması kritik.

Öngörülemez masraflara hazır mıyım?

İş kurmak isteyen kişinin ileride karşısına çıkacak farklı masrafları da önceden hesaba katması önemli. Bu nedenle kişinin kuracağı işin ne zaman gelir getireceğini az çok tahmin edebilmesi, ekstra masraflar için fon ayırması ve her zaman bir B planına sahip olması gerekiyor. Aksi halde istifa sonrası süreç pişmanlığa neden olabilir.

Birden fazla sorumluluğa hazır mıyım?

Tam zamanlı işinde kendisine verilen sorumluluğu yerine getiren çalışan yeni bir iş kurduğunda ilk zamanlarda farklı sorumluluklarla birden karşı karşıya kalıyor. Ofisin hem sekreteri hem temizlikçisi hem de ofisboyu olmaya hazırlıklı olmak şart. Çok çalışmadan işleri büyütmek mümkün değil. İstifa sonrası süreçte eski işi mumla aramamak için bu soruya da dürüst cevap vermek gerekiyor.

Zayıf ve güçlü yönlerim neler?

Kişinin kendisini iyi tanıması da girişimciliği başarıya ulaştıran önemli faktörler arasında yer alıyor. Zayıf ve güçlü yönlerini bilen kişi bu özelliklerin işe nasıl yansıyabileceğini de az çok kestirebilir. Girişimci ruhun kişisel özellikler tarafından baltalanmaması için kişinin artı ve eksilerini bir yere not etmesi yardımcı olabilir.

Gelecekteki müşterilerim ve rakiplerim kimler olacak?

İstifa etmeden önce kişinin yapacağı işi iyi konumlandırabilmesi için gelecekteki potansiyel rakipleri ve müşterilerine dair fikir yürütebilmesi gerekiyor. Rekabetin nasıl olacağını, hedef kitlenin kim olduğunu ve ne istediğini tespit edebilmek başarıyı beraberinde getiriyor.

Destekçilerim var mı?

Geçişi kolaylaştırmak için projeleri aile üyeleriyle, arkadaşlarla ve güvenilir kişilerle paylaşmak son derece önemli. Başkalarının fikirlerini ve önerilerini dinlemek, riskli ve sıkıntılı zamanlarda paylaşım yapmak ve yardım isteyebilmek açısından girişimcinin destekçilerinin olması gerekiyor.

B planım var mı?

İş kurduktan sonra işlerin kötüye gitmesi durumunda kişinin başka neler yapabileceğine dair fikir sahibi olması da önemli. Bu durumda risk almak kolaylaştığı gibi daha bilinçli adımlar da atılabilir.

Risk almadan yeni bir iş kurmak ve hayallerin peşinden gitmek mümkün değil. Başarı kadar başarısızlığı da kabul etmek ve elden gelenin en iyisini yapmaya çalışmak gerekiyor. Bu soruları dürüstçe cevaplamak istifa konusunda doğru kararı verebilmek açısından çok önemli.