Akıllı kartlardan inşaat sektörüne geniş bir yelpazede faaliyet gösteren Anel Grup’un İnsan Kaynakları Süreç Sorumlusu Mine Karaca ile İnsan Kaynakları Departmanı’nın stratejik önemini konuşuyoruz…

Sizi tanıyabilir miyiz?
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede MBA derecemi tamamladım. 1990 yılında Toprak Holding’e bağlı Toprak İnşaat Malzemeleri AŞ. ve Toprak Seramik A.Ş.’de İnsan Kaynakları’nda sürdürdüğüm görevi, 2003 Eylül ayından itibaren Anel Grup’ta İnsan Kaynakları Süreç Sorumlusu olarak yürütüyorum.

Anel Grup ne zamandır faaliyette? Faaliyet alanları neler?
Anel Grup 1986 yılında elektrik proje ve müteahhitlik hizmetlerini vermek üzere ANEL şirketini kurarak sektördeki yerini aldı. Bu tarihten sonra hızla ve emin adımlarla büyüyen Anel Grup, 1990 yılında pano üretimini gerçekleştiren ANELSİS’i, 1995 yılında iç ve dış ticaretten sorumlu ANELTEM’i, 2003 yılında ise telekomünikasyon sistemlerinin altyapısını oluşturan cihazların üretimini, bakımını ve onarımını sağlayan ANELTECH firmasını faaliyete geçirdi. Ayrıca Akıllı Kartlar üreten PLASTKART firması ile de bir grup iştiraki bulunuyor.

Şirket olarak gelecek için önünüzde ne gibi hedefler var?
Anel Grup kurum felsefesini “evrensel girişimcilik” üzerine odaklıyor. Biz hizmet verdiğimiz bütün sektörlerde, Türkiye’nin girişimci, lider, gelişime odaklanmış, kurumsallaşmış firmalarına sahip olmak ve verdiği hizmet kalitesiyle dünya çapında referans gösterilen bir kurum olmayı hedefliyoruz.

Bu hedeflere ilerlerken İnsan Kaynakları Departmanı’nın üstlendiği rol nedir?
Biz Anel Grup olarak iş sonuçlarından bağımsız bir İnsan Kaynakları düşünemiyoruz. İnsan Kaynakları olarak hedefimiz kurumumuzun iş ortağı olmak yolunda işe somut katkılar sağlamak. Bu somut katkıları hız, para ve performans olarak özetleyebiliriz. İnsan Kaynakları Departmanı olarak temelde “doğru kişiyi doğru yerde” değerlendirerek ve onların performanslarını en üst seviyeye çıkarmaya yardımcı olacak İnsan Kaynakları uygulamalarını gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmaları gerçekleştirmek için de bazen dış kaynak desteği alıyoruz. Hem İnsan Kaynakları süreçlerini oluşturmak, hem de eğitim uygulamalarımız için Baransel Danışmanlık’tan Dr. Şenay Baransel ile çalışıyoruz.

İnsan Kaynakları çalışmalarınızın çıkış noktası ne oldu?
Çalışmalarımıza, kurumumuzun öncelikle çalışan profilini tanımlamakla başladık. Bunun için geçerliliği, güvenirliliği saptanmış norm ve standardizasyon çalışmalarına sahip genel yetenek ve kişilik özelliklerini belirlemeyi amaçlayan bazı envanterler kullandık. İş hedeflerine uygun olarak adaylarda aranılacak, ancak objektif olarak doğrudan bilgi edinmemizin güç olacağı kişilik özellikleri ve tutumları konusunda bu envanterlerden yararlanıyoruz. İnsan Kaynakları fonksiyonlarının bütünsel olarak uygulanabilmesi için yetkinliklerimizi saptadık. Şimdi uygulamakta olduğumuz performans değerlendirme ve geliştirme sistemimiz, yetkinlik bazlı değerlendirme ile geribildirimlerle gerçekleştiriliyor. Yetkinlikleri geliştirmek ve çalışanlarımızın en üst düzeyde verimli çalışmalarını desteklemek amacıyla çeşitli eğitim faaliyetlerimiz yapılmaktadır.

İnsan Kaynakları politikanızı nasıl tarif edersiniz?
Kuruluşundan bugüne kurumumuzun başarısında büyük etkisi olan yalın organizasyon yapımız, çalışanların ekip ruhuyla bilgi paylaşımını sağlıyor. Biz bu yalın organizasyondan ve bilgi paylaşımından güç alarak çalışanlarımızın daha fazla motive oldukları, katma değer sağladıkları ve mutlu bireyler olarak çalıştıkları bir iş ortamı yaratmayı hedefliyoruz. Misyonumuz ise iş tanımları ve iş hedefleri ile uyum içinde olan en yetkin adayları işe alarak onların gelişimlerini destekleyen uygulamalar yaparak, kurumumuzun çalışanları tarafından sahiplenilmesini sağlamak.

Şirket içi eğitimleriniz ve oryantasyon programlarınız oluyor mu?
Teknolojik gelişimin en hızlı yaşandığı sektörde yer alan kurumumuz için “sürekli öğrenme” en temel yetkinliklerimizden biri. Bu nedenle özellikle teknik eğitimlere ağırlık veriyoruz ve sıkça uyguluyoruz. Ayrıca kişisel ve yönetimsel yetkinliklerimizin geliştirilmesi için de kurumumuza özgün eğitim programları tasarlayıp uyguluyoruz. Her yeni üyemizin şirket kültürümüze uyum sağlayabilmesini ve görev aldığı birimin işlerini öğrenebilmesini sağlamak için de yoğun ve yapılandırılmış bir oryantasyon programı uyguluyoruz.

İnsan Kaynakları Departmanı olarak yeni projeleriniz neler?
Hızla büyüyen Anel Grup’un gelecekteki en önemli ihtiyacı, yeni yöneticiler olacak. Şu an yeni yönetici adaylarını belirleme ve yetiştirme projesi üzerinde çalışıyoruz. Bu kararların en doğru biçimde verilebilmesi ve uygulanabilmesi için ” Değerlendirme Merkezi” çalışmaları ile ” Kariyer Yönetimi” uygulamalarını planladık. Çok yakın bir zamanda da bunları hayata geçireceğiz.

İşe alım sürecinde Kariyer net’in size sağlamış olduğu kolaylıklar neler?
Birçok kolaylığın yanı sıra Kariyer.net bize, istenilen anda ilan verme kolaylığı sağlıyor. Bu zaman esnekliği bizim için çok önemli. Ayrıca firmamız aradığı elemanlara, Kariyer.net’in veritabanı aracılığıyla ulaşıyor.