75,500 m2 açık alan ve 41,000 m2 kapalı alan üzerindeki modern tesislerde üretim yapıyoruz. Bisküvi, gofret, çikolata, sakız, kek ve şekerleme ünitelerinde toplam 240.000 kg/gün kapasitesi ile yaklaşık 130 çeşidin üzerinde mamul üretilebiliyoruz. Yaptığımız üretimini de yurt içinde ve yurt dışındaki tüketicilere sunarak ülke ekonomisine katkı sağlamanın ve 1000 kişiye iş istihdamı yaratmanın gururunu taşıyoruz. Bifa; bisküvi, gofret, çikolata, kek, çiklet, ve şekerleme tesislerinin yanı sıra bünyesindeki Un Fabrikası, Mukavva Ambalaj Fabrikası, Yem Fabrikası ve Tavukçuluk Tesisleri ile ihtiyacı olan hammaddenin büyük kısmını yine kendisi üretiyor.

Ürünleriniz ne gibi kalite belgelerine sahip?
Müşteri isteklerine her yönüyle uygun, kaliteli ve güvenilir ürünleri insan ve çevre sağlığını ön planda tutarak üretmeyi amaç ediniyoruz ve şimdiye kadar gıda kalite yarışmalarında bir altın, iki de gümüş madalyaya layık görüldük. Bütün bisküvi ve sakız çeşitlerinde TSE, kek ve kokolin çeşitlerinde TSEK kalite belgesine sahibiz. Kaliteye ve çevreye verdiğimiz önemin göstergesi olarak 1998 yılında K-Q TSE-ISO-EN 9000 ve C-E TSE-ISO-EN 14000 belgelerini de aldık.

Köklü bir firma olarak kurumsal kültürünüzü nasıl tarif edersiniz?
Bunun için Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Yılmaz Babaoğlu’nun şu cümlesini tekrarlamak istiyorum: ” Bugüne kadar elde etmeyi düşündüklerimiz içinde hiçbir şey bizlere halkın sevgisini kazanmak kadar yararlı ve onur verici olamaz”. Kurumumuzun tüm yöneticileri ve çalışanları bu felsefeyi paylaşıyor. Ayrıca içinde bulunduğumuz toplumumuzun sosyal – kültürel ve eğitim sorunlarıyla da yakından ilgileniyoruz. Bu amaçla; işçilerimiz için 220 dairelik sosyal konutların yanı sıra iki adet ilköğretim okulu, bir de lise yaptırarak Milli Eğitim’in hizmetine sunduk. Ayrıca 2000 – 2001 öğretim yılında 22 derslik Özel Babaoğlu İlköğretim Okulu’nu 35,000 m2 alana kurulu bir şekilde hizmete açtık. Sportif tesislerimizden de tüm çalışanlarımız ve gençler faydalanabiliyor.

Kurumunuzun yapısını, pazarlama ağını anlatabilir misiniz?
Satış ve pazarlama faaliyetlerimiz, yurtiçinde ve yurtdışında devam ediyor. Ürünlerimizi 50 ‘nin üzerinde ülkeye ihraç ediyoruz. Romanya ‘da kurduğumuz fabrika sayesinde de buradaki yerel pazarlara ve komşu ülkelere daha kaliteli ve hızlı hizmet verebiliyoruz. Yurtiçi satışlar, çoğu şirkette olduğu gibi toptan ve market bölümü olarak ikiye ayrılıyor. Toptan satışlarda bölge distribütörlükleriyle, marketlereyse ulusal zincir mağazalarla ve ağırlıklı olarak “private label” ürünlerle hizmet veriyoruz.

Bifa’da çalışacak kişilerde ne gibi özellikler arıyorsunuz?
Çok kısa şekilde ifade etmek gerekirse, doğru aday “alıcı ve verici” kişidir diyebiliriz. Diğer bir deyişle, çabuk kavrayabilen, öğrendiklerini geliştirerek bunları bizimle paylaşabilen kişilerle çalışmak istiyoruz. Öncelikle işe yeni başlayan çalışanlarımıza firmamızı tanıtan ve tüm çalışanlarımızın bilmesi gereken genel bilgileri kapsayan oryantasyon eğitimi, daha sonra da çalışmaya başladığı bölüm ile ilgili işbaşı eğitimi veriyoruz. İşbaşı eğitiminin süresi kişinin tecrübesine ve yaptığı işe göre değişiyor. Eğitime önem veren bir firma olarak çalışanlarımızdan gelen eğitim ihtiyaç talepleri değerlendiriliyor ve yıllık eğitim planı hazırlanıyor. Bu çerçevede eğitimlerimiz devam ediyor. Ayrıca, zaman içinde plan dışı eğitimler de belirleniyor ve ihtiyaç duyulan eğitimler çalışanlarımıza veriliyor.

Ne gibi performans değerlendirme yöntemleri uyguluyorsunuz?
Genel olarak Bireysel Performans değerlendirme yöntemi kullanıyoruz ama bunun yanında kişiler arası karşılaştırmalara dayalı yöntem ve ortak performans kriter ve standartlarına dayalı yöntemlerden de faydalanıyoruz. Şirketimizin ihtiyacını en iyi şekilde karşılayabilmek için, zaman zaman farklı yöntemleri bir arada kullanıyoruz ve zaman içinde kendi şirketimize özgü yöntemlerin oluşmaya başladığını da görüyoruz.

İnsan kaynakları alanında dünyadaki gelişmeleri takip ediyor musunuz?
Dünyadaki gelişmeleri her alanda takip etmeye çalıştığımız gibi, İnsan Kaynakları alanında da izlemeye çalışıyoruz. Bu da eğitim ve seminerlerin yanı sıra çoğunlukla ilgili yayınlar ve internet aracılığıyla oluyor. Sürekli gelişen bir firma olarak, kalifiye eleman ihtiyacımızın artmasıyla birlikte alt yapısını oluşturduğumuz İnsan Kaynakları departmanımız, dünyadaki gelişmelere paralel olarak sürekli kendini yeniliyor ve yenilemeye de devam edecek. Çünkü günümüzde büyük bir firmanın ayakta kalabilmesini sağlayan en önemli faktör, değişime ayak uydurabilmek.

İşe alımlarda Kariyer.net’ten nasıl faydalanıyorsunuz?
İhtiyacımız olan elemanların niteliklerini detaylı bir şekilde belirterek Kariyer.net’e ilan veriyoruz. İlanımızın bu şekilde pek çok kişiye ulaşmasını sağlıyoruz. Böylece, bizim için çok önemli olan kalifiye elemanlara ulaşma şansımız artıyor.