Kısaca özgeçmişinizi anlatabilir misiniz?
1995 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Fizik Mühendisliği’ni bitirdim, bilgisayar tabanlı büro otomasyon sistemleri konusunda, satış mühendisi olarak çalıştım. 1997 yılında Pronet Güvenlik Sistem ve Hizmetleri’nde sırasıyla; Satış Şefliği, Proje Satış Mühendisliği, Satış Müdürlüğü görevlerinde bulundum. 2004 yılı başından itibaren, Pronet Alarm Satış, Teknik Servis, Müşteri Hizmetleri ve Alarm Haberalma Merkezi’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini sürdürmekteyim.

Pronet ne zaman ve ne amaçla kuruldu?
Pronet Güvenlik Sistem ve Hizmetleri güvenlik sektöründeki faaliyetlerine 1995 yılında başladı. “Tek İşimiz Sizin Güvenliğiniz” ilkesiyle hareket eden Pronet; kişi, konut, işyeri, kurum, kuruluş ve öz varlığın güvenliği ve korunması görevini üstlendi.

Şu an hangi alanlarda hizmet veriyorsunuz?
Pronet, bireylerin şahsi mekanlarının yanında, özel sektör ve devlet sektöründe de yaygın olarak hizmet veriyor. Bu anlamda çok geniş bir yelpazede hareket edebiliyoruz. Yolda karşınıza çıkabilecek herhangi bir evden, iş yerinden Topkapı Sarayı’nın ya da Merkez Bankası’nın güvenlik sistemlerine kadar aklınıza gelebilecek her alanda Pronet, hem sistem kuruyor hem de bu sistemi en son teknoloji ile kurulu olan, Alarm Haber Alma Merkezi ile destekliyor.

Geliştirmiş olduğunuz kiralama sistemi sektörde size ne gibi avantajlar sağlıyor?
Kiralama yöntemi, özellikle küçük ölçekli işletmeler ve evlerde sistemin yaygınlaşmasını sağladı. Bu sistemle tüm gelir düzeylerindeki kullanıcılara hizmet verebilmek mümkün hale geldi. Bugün evinize ya da iş yerinize güvenlik sistemi taktırdığınızda ilk yatırımınız 600 $ ile 3.000 $ arasında değişiyor, daha sonra da merkez aboneliği ve servis ücretleri ödüyorsunuz. Biz ise günde 1 $ ‘dan başlayan aylık ödemelerle sistemi evinize kuruyoruz. Üstelik kurmakla kalmıyor, Etiler Akmerkez’de kurulu Alarm Haber Alma Merkezimiz ile tüm kurduğumuz sistemleri 24 saat destekliyor, sınırsız ürün ve servis garantisi veriyoruz. Şu an evinizin yada işyerinizin korunması için uyguladığınız takviyeli kapı, demir parmaklık ya da kepenk gibi önlemler dahi kiralama sisteminden fazlasıyla pahalıya mal oluyor. Üstelik yaşanan olaylar gösteriyor ki tüm bu önlemler hırsızlar tarafından aşılabiliyor.

Bu tarz koruma sistemleriyle sizin güvenlik sisteminiz arasındaki fark nedir?
Bizim güvenlik sistemimiz ev ya da işyerinize takıldığı andan itibaren Alarm Haber Alma Merkezimiz ile direk bağlantılı hale gelir. Meydana gelebilecek her hangi bir problemde; ki bu hırsızlık, yangın, gaz kaçağı ya da sağlık problemi olabilir, mekandaki sirenlerin devreye girmesiyle birlikte, sistem merkezimize sinyal gönderir. Burada bizim görevimiz, bu sinyali aldığımız andan itibaren sözleşme esnasında belirtilmiş olan yakınlarınıza durumu bildirmek, gerekli durumlarda polis, itfaiye, ambulans yönlendirmeleri yapmaktır. Ayrıca, aylık olarak tüm kullanıcılara gönderdiğimiz raporlarda iş yerinizi “sabah kaçta kim açmış, akşam kaçta kim kapamış, teknik bir problem var mı?” vb. bir çok bilgi kullanıcılara sunulur. Kullanıcılar, bu raporları talebe göre günlük e-mail olarak alabilecekleri gibi, istedikleri an internetten şifrelerini girerek kendi sistemlerine ait tüm aktivite bilgilerine ulaşabilirler.

Böyle bir sistem kaç kişilik bir kadro ve hangi alanlardaki uzmanlarla destekleniyor?
Pronet bünyesinde, 400’ü aşkın personelimiz var. Arkadaşlarımız Türkiye’nin her bölgesinde ve uluslararası platformda kusursuz güvenlik projeleri üreterek teknik destek sağlamakla görevli. 70 Kişilik idari kadro,100 kişilik teknisyen, mühendis, güvenlik uzmanı ; güvenlik işletim hizmetlerinde çalışan 250 kişilik uzman kadro, güvenlik işletim ve danışmanlık hizmetlerinden kaynaklanan bilgi birikimi ve tecrübesi ile kendini sürekli geliştirerek müşterinin gerçek ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çözümler üretiyor.

“Güvenlik” kelimesinden ne anlıyorsunuz?
Gerçekten önemli bir soru yönelttiniz. İlk çağlardan beri insanın üç temel gereksinimi beslenme, barınma ve güven içinde bulunma olmuştur. Bu üç temel unsur günümüzde de değişmedi, aslında yaptığımız iş insanların yaşadıkları ve zaman geçirdikleri mekanlar içerisinde, kendilerini güven içerisinde hissetmelerini sağlamak ve acil bir durumda yalnız olmadıkları hissini vermek. Bir başka deyişle güvenlik, iç huzuru ile yaşamınızı sürdürebileceğiniz tüm koşulların sağlanması demektir. Tabi huzurun gerçek anlamıyla sağlanabilmesi için olmazsa olmaz koşul ihtiyaç duyduğunuzda ihtiyacınız olan kişilerin size ulaşmasıdır. Bizim amacımız bunu gerçek anlamda sağlamak.

Türkiye’de içinde bulunduğunuz sektörü nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce yeterince gelişmiş mi?
Avrupa’da ya da Amerika’da yaşayan bir insan ile bizim insanımızın güvenliğe ihtiyaç duyma zamanlamaları arasında farklar var. Yurt dışında bir eve ya da iş yerine taşınırken binanın mimari ve estetik özellikleri ile ilgili işlerin yanında mutlaka hırsızlık, yangın ihbar sistemleri de tesis edilir, yani önlemler baştan alınır. Bizde durum biraz ters, biz daha çok başımıza kötü bir olay geldikten sonra önlem alma konusunda daha ciddi düşünmeye ve bu konuda yatırım yapmaya karar veriyoruz. Ancak hem yerel şartlarımız; ekonomik dengesizlik, suç oranının artması, cezaevi afları ve global bazı şartlar, 11 Eylül ve sonrası yaşanan olaylar vb. son 3-4 yıldır özellikle elektronik güvenlik sistemlerine olan ilgiyi ve inancı arttırdı. Bu ilgi sektörümüzü de canlandırdı, ancak bu sektör Türkiye ‘de şu anda daha gelişme aşamasında diyebiliriz. Sektörün gelişmiş ve oturmuş bir sektör hale gelmesi sanırım tüketicinin bu konudaki bilincinin ve talebinin artması ile doğru orantılı olacaktır.

Sektörünüzle ilgili yurtdışındaki gelişmeleri nasıl takip ediyorsunuz?
Yurtdışında gerek ürün bazında, gerekse proje bazında partner olarak çalıştığımız birçok firma var, bu firmalarla sürekli temas halindeyiz. Ayrıca yurtdışında sektörümüzle ilgili her fuara mutlaka katılmaya çalışıp, yeni teknolojiler ve yeni proje çözümleri konusunda sürekli bilgileniyoruz.

Diğer güvenlik firmalarından sizi farklı kılan nedir?
Pronet ‘in çalışma sistemi, konuya bakış açısı müşterimizin talepleri ile doğru orantılı. Biz onların bizden talep edebileceklerini onlardan önce düşünmeye ve yanıtlamaya çalışıyoruz. Tüm bunların yanı sıra biz sistemi kurduğumuz andan itibaren çok önemli bir ortaklığın başladığının farkındayız. Bu yanı ile, sistemi düzenli olarak doğru personel ve teknolojik yatırımlar ile destekliyoruz. Bu nedenledir ki, Türkiye ‘nin en önemli kuruluşlarının güvenlik sistemi de tarafımızdan kuruluyor ve izleniyor. Sektörümüzdeki firmaların bir çoğu ürün satıyor, biz Pronet olarak ürünün ötesinde, hizmet ve çözüm satıyoruz.

Sizce işyerimizi veya evimizi, yaşamımızı en az düzeyde değiştirerek en güvenli hale nasıl getirebiliriz?
Az önce bahsettiğim ‘çözüm satmak’ aslında biraz bu konuyla ilgili, çünkü tüm oluşturulan alarm projelerinde, özellikle ev çözümlerimizde kuracağımız sistemin ev yaşantısını ve evdeki hareket özgürlüğünü en az düzeyde etkileyecek şekilde olmasına özen gösteririz. Keşif ve görüşme sırasında kullanıcılar ve ev yaşantısı hakkında sistemimizi ilgilendiren tüm ayrıntıları öğreniriz, örneğin: evde kaç kişi yaşar, küçük çocuk, yaşlı kimse var mı, evcil hayvan var mı, hatta gece sık kalkar mısınız vb. bir çok soruyla en uygun sistemi tasarlarız, böyle bir çalışma sonucu hazırlanmış güvenlik sistemi sizin ev yaşantınızda çok küçük değişiklikler yaratır.

Kurum kültürünüzü nasıl tarif edersiniz?
Genel yapımız tüm çalışanlarımızın en rahat hareket edebileceği, düşündüklerini dile getirebileceği bir ortam yaratmak üzerine kurulu. Birey olabilme ve ekip olabilme yeteneklerinin ayrı ayrı çok önemi olduğuna inanıyoruz. Bu anlamda, yöneticiler olarak bize düşen görev, birey olarak düşüncelerin ifade edilebildiği ortamların yaratılması ve bu düşüncelerin şirket hedeflerine uygun şekliyle yorumlanarak ekip olma yeteneğinin sağlaması.

İnsan Kaynakları yaklaşımınız nasıl? Sizinle çalışacak adaylarda olması gereken özellikler neler?
Pronet, geliştirdiği güvenlik çözümlerinde olduğu gibi insan kaynakları konusunda da kalite eşiğini çok yükseğe koyuyor. Değişime hızlı biçimde yanıt verebilen dinamik yapısı ve üstün nitelikli kadrolarıyla milenyum teknolojilerini en etkin biçimde kullanan PRONET, tüm çalışanlarının şirket felsefesini, değerlerini, hedeflerini ve misyonunu özümsemesini sağlıyor.Şirketimizde her grubun ve departmanın firma için somut bir katma değeri vardır. Personelimizin kalitesine ve eğitim düzeyine çok önem veriyoruz. Çalışanlarımızın %80’i üniversite mezunu. Alanında uzman kadrolar istihdam etmeyi temel kariyer ilkesi olarak benimsiyoruz.

İşe alımlarda Kariyer.net’ten nasıl faydalanıyorsunuz?
Ben Kariyer.net ‘i çok uzun zamandır takip ediyorum, yaklaşık 4 aydır da firma olarak çalışıyoruz, şirketimizin değişik departmanlarına bir çok farklı pozisyona kısa sürede istediğimiz nitelikte çalışma arkadaşlarını Kariyer.net sayesinde bulduk. Ayrıca, kariyer akademi eğitim programlarını ve eğitim veren firmaları takip ediyorum, en son eğitim modülünüzü kullanarak ilgilendiğim konulardaki eğitimlerle ilgili bir çok uzman firmadan iki gün içerisinde bir çok teklif aldım. İş hayatında zamanınızı iyi kullanabilmek çok önemli. Kariyer.net ‘in, bir çok konuda bir yönetici olarak bana zaman kazandırdığını düşünüyorum.

İşe aldığınız kişilere kurum içi eğitim uyguluyor musunuz?
Departmana ve başlanacak pozisyona göre 1 hafta ile 4 hafta arasında değişen oryantasyon, iç ve dış eğitimlerimiz var. Örneğin satış departmanında iş kabulü yapılan bir mühendis arkadaşımız en az 2 hafta şirket, ürün, sistem tasarımı eğitimleri alır. Daha sonra 1 hafta satış, satış stratejileri konusunda eğitim alır, bu eğitimler sırasında en az 2 yazılı sınav ve “role playing” çalışmaları yapılır.