İşimi Anlatmam Lazım projesinde, işyerindeki beyazyakalılar ne iş yaptıklarını, işlerini, işlerinin zorluklarını, bu iş için neler neler gerektiğini ve şu anda üniversite sıralarında oturuyor olsalar neyi farklı yapacaklarını video ile anlatıyorlar.

Afet Mataracı Gürlü, İnsan Kaynakları Uzmanı ne iş yapar anlatıyor…

[youtuber vimeo=’http://vimeo.com/85443231′]

“Adım Afet Mataracı Gürlü. Ben daha önce Marmara Üniversitesi Tekstil Bölümü’nde okudum. Yüksek lisans yaptım. Şu an hala bitirmedim, tez aşamasındayım. Yönetim ve Organizasyon. Şimdi de İnsan Kaynakları ekibinin yöneticisi olarak çalışıyorum.

İnsan Kaynakları ne iş yapar?
İnsan Kaynakları nelerden sorumlu? Aslında birçok fonksiyondan sorumludur, bunlar işe alım, bordrolama, eğitim, kariyer yönetimi gibidir. Şimdi diğerleri pek aklıma gelmedi. Neler yapıyor, dediğimiz gibi aslında işe alım görüşmelerinde bir pozisyonunuz vardır, ilan çıkarsınız başvuruları alır adaylarla görüşürsünüz. Uygun olan profildeki kişilerin seçimlerini yaparak yerleştirilmelerini sağlarsınız.

Bu iş için gereken özellikler nelerdir?
Aslında baktığınızda her mesleğin ortak birçok alanı var. Şimdi baktığınızda iletişim, takım çalışması, planlama, organizasyon. Bunlar olmazsa olmuyor birçok pozisyonda. Bunlar aslında İnsan kaynakları alanında birer vazgeçilmez kriterdir. Buna ek olarak ne diyebiliriz, insanı sevmesi lazım. En önemli kriterlerden biri o çünkü sürekli onunla iletişim halindesiniz. Eğer böyle bir şeyi sevmiyorsanız yapamazsınız.

Bu işin olumsuz yanları nelerdir?
Şöyle düşünmek lazım, şimdi tabi firmanın yüzü sizsiniz. Eğer kişi firmayı tanıyacaksa sizinle tanıyor. Dolayısıyla güler yüzünüzü eksik etmemeniz lazım. Her gelen soruyu ya da her gelen talebi sabırla ve güler yüzle karşılamak lazım. Bunu her zaman yapması zor olabiliyor kişilerin. Bir de monoton bir iş, rutin bir iş. Bordro da olsa işe alım da olsa eğitim de olsa yapacaklarınız bellidir, günlük planlarınız vardır, aylık haftalık, dakikanız bile planlanmıştır. Bu rutinin dışına pek çıkamıyorsunuz. Birkaç sene sonra sıkılmaya başlayabiliyorsunuz. Şimdi işe alım görüşmelerini yapıyoruz ama işten çıkış görüşmelerini de biz yapıyoruz. Dolayısıyla en zor gelen kısım o oluyor insan kaynakları ekibinde çalışan kişilere. Belki çok yakın arkadaşınız, dostunuz ama onun işten çıkması için gerekli görüşmeyi sizin yapmanız gerekebiliyor. Bu da dediğim gibi en zor yönlerinden bir tanesi.

Şu an üniversitede olsaydınız?
Hayata biraz erken atıldım o yüzden diyorum ki keşke birazcık daha aslında bilinçli bazı şeyleri yapsaymışım. Şu anda da birçok arkadaşımız aslında bununla ilgili sıkıntı yaşıyor. Yani üniversiteye gireyim de ne olursa olsun gibi bir yaklaşım var ben onu çok savunmuyorum. Gerçekten bir hedef koysunlar ve o hedefi gerçekleştirmeye çalışsınlar. O zaman daha mutlu olacaklar çünkü bir de şöyle düşünmek lazım, biz belki hadi 25 yaşı diyelim mezun olacak sonrasında bayanlarda 55, erkeklerde 65 yaşına kadar çalışması gerekecek. Dolayısıyla seveceği bir işi yapması çok önemli. O kadar yıl boyunca çalışacak, çalışacağı içinde o kendine seçtiği mesleği iyi bir şey seçsin ki mutlu çalışsın. Günümüzün çoğu vaktini orada geçiriyoruz çünkü mutsuzsa hayat çekilmez olacak. İyi ki yapmışım dediğim şey ise mezun olur olmaz yurtdışına çıktım ben. Bir iki buçuk sene yurtdışında kaldım. En güzel deneyimlerden bir tanesiydi.

Bu işi nasıl seçtiniz?
İletişim kurmayı seviyorum daha önce de çağrı merkezinde görev yapmıştım, bizim firmamız çağrı merkezi sektöründe görev yapıyor. İş görüşmesine gittiğin zaman tabi tanıştığınız o insanlar, temsil yetenekleri, size karşı yaklaşımları aslında birazcık daha bu konuyu tetikledi benim için. Ben de hep öyle bir hedef koydum kendime. Birazcık da tabi çalıştığım lokasyonda böyle fırsatlar, imkanlar oluştu. Yani yine aslında aynı firmada devam ettim ben başvurularım sonucunda bu pozisyonda çalışmaya başladım.

İşinizle ilgili size ilham veren şeyler?
Aslında ben çalışanlarımızdan çok ilham alıyorum. Tabii ki onlar işte bir takım istekler, taleplerle gelebiliyorlar ya da şikayetleri olabiliyor ama çözümleri olmayabiliyor. Sonuçta siz bunu oluşturacaksınız. Dolayısıyla onların verdiği şeyler bize ilham veriyor ve o konuda çalışmalar yapmaya başlıyoruz. Bu da bizim için önemli bir nokta çünkü siz de aslında o işleyişin biraz dışına çıkmış oluyorsunuz ve neler yapabileceğinizi görüyorsunuz. Siz de aslında kendinizi görmüş oluyorsunuz o noktada. Bu yüzden çalışanlar önemli ilham kaynakları oluyor bizim için.

Yeni mezun bir adayda hangi özellikleri ararsınız?
Bugün bile en küçük internet sitesini açsalar ne yapmaları gerektiğiyle ilgili çok detaylı bilgiler mevcut. Ama hala birçok kişi görüşmeye gideceği firmayı bilmiyor, sektörünüzü bilmiyorum gibi yaklaşımlar olabiliyor. Bu tabi çok bir üniversite öğrencisinin ya da yeni mezun olmuşun yapmaması gereken bir durum. Eğer pozisyonlara gerçekten ilgili değilse bunu zaten görüşmede yansıtıyor kişi verdiği cevaplarla, vücut diliyle bunu çok net anlayabiliyorsunuz. Ama eğer heyecanlıysa kendine güveniyorsa ve ifadeleriyle zaten o pozisyonu çok istediğini iletiyorsa size bir sıfır önde oluyor zaten pozisyon için değerlendirmeniz adına.”

İşimi Anlatmam Lazım – Beyaz Yakalılar Bişi Yapsa projesindeki diğer videoları incelemek için tıklayın>>

Kariyer.net`teki İnsan Kaynakları Uzmanı iş ilanları için tıklayın>>