Bir asırlık bir geçmişe sahip olan İntertek, 104 ülkede 13 bin çalışanı ile test, gözetim ve belgelendirme hizmetleri sunuyor. Gelişme adına en önemli adımını Edison’un laboratuarını alarak atan dev kuruluş, Edison’un bilimsel yaklaşımını kurum kültürünün en önemli parçası olarak koruyor.
İntertek, dünya çapında yapılanmış uzmanlık ağı ile tekstil, oyuncak, kimyasallar, yapı malzemeleri, elektrik & elektronik, otomotiv, tarım ve petrol ürünleri gibi bir çok alanda test ve gözetim ihtiyaçlarını karşılıyor. Ayrıca tüm sektörlerde kalite, çevre, iş güvenliği ve sosyal uygunluk sistemlerinin belgelendirmesi gibi kalite güvence gereksinimlerine global çözümler sağlıyor. Dünyanın en köklü ve en büyük kuruluşlarından biri olan İntertek hala, 521 ofis ve 273 laboratuarı ile faaliyet gösteriyor. Türkiye ofisi de şirket içinde büyük öneme sahip. İnsan Kaynakları sorumlusu Emel Dalgıç, İntertek’in faaliyetlerini ve bu faaliyetlerde insan kaynağının nasıl yönlendirildiğini anlatıyor…
“Türkiye ofisi komşu ülkelerdeki faaliyetleri koordine ediyor”
İntertek, Türkiye’de 1995 senesinden beri faaliyet gösteriyor. Türkiye’de faaliyetlerimiz öncelikle tekstil sektörüne test hizmetleri ile başladı, sonrasında gözetim, sosyal uygunluk denetimleri ile devam etti. 2003 Ocak itibariyle de Sistem Belgelendirme hizmetini kapsamımıza alarak çalışma yelpazemizi genişlettik. Ayrıca, Bulgaristan, Romanya, Mısır, Ürdün, İsrail, Türmenistan, Özbekistan, Azerbeycan ve Ermenistan’daki faaliyetlerimiz Türkiye ofisi tarafından koordine ediliyor. Türkiye’de tekstil sektörü ile sınırlı kalmayıp, elektrik-elektronik, yapı malzemeleri, otomotiv, mutfak araç ve gereçleri, cam, yiyecek, mücevherat sektörlerine hizmet veriyoruz. Müşterilerimiz, tekstil ve elektronik test talepleri ağırlıklı olmak üzere, sosyal uygunluk denetimleri , gözetim hizmetleri ve sistem belgelendirmesi talepleri ile bizimle bağlantıya geçiyorlar.
 
“Eski adımız olan ITS, teste bir markadır”
Tüm grubun adı İntertek olarak değişmeden önce Türkiye ve Dünya’da bilinen eski adımız ITS’ti. Bu isim kesinlikle bir jenerik marka haline geldi ve çoğu zaman giyim ya da kumaş testleri “ ITS testleri” olarak anılıyor. Laboratuvar hizmeti olarak, tekstil ürünleri ile ilgili fiziksel, çekmezlik, yanmazlık, renk haslığı, elyaf , ekolojik testler ile, elektrikli ve elektronik cihazlarla ilgili testler ve cam ve seramik malzeme testleri yapılıyor.
 
“Gözetim ve sistem belgelendirme hizmetlerimiz oldukça etkin”
UKAS, RAB, RVA, SCC gibi akreditasyon konseylerinden aldığımız yetkilerle ağırlıklı olarak 4 hizmet kategorisinde faaliyet gösteriyoruz. “Inspection” ya da Türkçe adıyla gözetim hizmetlerimiz de bulunuyor ve bunu da yine dünya genelinde sürdürmekteyiz. Kumaş ve hazır giyim yanında, gıda, seramik, cam, doğal taş, plastik, televizyon, mücevher gibi alanlarda da gözetim hizmeti veriyoruz. Genellikle, üretilen ya da üretim aşamasındaki ürünlerin sevk edileceği lokasyonda fark edilebilecek olan miktar, boyut, kalite ile ilgili kusurlarını daha önceden fark ederek hatalı üretim ya da iade sevkiyat giderlerini minimize etmek amaçlanıyor. Sistem Belgelendirme departmanı olarak, dünyanın en önemli firmalarına verdiğimiz ISO 9001, ISO 14001, HACCP, OHSAS 18001, QS 9000/TS 16949 gibi sistem belgelendirme hizmetini yaklaşık 3 yıldır Türkiye’de de vermeye başladık.
 
“Sosyal uygunluk denetimi yaygınlaşıyor”
Markalaşan öncü firmalar, marka imajını korumak ve çalışanlarının hak ve koşullarına saygı duyan bir sosyal sorumluluk imajı ve bilinci yaratmak üzere tedarik sağladıkları ülkelerde firmamız kanalıyla sosyal uygunluk denetimleri yaptırıyorlar. Bu konuda da oldukça hassas davranıyorlar ve çocuk işçilik, zorla çalıştırma gibi olumsuz koşullar gördükleri firmalarla olan tedarik ilişkilerini bitiriyorlar.
 
“İnsan Kaynakları departmanımız staretejik bir işleve sahip”
İntertek Türkiye ofisinde, 189 kişi çalışıyor. 2001 yılından bu yana faaliyette olan İnsan Kaynakları Departmanımız, şirketin en önemli birimlerinden biri. Personel seçimi ve işe alım, işe yeni başlayan tüm personel için oryantasyon eğitimi programı hazırlanması, şirket içi ve dışı eğitim programlarının organizasyonu, hedeflere dayalı performans sisteminin uygulanması, ücret yönetimi, özel sağlık sigortası işlemleri, iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliklerinin takibi, firma içi öneri sisteminin yürütülmesi, personel verimliliğini arttıracak motivasyon çalışmaları, SSK ve İş Kanunu’nu hükümlerine uygun yasal yükümlülükleri yerine getiriyoruz.
 
İnsan Kaynakları Departmanı olarak bu şirketin pazardaki yerini sürdürebilmesi için çok stratejik bir görevimiz var. Pazarın en iyilerini bulup istihdam etmek üzere fırsatlar yaratıyor ve mevcut personelimizin memnuniyetini ölçmek, bunu yönetimle paylaşmak ve bu memnuniyeti daha da ileriye götürmek için çalışmalar yapıyoruz.
 
“Kurum kültürümüz çalışanlarla birlikte büyümek üzerine kurulu”
İntertek grubunun genelinde, çalışanlarının menfaatlerini gözeten, onlarla birlikte büyümek isteyen bir anlayış olduğu için, grubun faaliyet gösterdiği 104 ülkede bu kültürün tamamı çalışanlara hissettiriliyor. Ayrıca işimiz bilimsel gerçeklere dayandığı için, Edison’un araştırmacı ruhunu çalışanlarımız yaşıyor ve yaşatıyor.
 
“İşe alımlarımızı Kariyer.net’le gerçekleştiriyoruz”
Seçme yerleştirmede Kariyer.net önemli araçlarımızdan biri. Kariyer.net’ten aradığımız özelliklere sahip adaylara ulaşmamız gerçekten çok kolay. İşe alımlarımızın %90’ı Kariyer.net üzerinden gerçekleşiyor. Bunun yanı sıra değişik üniversitelerle ilişkilerimiz devam ediyor.
 
“Etik saygınlığımızı gelecekte de sürdüreceğiz”
İntertek, dünyada vermiş olduğu hizmetlerle müşteri gözünde son derece saygın bir konuma sahip. Bir çoğumuzun adını ezbere bildiği, dünyanın en büyük markaları ve çok uluslu firmaları İntertek’in sektörde yaratmış olduğu etik saygınlığı sebebiyle sadece şirketimizle çalışma yoluna gidiyor.
Şirket, genellikle kendi alanında bir numara olmuş firmaları satın alarak büyümesini sürdürüyor. Bunun yanında araştırma ve geliştirme hizmetlerine de çok büyük yatırımlar yaparak müşteri beklentilerini gelecekte de eksiksiz yerine getirme ve pazar liderliğini sürdürebilir kılma konusunu kendimize hedef edindik.
Gelişmiş ülkelerin mevcut yasaları ile veya kendi insiyatiflerinde test, gözetim, sosyal uygunluk ve sistem denetimleri yaptırdığını biliyoruz. Diliyoruz ki kendi halkımızın sağlığı, markalaşmaya çalışan dinamik firmalarımızın uluslararası pazarlardaki yerlerini sağlamlaştırabilmeleri açısından bu hizmetlerin ve denetimlerin ülkemizde de kendiliğinden oluşur ve daha fazla talep görür.