Arşivler

Video: İş arama sürecinin aşamaları nelerdir?

İş arama sürecinde üst düzey performans sergileyebilmek için süreci aşamalara bölmek ve her bir adım üzerinde özel olarak çalışmak gerekir. İş arama sürecini dört aşamaya bölen Doç. Dr. Psikolog Ozanser Uğurlu, kariyerinize nasıl yön verebileceğinizi bu videoda anlatıyor.

“Yaşam bir performanslar bütünüdür ve kariyerimize nasıl yön verdiğimiz hayatımızın genel gidişatını kökten değiştirecek etkilere sahiptir” diyen Doç. Dr. Psikolog Ozanser Uğurlu, iş arama sürecinin ilk aşamasını başvuru aşaması olarak tanımlıyor. Uzman bu aşamada başvuru yaparken kendimiz için doğru işi nasıl seçeceğimiz, sürece nasıl odaklanacağınız, seçeneklerin çokluğu karşısında nasıl önlem alacağınız ve başarma arzusunu sizi ileri itecek bir yakıta nasıl dönüştürebileceğiniz üzerinde çalışmanız gerektiğini vurguluyor.

Mülakat aşamasında kendinizi nasıl tanıtacağınız, mülakat antrenmanlarını nasıl yapacağınız, heyecan yönetimininiz ve kendinize olan güveniniz  büyük önem taşıyor.

Mülakattan sonra bekleme aşamasında mülakat performansınızı ayrıntılı şekilde değerlendirmek, edindiğiniz tecrübeyi hayatınızın içine katmak, cevap beklerken belirsizlikle etkin şekilde baş etmek ve diğer mülakatlara odaklanmak için süreç üzerinde çalışmanız faydalı olur.

İş arama sürecinde son aşama ise mülakat sonuçlarını değerlendirme aşamasıBu aşamada cevap olumluysa ne yapmanız gerektiği, kötü cevap karşısında yaşadığınız hayal kırıklığı ile nasıl başa çıkacağınız, tekrar enerjimizi yenileyip yeni iş görüşmelerine nasıl odaklanacağınız ve umudumuzu kaybetmeden iş bulma sürecini nasıl yöneteceğiniz üzerine odaklanmanız gerekiyor.

Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nin Gazetecilik Bölümü'nde yazılı basın muhabirliği, TV muhabirliği ve foto muhabirliği alanlarında eğitim aldı. Son sınıfta Milliyet Gazetesi’nin Cumartesi-Pazar eklerinde bir yıl boyunca staj yaptı. Ardından İstanbul Üniversitesi Radyo-Televizyon Yayıncılığı Bölümü'nden mezun oldu. Yedi yıldır birçok dergi için içerikler hazırlayarak fotoğraflar çekti.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.