Arşivler

Video: Başvuru yaparken kendimiz için doğru işi nasıl seçmeliyiz?

İş başvurusu, performans yönetimi açısından ilk ve en kritik aşama. Peki, kendimiz için doğru işi nasıl seçebiliriz? Yrd. Doç. Dr. Psikolog Ozanser Uğurlu yapılması gerekenleri bu videoda anlatıyor.

Yrd. Doç. Dr. Psikolog Ozanser Uğurlu’ya göre iş arama sürecinde en önemli nokta bir rota belirlemek. İstediklerinize kulak vermenizi söyleyen Uğurlu, “Ancak tek pusulanız istekleriniz olursa yolunuzu kaybetme ihtimaliniz ortaya çıkabilir. Örneğin, kanatlarınız yok ama uçmayı çok istiyorsunuz. Bu noktada kendinize kanat bulmak zorundasınız” diyor. Amacınıza ulaşmak için donanımlarınızın yeterli olup olmadığını analiz etmeniz gerektiğini belirten uzman, böylelikle iş bulma sürecinizin kolaylaşacağını kaydediyor.

Birçok başvuru yaptım, dönüş alamıyorum. Bu durumdaki stresle nasıl baş edebilirim?

Eğer önünüzde çok fazla iş seçeneği varsa kafanızın karışacağını aktaran Ozanser Uğurlu, “Fazla seçenek olması imkanların artmasını sağlar ancak seçeneklerin sayısını azaltmak bizi seçim yaparken psikolojik olarak zorlanmaktan kurtarır. O nedenle hedefimizi belirlerken seçenekleri azaltmamız gerekir” şeklinde öneride bulunuyor.

Odaklanmak her şeydir

“Kendimiz için doğru hedefi belirledikten sonra o hedefe odaklanmalıyız. Yani aklımızı karıştıran her tür uyarandan uzaklaşmalıyız” diyen psikolog özellikle çevremizdeki insanların olumsuz düşüncelerini dinlemememiz gerektiğini söylüyor. Uzman “Bir hedefe odaklanın ve o hedefle aranızdaki etkileşimi siz yönetin, başkalarının kurduğu cümleler yönetmesin” diye uyarıyor.

İş başvuruları döneminde kendimi nasıl telkin etmeli, hazırlık aşamasını nasıl geçirmeliyim?

İş bulma sürecinde motivasyonunuzu ve moralinizi yüksek tutmanız gerektiğini söyleyen Ozanser Uğurlu, eksikleriniz yerine başarılarınız ve iyi olduğunuz yönlerinize yoğunlaşmanızın sizi güçlendireceğini ifade ediyor: “Kendinizi geriye düşürmeyin ve istediğiniz şeye ulaşmayı tüm hücrelerinizle isteyin. Geldiğiniz noktada hak ettiğiniz şeyin elleriniz arasından kayıp gitmemesi ve başarılarınızı tamama erdirmek için tüm gücünüzle hedefinize odaklanın. Kendinize inanın ve istediğiniz şeyi alabilecek güçte olduğunuzu hem kendinize hem de mülakat sürecinde sizi değerlendiren insanlara sonuna kadar gösterin.”

Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nin Gazetecilik Bölümü'nde yazılı basın muhabirliği, TV muhabirliği ve foto muhabirliği alanlarında eğitim aldı. Son sınıfta Milliyet Gazetesi’nin Cumartesi-Pazar eklerinde bir yıl boyunca staj yaptı. Ardından İstanbul Üniversitesi Radyo-Televizyon Yayıncılığı Bölümü'nden mezun oldu. Yedi yıldır birçok dergi için içerikler hazırlayarak fotoğraflar çekti.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.