L000000476

Uzun süre iş yaşamından ayrı kalmak, kendine ve yeteneklerine en güvenli kişiyi bile zorlar. Bu nedenle güçlü yönlerinize, yeteneklerinize ve yapabileceklerinize odaklanmak ve potansiyel işvereninize bunları aktarmak büyük önem taşır. Unutmayın ki hiç kimse, neyi ne kadar bildiğinizi sizden daha iyi bilemez.

 

Kariyer stratejisti Mariette Edwards’ın önerileri size potansiyel işvereninizi etkilemede yardımcı olabilir.

 

· Sınırlarınızı tartışmayın.

 

İş yaşamından uzun süre uzakta kaldıysanız eksik olduğunuz noktaları düşünmek çok kolay. Ancak sınırlarınızı düşünerek istediğiniz işi alamazsınız. Onun yerine sizde eksik olan özelliklere değil, işverene sunabileceğiniz mevcut özelliklerinize odaklanın. Size önemsiz gelen özelliklerinize, sizin için çok kolay yapılacak işlere önem verin. Örneğin teknik işlerin yoğun olduğu bir göreviniz varsa, iletişim ve insanlarla ilişki kurma yeteneğinizi göz ardı etmiş olabilirsiniz. Bu tür gözünüzden kaçan özelliklerinizi ortaya çıkartın.

 

· Boşlukları doldurun.

 

Edinmeniz gereken bilgi birikimi, yetenek ya da deneyim varsa, bunların olmadığını söylemek yerine, edinmek için nasıl müthiş bir çaba sarf ettiğinizi ve bu konuda ne kadar kararlı olduğunuzu söyleyin.

 

· Sonuçlara odaklanın

 

İnsanlar sonuca bakar. Sizi işe aldıkları taktirde onlara nasıl verimli olacağınızı, hedeflerine ulaşmada nasıl yardımcı olacağınızı ve sizi işe alarak kendileri ve şirketleri için nasıl bir fayda sağlayacaklarına odaklanmalısınız.

 

· Doğru sorular sorun

 

Açık uçlu sorular sormaya özen gösterin. Direkt sorulardan, evet/hayır cevabını alacağınız kapalı uçlu sorulardan uzak durun. Şu tür sorular sorabilirsiniz: “Organizasyonun en önemli hedefi nedir?”, “Bana önerdiğiniz pozisyon, bu hedeflere ulaşmada ne derece etkili?”, “Eğer organizasyona katılma şansı elde edersem, ilk 90 günde benden neler başarmamı bekliyorsunuz?”

 

· Satış sanatını öğrenin

 

Gerçek bir satış başkalarını dinlemek ve onların ihtiyaçlarını gidermek için hizmet sunmaktır. İş arama sürecinde size gereken en önemli araç ürününüzü nasıl satacağınızı bilmektir.