Arşivler

İş ararken motivasyonu yüksek tutmanın yolları

İş aramak nereden bakarsak bakalım oldukça zor bir süreç. Bu zorlu süreci geçirirken motivasyonumuzu yüksek tutabilmemiz de oldukça önemli. Peki işsizlik döneminde motivasyonu yüksek tutmanın püf noktaları neler? CV ve Kariyer Danışmanı Esra Kemer senin için kaleme aldı…

İş aramanın zorlu bir süreç olduğunu hem kendimden hem de çevremden biliyorum; ancak bildiğim bir şey daha var ki o da bu süreci yaşayacak ve sonlandıracak olan tek kişi yine insanın kendisi! Aylar süren iş arama süreci moralinin bozulmasına ve bazen pes etmene sebep olabilir. Ancak bu zorlu süreci yönetecek kişi söylediğim gibi sensin. İş arama sürecinde hayatını bu odak noktası çerçevesinde planlaman işini kolaylaştıracaktır.

Hedefini belirle ve kendine yatırım yap

İş hayatındaki konumun nedir? Güçlü yanların, uzmanlıkların, niteliklerin ve tabii geliştirmen gerekenler neler? Öncelikle kendini analiz et ve sonuçlara göre iş ararken koruman gereken özelliklerinle beraber geliştirmen gereken özelliklerin için de çalışmalar yap.

İş arayışında önemli olan iş-sektör-konum, firma gibi detayları iyi belirlemelisin. Eğer bu detayları iyi belirlersen iş arama sürecinde de hedefini daha kolay belirler, süreci planlar ve hedef odaklı yol alırsın. İş aramak ciddi bir iştir ve bir eylem planının olması gerekir. Nasıl, nerede, kiminle, hangi kaynaklarla, nereye ve ne zaman sorularına göre iş arama sürecini yönetebilirsin.

Hazırlıklar çok önemli

Hedeflerinle birlikte iş planını hazırladıktan sonra CV’ni hedeflerine göre yeniden yazmalı ve yedeklemelisin. İş ve özel tüm sosyal medya ve platformlardaki hesaplarını mutlaka güncellemelisin. Bireysel markanı yönetirken dikkat etmeli ve özenli olmalısın. İş hayatına dair yaptığın her olumsuz söylem seninle ilgili olumsuz bir imaj edinilmesine neden olabilir. Bu nedenle bu konulara da ayrıca özen göstermelisin.

Ağ değil bağ kur

İş ve özel yaşamında iş bulma sürecinde sana yardımcı olması için tanıdıklarınla iletişime geç. Yeni profesyonellerle tanışacağın ortamlara dahil ol. Hedefine göre doğru kişilerle tanışman ve onlarla bağ kurman sana yeni fırsatlar sunacaktır; ancak burada önemli olan kimseye sorumluluk yüklemeden, arayışınla ilgili net bilgi verirken güçlü yanlarını da anlattığın pozitif ve profesyonel bir iletişim tarzı kullanman.

Hayatını iş arama sürecine göre planla

Hayattaki önceliğin iş bulmak üzerine olsun. Yani sabah erken kalkıp, iş başvurularını yapmalı, gereken e-postaları atmalı, telefon görüşmelerini gerçekleştirmelisin. Bu aktif döngüyle gelecek mülakat davetlerine en hazır ve istekli halinle katılmalısın. Unutma ki “Sonra yaparım” diyeceğin her iş, birikir yük olur ve rakiplerinin senin önüne geçmesine neden olur. Takvimini planlarken iş arama sürecin öncelikli olmalı. Fakat iş arama süreci için tüm zamanını kısıtlamamalı ve özel hayatın için de zaman ayırmalısın.

Pozitif insanlarla bir arada ol

Düşünceni, inancını ve algını beklediğin işi bulacağın yönünde geliştir. Düşüncelerin pozitif olursa hayatını da pozitif bir şekilde yaşamaya başlarsın. Karşına çıkan olumsuzlukları nasıl fırsata çevireceğini ve bunun sana nasıl katkısı olabileceğini düşün. Enerjini çeken her şeyden mümkün olduğunca uzak durmaya çalış. Moralini bozacak söylemler olduğunda ya kibar bir dille uyar ya da o kişilerden uzak dur. Böylesi durumlarda işe başladığın günün hayalini kur ve bu yüksek enerji seviyesinde kalmaya çalış.

Kendine yatırım yap

Şu an işsiz olabilirsin. Bu bir süreç ve eğlenmek senin de hakkın unutma. Ayrıca kişisel gelişimin için bu dönem kaçırılmaz bir zaman dilimi. İster seni geliştirecek eğitim programlarına katıl istersen de spor yap. Kısaca sana ne iyi gelecekse bu dönemde onu yap ve hayattan zevk almayı ihmal etme. İşsizlik döneminin bir süreç olduğunu ve bir gün bu günlerin hepsinin geride kalacağını hiç unutma.

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.