Arşivler

İş arayanlar için sosyal medyadan 3 ipucu 

Sosyal medyanın iş bulma sürecinde oldukça etkili olabildiğini biliyor musun? Doğru ve profesyonel sosyal medya stratejileri kurgulamak, iş arama sürecinde elini güçlendirebilecek en önemli kozlar arasında yer alıyor. 

Bugün işe alım uzmanları adayları online arıyor ve bunu yaparken sosyal medya hesaplarına sıklıkla göz atıyor. 2017’de yapılan CareerBuilder anketine göre, işverenlerin yüzde 70’inin işe alım kararı vermeden önce adayları taramak için sosyal medyayı kullandığı ortaya çıkmış. İK yöneticilerinin yüzde 57’si ise çevrimiçi olarak bulamadıkları biriyle görüşme noktasında şüphe duyuyor. 

Her sosyal medya ağının kendine özgü özellikleri ve işine yarayacak uygulamaları var. İş arama sürecinde sosyal medyayı nasıl kullanacağın konusunda yöneticiler, işe alımcılar ve sosyal medya uzmanlarına danıştık. 

Twitter 

Twitter’da ilişkide olduğun markalar ve kişiler, takipçilerinin seninle ilgili algılarını doğrudan etkiler. Bu da işe alım yöneticilerinin söz konusu şirkette çalışmaya uygun olup olmadığını anlamada başvurduğu en önemli yollardan biridir. 

Uzmanlar Twitter’ın üst düzey yöneticilerle ve çalışmak istediğin şirkette çalışan kişilerle tanışmak için oldukça etkili bir yer olduğunu söylüyor. Özellikle yöneticilerin etkileşime açık olduğu, normal şartlarda ulaşmakta zorlanacağın biriyle Twitter’da mesajlaşmanın çok daha mümkün olduğu bir gerçek. Bunun yanı sıra çalışmak istediğin şirket hakkında konuşulanları duyabileceğin başka bir platform da yok. 

Twitter’ı etkili olarak kullanmak için, iş ararken tweetlerinin, retweetlerinin ve yanıtlarının önemli bir yüzdesi, çalışmak istediğin şirketlerle alakalı konulara odaklanmalı. Bunu, alanındaki profesyonellerin konuştuğu ve takip ettiği anahtar kelimeler ve hashtag’lardan yararlanarak yapabilirsin. 

Yaşam Koçu ve İK uzmanı Heather Monahan, “Twitter, çalışmak istediğin bir kurumdaki liderleri tanımak için kullanılabilir” diyor. “Onları takip ederek ve tweet’lerini tekrar gözden geçirerek dikkatlerini çekebilirsin. Tweetlerine yanıt vermen ve kendini göstermen, iletişim kurmaya çalışmayan diğer adaylar karşısında sana avantaj sağlar.” 

Facebook 

Facebook’un iş arama sürecine olumlu etkide bulunmasını istiyorsan, imajına zarar veren paylaşım ya da fotoğrafları kaldırarak işe başlayabilirsin. Bundan sonra yapman gereken ilk şey, uygun içerikler paylaşmaya başlamak. 

McCann Sosyal Medya Direktörü Karla Ruiz, “Paylaştığınız içerik noktasında dikkatli olmanız gerekir” diyor. “Birkaç yıl sonra bile gurur duyacağınız içerikler paylaşmaya dikkat edin. Gizlilik ayarlarınızı kontrol edin ve özel paylaşımlarınızı kamuya açık yapma noktasında temkinli olun. Unutmayın ki, bir kez çevrimiçi olan içerik, sonsuza dek internet üzerinde yaşayacaktır.” 

İş durumu bilgin, adresin ve profesyonel becerilerin ise herkese görünebilir olmalı ki işe alım uzmanları da bu bilgilere kolaylıkla ulaşabilsin. Facebook’u etkili kullanabilmek için endüstri liderlerini takip etmeyi, bu kişilerin de yer aldığı açık veya kapalı gruplara üye olarak ciddi paylaşımlar yapmayı ya da paylaşımlara yorum yapmayı unutmamalısın. 

Uzmanlar, bu tarz Facebook gruplarına üye olmanın önemli bir destek güç yaratacağını belirtiyor. Bu şekilde sektöre ait son haberleri takip edebilir, bu alandaki kişilerle iletişime geçebilir, kendini geliştirebilir ve senin gibi birini arayan işe alım uzmanlarına ulaşabilirsin. Her platform farklı bir amaca hizmet etse de, farklı sosyal medya profillerinde tutarlı bir sese ve stile sahibi olmak önemli. Kişisel bir marka oluşturmak için sosyal medyadan faydalanmayı unutma. 

Instagram 

Instagram bugün tüm sosyal medya platformlarının önüne geçmiş gözüküyor. Fotoğraf paylaşımının yanı sıra hikaye ve canlı yayın özelliğiyle de markaların kullandığı en önemli araçlardan biri. Etkileşimi bu derece yüksek bir platformda bulunmak elbette iş arama sürecini oldukça olumlu etkiliyor. Instagram’da takip edilen markalar kendilerine gelen mesajlara genelde hızlı bir şekilde dönüyor, kampanyalar düzenliyor, ürünlerini en çok buradan takipçileriyle paylaşıyor. 

Sen de ilgilendiğin sektörlerle ilgili etkili görseller paylaşabilir, çalışmak istediğin markaları takip edebilir, istediğin markaları etiketlere ekleyerek ya da yorum yaparak dikkat çekebilirsin. Instagram üzerinden gelen iş ilanlarına da bu şekilde kolaylıkla ulaşabilir, Instagram’ı olmayan kişilere karşı avantaj sağlayabilirsin. 

Sosyal medyada temiz ve tutarlı bir varlığa sahip olduğundan emin olarak işe başlayabilirsin. Sadece paylaşım yapmak için mi paylaşım yapıyorsun? İçeriklerini paylaşmadan önce kendine şu soruyu soruyor musun?:

“Bu paylaşım benim kişisel marka değerimi artırır mı? İş arayış sürecime katkı sağlar mı?” 

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.