Kariyer yolunu tasarladıktan sonra sıra o yolda rotayı şaşırmadan ilerlemeye geliyor. Bu, çoğumuz için ilkinden daha da zor gibi görünse de aslında değil. Basit ama etkili davranışları alışkanlık haline getirerek kariyerinde çok daha kolay ilerleyebilirsin. 

Kariyer hedeflerin çok yüksek. Üstelik şu an olduğun yerden bu hedeflere ulaşmak imkansız görünüyor. Elbette bu noktada imkansız diye bir şey yok. Bir yerden başlamak ve adım adım ilerlemek şart. O ilk adım aslında son derece basit. İşte kariyerini geliştirmeni ve büyük hedeflere ulaşmanı sağlayacak bazı basit davranışlar…

Oku

Kendine günlük okuma hedefleri koy. Her gün bir dünya klasiği bitirmen gerekmiyor. Bu derinlikli bir blog yazısı da olabilir, kısa bir hikaye de… Önemli olan kendine okuma alışkanlığı kazandırabilmen. Okumak insanı besleyen en etkili yollardan biri. Okuma zamanının bir bölümünü sektörünle ilgili yazılara ayır. Bu alışkanlık, alanınla ilgili düzenli olarak yeni fikirler, yeni sesler ve yeni bakış açıları keşfetmeni sağlar. Bu değerli alışkanlığın aldığın kararları şekillendireceğini ve destekleyeceğini unutma.

Bağlantı kur

İş hayatının yüzde 50’si çalışmaksa yüzde 50’si diğer insanlarla bağlantı kurmaktır. Birlikte çalıştığın veya herhangi bir şekilde temas ettiğin insanlarla bağlantılarını her zaman koru. Kimin kariyerinin hangi aşamasında sana faydası olacağını kestirmen zor. İş değiştirenleri tebrik et, doğum günlerini kutla vb. Bu davranışlarla kuracağın güçlü bağlantılar kariyer yolunu sağlamlaştıracaktır.

Yaz

İster bir günlük tut, ister blog yaz, istersen bir deftere küçük notlar karala… Ne olursa olsun her günün sonunda o gün olan bitenleri ve düşüncelerini bir kenara yaz. Elbette yazdıklarını düzenli aralıklarla oku. Bu gelişimini takip etmenin en etkili ve kolay yoludur. Geçen sene bugün yazdıklarını okuyarak aradan geçen bir senede ne çok yol aldığını görebilirsin. Bu, sana büyük bir motivasyon kaynağı olacaktır. Yazmak aynı zamanda etkili bir düşünme ve iç tartışma yöntemidir. Yazdıkça yazılı iletişim becerilerin de gelişir.

Sorular sor

Patronuna bugün olduğu yere nasıl ulaştığını, meslektaşına ne üzerinde çalıştığını sor. Meraklı ol. Toplantılarda, masanda otururken, etkinliklerde veya yemeklerde daima daha fazla şey öğrenmeye ve bilmediklerini anlamaya odaklan. Acemice sorular sormaktan korkma. Bu soruları kariyer hayatının başında sorman, daha sonraki aşamalarda sormandan daha kolaydır. İnsanlar da bunu anlayışla karşılar.