İş değişikliği yapmadan

İş değişikliği yapmaya karar verdiğinde bunun doğru bir karar olup olmadığını belirlemen, daha sonra da çalışmayı planladığın şirketin, beklentilerine uygun olduğundan emin olman gerekiyor. Bunu kolayca yapabilmen için ihtiyaç duyacağın ipuçları bu yazımızda!

İşte sana birkaç öneri:

İş değişikliği yapmadan şirket kültürünü incele

Doğal olarak herkes, değerleriyle şirket kültürünün uyuştuğu bir kurumda çalışmak ister. Bunu öğrenmek için kurumun web sitesini inceleyerek iş değişikliği yapmadan önce bilgi edinmeye başlayabilirsin. Ayrıca başvuru yaptığın şirketin Kariyer.net’teki şirket profilini de inceleyebilirsin. Misyon, şirketin değerleri ve öncelikleri sana önemli fikirler verecektir. Eğer mülakat şansın olduysa, sana nasıl davranıldığına dikkat et ve sezgilerini dinle. Yüz yüze mülakata davet edildiysen biraz erken giderek gözlem yapmak faydalı olacaktır.

Zor soruları sor

Mülakat sürecinde zor, ama akıllı sorular sormak çok önemlidir. Elbette burada sınırı aşmamak gerekiyor. Nihayetinde hiçbir şirket gizli kalması gereken bir bilgiyi paylaşmayacaktır. Bazı örnekler:

  • Şirket, bu zorlu ekonomik zamanlara nasıl uyum sağlıyor?
  • Şirketin önümüzdeki yıl karşılaması gereken kilit kilometre taşları nelerdir?

Liderlik ekibine bak

Bir iş değişikliği yapmadan önce, özellikle bir start up’ta mülakat yaparken, liderlik ekibini araştırmak önemlidir. İlk olarak, CEO’nun diğer şirketlerdeki geçmişini öğren. Odaklanmış bir vizyona, stratejik plana ve yeterli kaynağa sahip olduklarından emin ol. Kendine aşağıdaki gibi sorular sor:

  • Dürüst, açık sözlü ve samimiler mi?
  • Liderlik tarzları nedir ve baskı altında nasıl çalışırlar?
  • Bu bir girişimse, başka başarılı çıkışları oldu mu?

Çalışanların yorumlarını öğrenmeye çalış

Mevcut veya eski bir çalışanı tanıyorsan, onlardan da fikir alabilirsin. Bir şirket hakkında bilgi edinmenin en iyi yollarından biri, sana gerçek hayattan içgörüler sağlayabilecek insanlarla konuşmaktır. Başka bir fikir, ürün veya hizmetten ne kadar memnun olduklarını görmek için mevcut müşterilere ulaşmaktır. Kuruluşun müşterileriyle nasıl ilgilendiğine bağlı olarak çalışanlarını nasıl yönettiği hakkında çok şey öğrenebilirsin. Ne kadar çok bilgi toplarsan, işi değiştirirken risk o kadar düşük olur.

Hatırlanması gereken en önemli şey, işe alım sürecinin iki yönlü olduğu… Şirketin seni değerlendirdiği kadar sen de onları değerlendiriyorsun. İş değişikliği yapmadan önce, olası bir işvereni araştırmak için bu adımları atman işini kolaylaştırır. Karşılaşabileceğin riskleri azaltırken, bilinçli bir karar vermeni de sağlar.

Kaynak: Forbes