İş görüşmesinde hatayı nerede yapmış olabilirsin?

19

İş başvurusunda bulunuyor ancak mülakat daveti almıyor, iş görüşmesine gittiğinde geri aranmıyor ya da “Tamam, bu kez oldu!” derken işe alınmıyorsanız, tüm dış etkenlerin dışında belki de bir şeyleri eksik ya da hatalı yapmış olabilirsiniz. 

İş arama süresi uzadıkça pek çok aday umutsuzluğa kapılır ve motivasyonunu kaybeder. Ancak iş arama sürecinin uzamasında sizden kaynaklanmayan pek çok etken de söz konusu olabilir. Sektördeki sıkıntılar, yoğun rekabet ortamı, ekonomik nedenler ve daha fazlası… Tüm bu etkenlerin yanı sıra iş arama sürenizin gereğinden çok uzadığını düşünüyor ve boşa kürek çektiğiniz hissine kapılıyorsanız belki de CV’nize, önyazınıza yeniden bakmanızda ya da bakış açınızı değiştirmenizde fayda var.

CV’nizi ve önyazınıza yeniden baktınız mı?

İş arama sürecinde CV’nin önemine daha önce yazdığımız makalelerde yer vermiştik. Nerede hata yaptığınızı veya CV’nizi nasıl destekleyebileceğinizi görmek için CV’nizi eleştirel bir gözle yeniden ele alın. Özgeçmişinizi düzenlerken daha genel veya klişe görünen bölümleri daha özgün hale getirebilir ve rakiplerinizden farklı olduğunuz noktaları vurgulayarak özgeçmişinizi daha dikkat çekici hale getirebilirsiniz. Bunun yanı sıra iş başvurularınızda yazdığınız önyazının basmakalıp olmamasına ayrıca gayret gösterin. Önyazınızda CV’nizde yer alan bilgileri  tekrar etmek yerine o işi kapmak için bir fırsat olarak görerek hareket etmelisiniz.

Dikkat çekici bir CV’ye sahip olmak için “CV’nizi daha etkili bir hale getirmek için rakamları nasıl kullanabilirsiniz?” yazısını; başarılı bir önyazı için ise “Etkili bir önyazı için 10 ipucu” yazısını okuyabilirsiniz.

Fırsatlara açık mısınız?

Beklentileri yüksek tutup, önlerine çıkan fırsatları görememek de adayların iş arama sürecinde yaptığı hatalar arasında yer alıyor. Hırsınızın, beklentilerinizin veya kriterlerinizin olması doğal, ancak bu durum kimi zaman önünüze çıkan fırsatları kaçırmanıza sebep olabilir. Örneğin adayların büyük bir çoğunluğu büyük şirketlerde çalışma eğiliminde olduğu için karşısına çıkan diğer fırsatları görmek istemez. Böylesi bir durumda da deneyim kazanma ve bir şirketin iç işleyişini görme olanağını kaçırır. Bunun yerine gerçekten neyi istemediğinize karar vererek harekete geçin ve karşınıza çıkan fırsatları derinlemesine inceleyerek şansınızı artırın.

Geri aranmıyor musunuz?

İş arama sürecinde başvuruda bulunuyor, iş görüşmesine gidiyor ancak geri aranmıyorsanız, iş görüşmesine gitmeden önce tam anlamıyla bir hazırlık yapmıyor olmanız ya da görüşmede farkında olmadan hata yapıyor olmanız olası. İş görüşmelerinde sorulacak sorulardan, uzmanın karşısındaki tavrınıza, deneyimlerinizi anlatma biçiminizden sektör ve başvurduğunuz pozisyon hakkındaki bilginize dek her şeyin bir bütün olarak ele alındığını unutmayın. Mülakatta başarılı olmak için hazırlık sürecinde eksiklerinizi tamamlayın ve pozisyona olan uygunluğunuzu karşı tarafa tam anlamıyla aktarın.

Son görüşmede mi eleniyorsunuz?

Söz konusu durum ise çoğunlukla adayın ilk görüşmeleri başarıyla tamamlaması; görüşmeler nihayete ermek üzereyken elenmesi suretiyle gerçekleşiyor. Pozisyona olan uygunluğunu ve işi yapabileceğini görüşmeyi yaptığı uzmana ikna etmek üzerinde olan pek çok aday son süreçte birtakım nedenler sebebiyle elenir. Bunun sonucunda ise adaylar umutsuzluğa kapılmanın yanı sıra hiçbir ilerleme kaydedemediğini düşünerek motivasyonunu kaybeder. Ancak yapılan başvurulardan ve iş görüşmelerinden henüz sonuç alınamaması sürecin hep aynı şekilde olacağı anlamına gelmez.

Bu nedenle her zamankinden daha rekabetçi ortamın var olduğunu unutmayın. Sabırlı olmak iş bulmanın en önemli etkenlerinden biri.  Sürecin başından sonuna sabırlı davranarak, başarısız olunan mülakatlardaki hataları tespit ederek, hatalardan dersler çıkararak, girilen tüm mülakatlarda kendinizi ilk kez tanıtıyormuşçasına tanıtarak,  azminizi koruyarak ve işe olan istekliliğinizi her mülakatta göstererek başarıyı yakalayabilirsiniz.

Önceki İçerikHaftalık çalışma süresi nedir; çalışanların hakları nelerdir?
Sonraki İçerikYurt dışında çalışmak mı, tüm detayları düşündün mü?
Yazar Hakkında
Mehlika Akgün
Marmara Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde lisans, Gazetecilik Bölümü’nde de yüksek lisans eğitimini tamamladı. Meslek hayatına Cumhuriyet Gazetesi’nde muhabir olarak başladı. Fransa’daki L'association Labomedia’da medya üzerine çalışmalar yaptıktan sonra Marketing Türkiye dergisinde web editörü olarak çalıştı. 2016 yılında Kariyer.net’e içerik yöneticisi olarak katılan Mehlika Akgün, İK Blog, Kariyer Rehberi ve Kariyer Dergi için içerik üretiyor.

YORUMLAR

 1. Hatayı evlenmekle ise girmeden hamile kalmakla yapmış olabilirim !! Birde Türkiye’de meslek sahibi olmaya çalışmakla en büyük hatayı yapıyoruz zaten yas 25 ben daha ise gireceğim

 2. Az ücretle çok iş yaptırmaya çalışan işveren zihniyeti. Muracat fazla olunca seçenekde çoğalıyor. Örnek billurtuz aş şuan hla aktif ilanı var. ama ben işbaşı yapalı 4 ay oldu. deneme süresi bitince üçret kunuşalım dediler. deneme süren bitti. kadroya geçtin dediler. üçret yok zamanı geçti yılda birdefe düzenleme yapıyoruz dediler. çoğu şirket bu şekilde insan kaynaklarını sömürüyor. ne yapmak lazım. Aynı şekilde Başka şirketlerle de çalıştım. Verilen söz tutulmayınca ayrılmak zorunda kaldım . birde bakmışım yıllar geçmiş ama hala aynı yerdeyim. nasıl olacak bu

 3. Park Elektrik Ciner Gurubu Maden İşletmesinde çalışıyorum Değirmenler Hız Konvektörleri yıldız üçgen motorlar vibrasyon motorları AG OG Trafolar XLPE Kablo başlıkları ve ayrıyeten Adana İncirlik f 16 Savaş Uçakları han ğalları Ankara etimeskut 15 Füze alayı İstanbul Alemdağ 17 Füze Alayı İstanbul hava harp Okulu Beş Yıldızlı Oteller Kültür sarayları istisas hastanelerinde elektrik onarım Bakım İşlerinde çalışmışım gayet işimde uzman kişiliğim var saygılarımla

 4. doğru hata hep iş arayanda zaten. iş veren mükemmel. bu kadar işssizliğin tek sebebi de iş arayanlar bence. ekonominin batmış olmasının da sorumlusu biziz. işsizleri vatandaşlıktan çıkarmak lazım böylece bu sorun da ortadan kalkmış olur.

 5. Kargo firmasinda muhasebeciydim. İşveren az adamla cok is yapma mantiginda. Hem muhasebe yapiyorum. Hem on buroda aksam 10 kadar kayit yapiyorum mazot veriyorum personele elbise dagitiyorum is guvenligi ilw ugrasiyorum on buro ya cekilip surekli telefonlara bakiyorum. Ne yaptigim belli degil. Cok fedakarlik gosterdim ozverili davrandim ama ozel sektor iste. Hic vi zaman hakkını vermez. 17 ay sabah 6 da evden ciktim 11 de eve geldim. Sonuc 1 aydir issizim

 6. Burası Türkiye hiçbir şey dogru dürüst hakkaniyetli değil.
  Diplomaların alayı hikaye…Türkçeyi sökememiş kişiler bir bakıyorsun makam sahibi olmuş …ee bakıyorsun ilana diksiyonu düzgun hatasız Türkçe konuşan diyor seni işe alıcak kişi şive lehçe ile konusuyor…İnsan kaynakları denilen departman görevlileri kendileri özel hayatta a sosyal kişiler onlarcasını tanırım hep boş işler torpil olmadan olmuyor derler.kendilerinin asli görevi personel başarı grafiği cıkarmak….Burası Türkiye adam evlilik danışmanı 4 defa evlenmiş ayrılmış kendine hayrı yok banamı olsun…Diğeri pisikolog insanlar gidiyor para ile saglık bulmaya çalışıyor piskoloj a obezite olmuş…Toplum sorunlu toplum…Çoğu ilan da yalandan ilan kimsenin kimseyi aldıgı yok alıyormus gibi görünüp insan kaynaklarını çalıştırmak için belli aralıklarla ilan verip aday havuzu için ortam yaratmak hepsi bu….Torpilin varsa lise mezunuda olsan yerin hazır…Devlet kurumları bile bu sekilde varsa siyasi güçün lise mezunu olarak bir ilcede müdür 5 sene sonra il müdürüsün…Yüksek lisanslı sana müdürüm diyor…Trakyada bir cok kurumda bu manzara vardır…Otomotiv sektörüne gelince batı illerde alt tarafı araba satıcak kişiden yuksek eğitim yabancı dil bilgisayar programları diksiyon belli üniversite bölümleri isterde ister ama aynı markayı başka ilde ve daha doguda ki plazadaki calısanda ne tahsil ne yeterlilik aranırtorpille birileri çalışır….Batıdaki yazık yüzbinlerce aday arasında kendine yer bulmaya çalışır….okur diploma sertifika o bu herseye sahip olur ama karsısındaki insan kaynakları görevlisi iş alacagı adaydan çirkinse adayı eler….işe alacagı aday varlıklı kültürlü ise adayı eler…İnsan kaynakları yetkilileri ego ve kompleks üzerinden karar vererek personel tercihi ve önerisi yapar bu sebeple sürekli ilanları dolanan şirketler görürsünüz….Köyden gelme yetişme bir İ:K görevlisi metropolde büyümüş varlıklı kültürlü on parmagında on marifet kendinden donanımlı bir aday gördümü kafada onu eliyor…Kısacası burası Türkiye kişisel kurslar eğitim seminerleri vs vs programların hepsi para tuzagı ve boş işler…Dayınız yoksa boştur arkadaş…kendilerinde saygı yok….günlük olarak adayı ararlar metropolde 2 saat sonraya gel cagrısı yaparlar gidemezsiniz o halde hakkınızı kaybettiniz derler…hastanede denk gelirsiniz gelemiycem dersiniz başka güne randevu istersiniz bir daha dönen olmaz…Türkiye burası bagzen 20 yasında bir bebenin iki dudagına kalırsın bagzen egosu patlamıs bir yetkiliye…Bu ülkenin alayı kompleks ve ego sahibi…devleti özeli bir….profesynel düşünen hak ve hakkaniyetle hareket eden kimse yok…

 7. Aynen Bu ülkeden olmaz ….
  Tüm eğitimler kurslar sertifikalar alayı boş…
  Yoksa dayın özeldede devlettete halin perişan.

  Türkçeyi sökememiş öğretmenler Türkçe dersi veriyor ülkede!!!
  Yerli işletmelerden daha çok insan hakkına saygı duyan hakkını veren ejnebi kuruluşları yabancı işletmeler…Türk işletmelerde 10 saat üzeri mesai fitne dedikodu hak yeme ne ararsan var..Devlet kontrolü yok hayatında işe gitmemiş erkek işi olan işlerde bayanlar ev hanımları işveren gösteriliyor kocalar sigortalı çalışan gercek çalışanın hakkı yeniyor devlet denetleme yapmıyor…12 yıldır sigortasız personel calıstıran işletme var defalarca e devlete bildirdik bimere …Ne gelen ne giden …Meger bölge müdürlüğü sgk da dayılar varmış…Muhbir yani böylelikle ev hanımıişveren ler çalışmadan sigortalı emekli olacak ama öte yandan gercek calısan hakkını alamayacak her hesin devleti idareyi mahkemeye vermesi gerekir avrupadaki gibi ama maglesef burası arkadasın dediği gibi Türkiye…..memleketin hiç bir seyi dogru değil devlet kurumları çökmüş özel sektördemi hak ve hakkaniyeti görelim…

 8. Meliha hanım yazılarınızla ilgili bir kaç eleştirim olacak Makaleleri ararken sizin dikkat çekici başlığa sahip bir kaç yazınızı okudum. Başlığınınız çok iyi, problemi iyi tanımlıyorsunuz fakat sonuç yok. Tespit ettiğiniz problem konusundaki çözüm yollarını sıralamanız bizlere daha yardımcı olur diye düşünüyorum.

 9. Cv lerde iş deneyimlenizi nasıl anlattığınıza değil o cv lerin en altındaki referans isim ve telefonlarına baktıklarını, iş tecrübenizin veya yabancı dil bilip bilmemenizin bunlar dışında ikinci planda kaldığını size kimse bildirmemiş anlaşılan… Yıllık 100000USD ücret vereceklermiş gibi hertürlü iş tecrübesi ve yetenğinizin olmasını isteyenlerin çalıştırdıkları insan portföyüne baktığınızda ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.

 10. Yaklaşık 2000 yılından beri kariyer.net üyesiyim. Binlerce başvuru yapmışımdır. Henüz 1 defa bile arayan olmadı :-)

  Artık öyle bir alışkanlık olmuş ki kimsenin aramayacağını bildiğim halde nedensizce başvurmaya devam ediyorum. Kendimi durduramıyorum :-)

  Saygılarımla;

 11. 20,yillik yoğun bakım ünitesi sertifikası olan çok başarılı çalışmalar yapan ekip lideri olarak çalışmış aynı zamanda birçok eğitim ve sertifika programları dereceyle tamamlamis biri olmama rağmen onlarca başvuru yaptım cevap hep aynı biz size döneriz.yada çağrılmış olduğum mülakatlarda oldu derken son dakika olumsuz sonuçlanması nerede hata yapıyorum bilmiyorum. Ya yaşlı buluyorlar diyorum yada bende onları korkutan birşey sanki ustelik son derece kibar özgüveni olan ve özenli bir şekilde giyinip hazırlık yapıyorum ifade yeteneği güçlü biriyim diyorum. Fakat sonuç aynı olumsuz anlam veremedim.

 12. Bazı yazıları okudum. Arkadaslara katılıyorum. İş Verenler (genelleme yapmadan) asgari ücrete kalifiye hattâ usta personel istiyorlar. Bunun adalet neresinde devlet ödeneği kesecegim dediğinde ayaklaniyorlar. Neden kâr payı azalacak. Kurum içindeki adaletsiz personeller pirim sağlayacak. Ayıptır. Yazıktır. Bu kadar emekçinin hakkını nasıl ödeyecekler. Allahtan korksunlar

YORUM YAP

Please enter your name here
Please enter your comment!