Arşivler

İş hayatı ile ebeveynliği dengede tutmanın 5 yolu

Rekabetin yoğun yaşandığı iş hayatında pek çok kişi iş hayatı ile ebeveynlik arasında denge kurmakta zorlanıyor. Çalışan ebeveynlerin, özellikle de çalışan annelerin bu sorunun üstünden gelebilmek için başvurması gereken birtakım yöntemler bulunuyor.

Günümüzde pek çok ebeveyn çalışma hayatının zorluklarıyla karşı karşıya kalıyor. İyi bir ebeveyn olmak ile iş hayatı arasında sıkışıp kalan pek çok kişi hem çocuğuyla daha çok ilgilenmeyi hem de ailesi için para kazanmayı ve işinde başarılı olmayı istiyor. Bilhassa çalışan anneler bu sorunu daha sıklıkla yaşıyor.

Peki, çalışma hayatı ve ebeveynlik arasında denge kurmak için hangi çözümlere başvurulabilir?

Suçluluk hissetmeyin

Çalışan ebeveynlerin büyük bir çoğunluğu çalıştıkları ve çocuklarıyla yeteri kadar ilgilenemediklerini düşündükleri için suçluluk duygusuna kapılır. Ancak bunun yerine, düzenli aile yaşantınızın devam etmesini sağlamak ve çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılamak için çalıştığınızı aklınızdan çıkarmayın. İş ve özel yaşantınızı dengede tutarak hem iyi bir ebeveyn olabilir hem de işinizde başarıyı yakalayabilirsiniz.

Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayın

Herkes için doğru olan sizin için olmayabilir. Bu nedenle kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayın ve verdiğiniz kararları başkalarına göre değerlendirmek yerine kendi koşullarınızı göz önünde bulundurarak hem sizin hem de çocuğunuz için en uygun olanını yapmaya gayret edin. Zamanınızı akıllıca yöneterek sınırlarınızı kendiniz belirleyin.

Bir destek sistemi oluşturun

Hem size yardımcı olabilecek hem de sizin yardımcı olabileceğiniz bir destek sistemi oluşturun. Bu destek sistemi hem ailenizden, akraba ve arkadaşlarınızdan oluşabilir hem de çocuğunuzun okuldaki arkadaşlarının ailelerinden oluşabilir. Bu networkü oluşturarak çevrenizdeki kişilerden yardım ve destek alabilir, aynı şekilde siz de destek olabilirsiniz.

Organize olun

Organize olmak bu işin anahtar kuralları arasında yer alır. Yapmanız gereken tüm işlerin planını yapın, bu planınızı her an görebileceğiniz bir yere asın ve çalışma saatleriniz içerisinde bu plana sadık kalmaya gayret edin. Evinizde ve işinizde organize olarak hem çocuğunuza ayırdığınız vakitten çalmaz hem de işinizi zamanında tamamlayabilirsiniz.

Esnek çalışma isteğinde bulunun

İş hayatının dinamikleri değişiyor. İş yerinizde esnek çalışma sistemi yoksa konuyu müdürünüzle konuşabilir ve esnek çalışma talebinde bulunabilirsiniz. Müdürünüze nasıl çalışacağınızı anlatabilir ve bir deneme süresi isteyebilirsiniz. Bu şekilde belki de ayın belli günleri evden çalışarak işlerinizi evden tamamlayabilir, çocuğunuzla da daha çok vakit geçirebilirsiniz.

 

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.