İK uzmanlarının adaylarda en çok aradığı özelliklerin başında “iyi bir takım üyesi olmak” geliyor. 2017’de yapılan Job Outlook Araştırması’na göre işe alım uzmanlarının %78’i adayların iyi birer takım üyesi olup olmadığına, başkalarıyla uyumlu ve verimli çalışabilme kapasitelerine bakıyor. Peki, iyi bir takım üyesi hangi özelliklere sahiptir? Öğrenmek için makalemize göz atabilirsin.

Üniversite sonrasında heyecanla içine daldığımız iş hayatı, hem ayaklarımızın üzerinde durduğumuz hem de kendimizi sürekli geliştirerek hayallerimize ulaşmaya çalıştığımız önemli bir alan. Bu alana sağlam bir şekilde girebilmek için ise pek çok güçlü özelliğe ihtiyacımız var. İşte bu özelliklerin başında “takım oyunculuğu” geliyor. İş hayatında başarının, birbirinden farklı özellikte ve yetenekte karakterlerin bir arada verimli ve etkili bir şekilde çalışabilmesiyle mümkün olduğunu düşünürsek, iyi bir takım oyuncusu olmak ilerlemek için şart. Aranan bir takım oyuncusu olmak sadece şirketlerin gelişimi için değil, kişinin kendi kariyer yolunda hızlanarak ilerlemesi, zorlu virajları sağlam bir şekilde alması açısından da son derece kritik. Peki, işe alımda kolaylıkla diğer adayların önüne geçmemizi sağlayacak takım oyunculuğu neleri kapsıyor? İyi bir takım üyesinin nasıl özellikleri var?

Psychology Today uzmanları şu özelliklere dikkat çekiyor:

Güvenilir ve dürüst

Gerek takım lideri gerekse takım arkadaşlarıyla kurduğu ilişki güvene dayalıdır. Bu güvenin temelinde dürüst olmak, duygu ve düşüncelerini ifade ederken açık olmak yatar. Bu şekilde hem sevilir hem de çevresindeki kişiler üzerinde güçlü bir saygı uyandırır.

Pozitif

Sorunlara her zaman yapıcı bir tutumla yaklaşır. Stres ve sinirle olayları daha da kompleks hale getirmektense enerjisini çözüme yöneltir. Pozitif olmasının meyvelerini sık sık toplar, hem bireysel başarıları hem de takıma kattıklarıyla öne çıkar.

Uyumlu

Bir takımın birbirinden farklı kişilerden oluştuğunu bilir. Bu onu endişelendirmez. Ortama uyum sağlayarak, öğrenebileceklerine ve takımla birlikte en iyisini üretebilmenin yollarına odaklanır.

İletişim becerileri güçlü

Açık ve saygılı bir iletişim kurar. Susmak ya da küsmektense konuşmanın sorunları çözeceğini bilir. Kurduğu şeffaf iletişim takım lideri olmasının yollarını da kolaylıkla açacaktır.

Açık fikirli ve yenilikçi

İş ortamının dönüşümü onu da dönüştürür, hiçbir zaman yerinde saymaz. Her zaman takımını geliştirecek yeni bir fikri vardır. Teknolojiyi, sektörü, gündemi takip eder, doğru uygulama alanları yaratmaya çalışır.

Takımın hedeflerine odaklı

Bireysel hedeflerinin takım hedeflerine olan yansımasını bilir. Hedefleri dinler, anlayarak analiz eder, hazmederek zihnine yerleştirir. Artık tek yapması gereken hedefe koşmak için verimli bir şekilde çalışmaktır. 

Takdir etme yönü güçlü

Kıskançlığın kişinin gelişimini baltalayan, işe yaramaz bir his olduğunu bilir. Etrafındaki kişilerin başarılarını tebrik eder, onlardan örnek alır.

Ne dersin, sen de bu özelliklere sahip misin?