Arşivler

İş yerinde mutluluğun üç basit sırrı

HumanGroup sosyal medya üzerinden çalışanlara “İş yerinde mutluluk nedir?” Diye sordu. Takipçilerin yanıtlarıyla şekillenen araştırmada iş yerinde mutluluk için üç basit cevap verildi: Yapılan işi sevmek, iş arkadaşlarıyla anlaşmak ve işyerinde değerli olduğunu hissetmek.

Yetenekleri elde tutmanın giderek önemini artırdığı günümüzde, şirketler mutlu çalışanları olması için birçok yöntemi deniyor. HumanGroup’un açıkladığı verilere göre, Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda mutlu çalışanlar, mutsuz çalışanlara oranla yüzde 70’e kadar daha verimli performans gösteriyor. Şirket kendi sosyal medya hesaplarından yaptığı araştırmada ise takipçilerine mutlu işyerinin sırlarını sordu.

#işyerindemutluluk başlığıyla paylaşımlar yapıldı

HumanGroup sayfasına yapılan gönderilerde çalışanların iş yerinde mutluluğunu etkileyen önemli faktörler sıralandı. Anket sonuçlarına göre yaptığı işi sevmek, mutluluğun en önemli koşulu olurken, iş arkadaşlarıyla ve yöneticilerle anlaşabilmek ve uyum içinde çalışmak, eğlenerek çalışmak ve iş yerinde değerli olduğunu hissetmek onu takip etti.

Mutlu ayaklar!
İşi sevmek ve heyecanla yapmak çalışırken mutlu olmak için en önemli koşullardan biri olarak öne çıkıyor. İşini severek yapmanın tarifleri arasında, sabah alarm zili ilk çaldığında kalkmak, işe giderken ayakların geri geri gitmemesi, iş yerinde çıkış saati olmuş mu diye sürekli saati kontrol etmemek, çalışırken zamanın nasıl geçtiğini fark etmemek, her gün yeniden işe gelmeyi istemek öne çıkıyor. Sadece para için çalışanlarsa mutsuz olmaya mahkum görünüyor. Pek çok kişi için iş yerinde mutlu olmak imkansız, en büyük mutluluk mesainin bitmesi ve cuma gününün gelmesi.

İşverene çok rol düşüyor

Eğlenceli bir iş ortamı, çalışırken keyif almak ve gülebilmek… İş yerinde mutlu olmanın en önemli gereklilikleri olarak sıralanıyor. Facebook’ta paylaştığı mesajında Zeynep Savcı, “Sevdiğin bir işi sevdiğin iş arkadaşları ile eğlenerek yaparken bir de üstüne emeğinin karşılığını alıyorsan mutlusundur” diyor. Eğlenceli bir iş yeri yaratmakta en büyük görev yöneticilere düşüyor. Yöneticilerin çalışanlarının ihtiyaçlarını fark etmesi, empati kurabilmesi, onları dinlemesi çalışan mutluluğu üzerinde doğrudan etkili.
Çalışanlar işyerinde mutluluğu tanımlarken çokça huzurdan, değer verilmekten, aidiyet duygusundan, değerlerin uyumundan, adil bir yönetimden, desteklenmekten bahsediyor. Güleryüz, fikir ve önerilerin kayda değer bulunup tartışılması, sıkıntıların konuşulabilmesi, ufak tefek hatalarda bunun dünyanın sonu olmadığını söyleyerek, yapılan iyi işleri hatırlatan yöneticiler bu ortamı tarif eden bazı tanımlar. Çalışanlar hayal ettiklerini gerçekleştirmelerine destek olacak şirketlerin arayışı içindeler. Şirketleriyle bütünleşmelerini sağlayacak bir kariyer planlamasına ihtiyaç duyuyorlar. Samimi çalışan ve işveren ilişkisi sunan, çalışanlarına bir aile oldukları hissini veren, çalışanlarının fikirlerini alan ve insana değer veren bir iş yeri, mutluluğun temel gereklerini de yerine getiriyor. Sanem Sevilgen, “#isyerindemutluluk insana, fikirlerine değer veren bir yapı içinde olmak ve çalışırken zamanın nasıl geçtiğini anlamamaktır” diyor.

“İş yerinde aşk” mutlu ediyor
Çalışma arkadaşları iş yerinde mutlulukta çok önemli bir rol oynuyor. Çoğu çalışan iş yerindeki arkadaşlarıyla iyi anlaşıyorsa, arkadaşlarından destek görüyorsa, uyumlu bir şekilde çalışıyorsa, birlikte eğleniyorlarsa işyerinden ayrılmayı aklından bile geçirmiyor. Yüksel Erdogan, Twitter’da paylaştığı mesajında bunu şöyle ifade ediyor: “#isyerindemutluluk ‘Ben hayallerim için buradayım ve gerçekleştirmek için herkes bana yardım ediyor, daha ne isterim ki’ diyebilmektir…”
Sabah işe başlamadan birlikte yapılan kahvaltılar, molalarda arkadaşlarla yapılan kahve sohbetleri çalışanların işyerinde en mutlu olduğu anların başında geliyor. Hatta bazı çalışanlar işlerinden tatmin olmasalar, yaptıkları işi sevmeseler bile arkadaşlarını kaybetmemek için aynı iş yerinde çalışmaya devam ediyorlar. Bu bakımdan arkadaşların iş yerinde mutluluk için birinci unsur olduğu bile söylenebilir. İş yerinde aşksa yine bir mutluluk sebebi. Birçok çalışan tersi bir şekilde anlaşamadığı çalışma arkadaşları yüzünden de iş yerinde mutluluğu yakalayamıyor. “Sürekli ayağı kaydırılma paranoyası” yaşayan çalışanlar yaptıkları işe odaklanamıyor ve mutsuzlukla karşı karşıya kalıyor. Arkadaşların yanında yöneticiyle kurulan pozitif iletişim de iş yerinde mutluluk için büyük önem taşıyor.

İş yerinde mutluluğun 10 koşulu:
1.    İşini sevmek, gönülden isteyerek çalışmak
2.    Kafa dengi, uyumlu çalışılabilen iş arkadaşları
3.    İnsana değer veren, adil yönetim anlayışı
4.    Pozitif iletişim
5.    Eğlenceli çalışma ortamı
6.    İş yerinde yeni şeyler yapabilmek, öğrenebilmek
7.    İş tatmini sağlamak
8.    İnisiyatif alabilmek
9.    Emeğinin karşılığını alabilmek
10.    İşini bilmek, hakkıyla yapabilmek

İş yerinde mutluluk tarifleri
Araştırmada HumanGroup, #işyerindemutluluk etiketiyle görüşlerini paylaşan 10 takipçiye, Peter Drucker’ın Harvard Business Review Dergisi’nde 1963 – 2004 yılları arasında yayımlanmış seçkin makalelerinden derlenen” Klasik Drucker” kitabını hediye etti. İşte o takipçiler ve tweetleri:

1.    Coco Maya de Medina, #isyerindemutluluk işini eğlenerek yapmanı sağlayan ekip ve yöneticiye sahip olmaktır, gülebilmek ve keyif almaktır.
2.    Yeliz Bulut, İş yerinde mutluluk pazartesi sendromunu unutmaktır 🙂 #isyerindemutluluk
3.    Tamer Yakut, #isyerindemutluluk: Kendi değerlerinle en fazla örtüşen ve en az çelişen işi yapmaktır.
4.    Hakan Yönden, #isyerindemutluluk günün sonunda, bütün yorgunluğa rağmen, kaç insanın hayatına dokundum ve mutluluk verebildim sorusuna verilen yanıttır.
5.    Aslı Dündar, #işyerindemutluluk iş çıkışını beklememektir.
6.    Mehmet Eronat, #isyerindemutluluk Felsefelerinin başına “para” dan önce “insan” kavramını yerleştirmiş bir şirkette çalışmaktır.
7.    Yüksel Erdoğan, #isyerindemutluluk “Ben hayallerim için buradayım ve gerçekleştirmek için herkes bana yardım ediyor, daha ne isterim ki” diyebilmektir…
8.    Güler Özgenç, fark yaratan değerli bir birey olmanın enerjisiyle alarm zilini yatağın dışına çıkıp durdurabilmektir #işyerindemutluluk
9.    Sanem Sevilgen, #isyerindemutluluk insana, fikirlerine değer veren bir yapı içinde olmak ve çalışırken zamanın nasıl geçtiğini anlamamaktır. @HumanGroupTR
10.    Zeynep Savcı, Sevdiğin bir işi sevdiğin iş arkadaşları ile eğlenerek yaparken bir de üstüne emeğinin karşılığını alıyorsan mutlusundur.

Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünde okurken genç bir muhabir olarak başladığı yazı ve haber merakı hiç eksilmedi. Muhabirlik, editörlük ve kurumların web sitelerinin yönetiminin ardından Temmuz 2011’de Kariyer.net’e İçerik Yöneticisi olarak katıldı. Haber Türk Kariyer, Kariyer Dergi ve Kariyer Rehberi için içerikler üretti.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.