Arşivler

İş yerinden beklentiniz nedir?

totaljobs adlı iş arama sitesi tarafından dünya genelinde yapılan ankete göre adaylara işlerinden neler bekledikleri, nelerden etkilendikleri soruluyor. Sonuçlar arasında kariyer, lokasyon ve maaşın yanı sıra yükselen bir diğer önemli trend de esnek çalışma. Peki, çalışanların diğer beklentileri neler? İşverenler bu beklentiler hakkında neler düşünüyor?

Her zaman işverenler için çalışanlarının perspektifinden olaylara bakmak çok önemlidir. Özellikle çalışanın iş yerinden beklentilerine cevap verebilmek, verimli ve sürdürülebilir bir çalışma kültürü açısından işverenin odaklandığı konular arasında yer alır. Duruma istatistiksel açıdan yaklaşmak amacıyla totaljobs tarafından yapılan ankette, esnek çalışmanın ve yan hakların artık ne kadar fazla gündemde olduğu da ortaya çıkıyor. Eskiye nazaran çalışanlar esnek çalışma saatlerinin kuruma gerçekten anlamlı bir katkıda bulunabilmeleri açısından şart olduğunu düşünüyor.

İşte adayların iş yaşamından beklentileri:

aday

1. Maaş (%66)
2. Kariyer gelişimi (%31)
3. Yan haklar/faydalar (%29)
4. Ofis kültürü (%26)
5. Lokasyon (%26)
6. Esnek çalışma saatleri (%24)
7. İş/hayat dengesi (%23)
8. İş tanımı (%21)
9. İşveren markası (%15)
10. Kurum içi eğitim (%14)
11. İş güvenliği (%12)
12. Fark yaratmak (%10)
13. Etik değerler (%3)

İşverenler duruma nasıl bakıyor?

İşverenler tarafında da durum son derece olumlu. Aynı ankete göre işverenlerin yüzde 66’sı esnek çalışma saatlerini uygulamaya koymayı planlıyor, yüzde 74’ü part-time çalışma ile ilgili planları olduğunu belirtiyor, yüzde 65’i ise en azından bir gün de olsa evden çalışma fikrine sıcak bakıyor. Anketin detaylarına göre durumun bu kadar olumlu olmasının bazı önemli nedenleri var. İşverenler için esnek çalışma uygulaması, maaş zammı ya da promosyon ve prim gibi uygulamaların aksine masrafsız bir iyileştirme.

Dünyada hızla önemi artan ve uygulamaları çoğalan esnek çalışma ülkemizde de artık gündemde. Pek çok şirket özellikle çalışan annelerle ilgili politikalarında bu uygulamayı çoktan başlattı. Fakat yine de genel olarak gelişmelerin daha geriden ve tedirgin takip edildiği de bir gerçek.

Ege Üniversitesi’nin ardından Galatasaray Üniversitesi Radyo, Sinema, TV bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına reklam yazarlığıyla başladı. Dört yıllık reklam dünyası deneyiminden sonra çeşitli web sitelerinde kıdemli editör olarak çalıştı. 2015 yılında Kariyer.net’e içerik yöneticisi olarak katıldı. İK Blog, Kariyer Rehberi ve Kariyer Dergi için içerik üretiyor.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.