Hayalini kurduğunuz iş için mülakata davet edildiniz ve her şey istediğiniz gibi geçti. Peki, işe alınacak mısınız?  İşte iş görüşmesi güzel geçen adayların işi kapıp kapmadığını anlayabileceği 5 küçük işaret.

isekabu7474774

İş görüşmesi ne kadar güzel geçerse geçsin, hiçbir aday sonuçtan tam olarak emin olamaz. İnsanın aklında her zaman bir “Acaba işi kaptım mı?” sorusu yer alır. Aslında güzel geçen bir iş görüşmesinden sonra işe alınıp alınmadığınızı gösteren bir takım işaretler var ve bu işaretler çoğunlukla doğru iz olduğunu gösterir.

İşte iş görüşmesi güzel geçen adayları olumlu sonuca götürecek birkaç işaret:

Yeniden mülakata davet ediliyorsanız

Görüşmeye gittiğiniz şirket tarafından yeni bir mülakat için davet edilmeniz doğru yolda olduğunuza işaret eder. Toplam iş görüşmesi sayısının ortalama, en az ikiden en fazla da beşten oluştuğu düşünüldüğünde mülakata gittiğiniz şirket tarafından yeniden iş görüşmesine davet edilmeniz öncelikle son elemelere kalan birkaç adayın arasında olduğunuzu gösterir.

Şirket hakkında detaylı bilgi veriliyorsa

Eğer görüşmeyi yaptığınız İnsan Kaynakları uzmanı şirketle ilgili detaylı bilgi veriyor, şirketi övüyor ve o şirkette çalışmanın çalışanlara kattığı avantajlardan uzun uzun bahsediyorsa bu durum İK uzmanı tarafından olumlu bulunduğunuza işaret eder.

Görüşme gereğinden çok uzuyorsa

Herkes bilir ki İnsan Kaynakları uzmanları pozisyona uymayan adaylara gereğinden fazla zaman ayırmaz.  Eğer iş görüşmesi normalden daha uzun sürüyor ve İK uzmanı sizi tanımak için özel hayatınıza, ailenize dair ayrıntılı sorular soruyorsa bu durum hakkınızda olumlu düşünüldüğünü gösterir.

Müstakbel çalışma arkadaşlarınızla tanıştırılıyorsanız

Bazı şirketlerde işe alınmasına olumlu bakılan adayların, şirketin diğer çalışanlarıyla, bilhassa birlikte çalışılacak olan ekiple tanıştırıldığı ve böylelikle küçük bir nabız yoklamasının yapıldığı bilinir. Böylesi bir durum büyük bir işarettir ve kesinlikle doğru yoldasınız demektir.

Referans kontrolü yapılıyorsa

Referans kontrolü, artık mülakat sürecinin sonunda olduğunuzu ve işe girmek için aşmanız gereken son bir bariyer olduğunu gösteren süreçtir. Referans kontrolü, işe alındığınız anlamına gelmez ancak işe alınması muhtemel en güçlü adaylardan biri olduğunuzu gösterir.

Yukarıda yazılı olan tüm bu maddeler doğru yolda olduğunuzu işaret etse de rekabetin yoğun olduğu iş dünyasında sonuç her zaman yüzünüzü güldürmeyebilir. Ancak üzülmeyin. Sizi her yönüyle mutlu edecek bir kariyer için iş başvurusu yapmaya devam edin. Kariyer.net’teki iş ilanları için tıklayın.