Arşivler

Duygusal zeka kariyeri ne kadar etkiliyor?

Bugüne dek işe alımlarda adayların özgeçmişine, yeteneklerine ve çoğunlukla teknik becerilerine bakılıyordu. Duygusal zeka çok da önemsenen bir özellik değildi. Peki, şimdiki durum nasıl? Duygusal zeka kariyer yolunda ne kadar etkili? IQ yeni EQ denebilir mi?

Duygusal zeka kişinin kendi duygularının yanı sıra başkalarının da duygularının farkında olması, empati kurması, ilişkilerini buna göre düzenlemesi, iş ve kişisel hayatında bu özelliğiyle insanlarla arasında bir ortaklık bulabilmesi olarak özetlenebilir. Bugüne dek iş dünyasında çok da fazla önemsenmeyen EQ artık IQ ile birlikte anılıyor, hatta çoğu zaman daha kritik bir özellik olarak dikkat çekiyor. Araştırmalar ve iş dünyasından örnekler gösteriyor ki kendisinin ve başkalarının duygularını iyi anlayan ve kontrol edebilen kişiler daha iyi bir lider oluyor.

Adaylar için duygusal zekanın tanımı ve iş yaşamındaki etkisine dair bir infografi hazırladık.

duygusal-zeka

Ege Üniversitesi’nin ardından Galatasaray Üniversitesi Radyo, Sinema, TV bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına reklam yazarlığıyla başladı. Dört yıllık reklam dünyası deneyiminden sonra çeşitli web sitelerinde kıdemli editör olarak çalıştı. 2015 yılında Kariyer.net’e içerik yöneticisi olarak katıldı. İK Blog, Kariyer Rehberi ve Kariyer Dergi için içerik üretiyor.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.