işaşkMutluluğun pek çok yolu var ama iş yaşamındaki başarı en kabul gören formül. Başarılı bir kariyer için ise, önce işinizi sevmeniz sonra da onu renklendirerek ileriye taşımanın yollarını keşfetmeniz gerekiyor. 
İş yaşamının ve kariyerimizdeki başarı grafiğinin, mutluluğumuz üzerindeki büyük etkisi tartışılmaz bir gerçek. Tabii ki özel hayatımız da önemli ancak işimiz yolunda gitmiyorsa, özel hayatımız da bundan olumsuz etkilenebiliyor. Üstelik bu olumsuz döngü hızla yayılarak hayatımızın farklı alanlarına da yansıyabiliyor. İş yaşamında mutlu olmanın birinci koşulu kuşkusuz işinizi sevmek ve aşkla bağlanmak. Bu hem yaptığınız işe hem de kendinize olan saygınızı artıracağı gibi, yaratıcılığınızı ve veriminizi de artıracaktır. Çünkü zamanınızın ve enerjinizin neredeyse tümünü adadığınız işiniz, size sıkıntı ve yorgunluk değil, zevk vermeli. Akşam eve döndüğünüzde ortaya bir şeyler koymuş olmanın mutluluğunu taşırsanız, işten arta kalan zamanınızın kalitesi de yükselecektir. Kendinizi daha az yorgun hissedecek olmanız da cabası. Dolayısıyla koşullarınız ne olursa olsun mutlaka işinizi zevkli hale getirmenin bir yolunu bulmanız gerekiyor. Biraz çabayla geçici bir işi bile muhteşem bir kariyere dönüştürmek mümkün.
Mutlaka hedefiniz olsun
Kariyer basamaklarını tırmanırken bir sonraki adımınızın ne olduğunu biliyor musunuz? Yoksa hiçbir planınız olmadan mı ilerliyorsunuz? Önünüze ulaşılabilir bir hedef koymak, işinize anlam katacaktır. Bu hedef mesleğinizde ilerlemenize de yardımcı olur. Eğer hala kendinize bir hedef belirlemediyseniz, beş yıl sonra nerede olmak istediğinize ve o yere nasıl ulaşacağınıza karar verin. Amacınıza ulaşmanız eğitim almanızı, iletişim becerilerinizi geliştirmenizi gerektirebilir. Bu yönde atacağınız adımlar sadece kendinize olan güveninizi artırmakla kalmayacak, aynı zamanda maaş artışı ve terfi gibi fırsatları daha kolay yakalamanızı da sağlayacak.  İnsanların neredeyse yok denecek kadar az bir kısmı bütün yetenek ve ilgi alanlarına uygun bir iş bulabiliyor. Bu yüzden işinizin sevdiğiniz yanlarını belirleyip o yönlerdeki faaliyetlerinizi artırmanız, sevmediğiniz yanlarını ise yine doğru bir şekilde yerine getirmekle birlikte, biraz daha azaltmaya çalışmanız gerekiyor. Birçok yönetici, çalışanlarının potansiyellerini en yüksek seviyeye çıkarmasını istediğinden, bu türden çabaları destekliyor.

Risk alın
En önemlisi risk almaktan çekinmeyin. Profesyonel yaşamda ilerlemenizi sağlayacak şeyleri düşünün: Önemli bir sunum yapmak, yöneticinizden zam istemek veya zorlu bir projede liderliği üstlenmek… Bütün bunların ortak özellikleri, risk içeren hamleler olmaları. Kariyerinizde ilerlemenizi sağlayan şeyler genellikle sizi rahatlık sınırlarının oldukça ötesine taşıyor. Başarısızlıktan korkmak son derece normal olsa da olumsuz duyguların sizi geriye çekmesine izin vermeyin. Risk alarak ve zoru başararak elde edeceğiniz tatminler, mutluluğu da beraberinde getirecektir.