Arşivler

İşten ayrılırken nelere dikkat etmelisiniz?

İstifa hassas bir konu. Kendinden emin bir şekilde istifa etmek çok kolayken, arada kalmak, bir türlü karar verememek ya da çok sevilen bir işi başka nedenlerle bırakmak zorunda kalmak da bir o kadar zor. Her durumda istifa iyi düşünülmeli ve karar değerlendirme yapılarak alınmalı. Peki istifa etmeye karar verdikten sonra neler yapılmalı? Neler yapılmasa iyi olur?

İstifa etmeye karar verdikten sonra başta iş kanunları nedeniyle olmak üzere farklı süreçler çalışanı bekliyor.İstifa etmeyi istesek de istemesek de her iki durumda da hassas, kırılgan ve stresli olabiliriz. İstifa mektubunu yazanlar ama sonrası hakkında çok da fikri olmayan kafası karışık çalışanlar için yapılması ve yapılmaması gerekenleri listeledik.

İşte istifa ederken rehberlik etmesi için yapılması ve yapılmaması gerekenler listesi:

Yapın:

 • İstifa mektubu özenli olmalı. Bunun için destek almak ve doğru olmasına özen göstermek gerekiyor. İstifa mektubunu yöneticinin masasının üstüne bırakmak ya da mail atmak yerine yüz yüze konuşmak önemli. Cesaretli olup süreci yüz yüze konuşmak, söylemek istenenlerin ifade edilmesi açısından da kritik.
 • İstifa konuşmasında ayrılma nedenlerini belirtirken eleştiri yapmak önemli. Burada eleştirinin yapıcı olmasında fayda var. Öfkeli bir konuşma çalışanın stresini artırırken, yöneticinin gerçek nedeni algılamasını engelliyor. Açık, dürüst ve sakin olmak yolu tercih edilmeli.
 • Her türlü senaryo için hazırlıklı olmak gerekiyor. Yönetici, eğer çalışan maaş yüzünden ayrılmak istiyorsa daha iyi bir maaş ya da pozisyon teklifinde bulunabilir. Bu durumu da hesaba katıp detayları, nasıl hareket edileceğini düşünerek istifa konuşması yapmak gerekiyor.

4

 • Yardımcı olmak önemli. Geride kalan meslektaşı aniden büyük bir iş yükü altında bırakmak etik değil. Bu nedenle ekiple de durumu konuşmak ve bir acil durum planı geliştirmek gerekiyor.
 • Meslektaşlar ilerisi için iyi bir referans ya da kontak olabilir. Bu nedenle ayrılırken iletişim numaralarını almak, sosyal medya hesaplarını takip etmek faydalı. İletişimde kalmak kariyer planlaması açısından önemli.
 • Referans istenecek kişilerin listesinin yapılması önemli. Referans verecek kişinin hangi açıdan faydasının dokunacağının iyi tespit edilmesi gerekiyor.

3

Yapmayın:

 • İstifa mektubu asla sinirli ya da aşırı duygusalken verilmemeli.
 • Karar aşamasında işin sadece olumsuz yönlerine odaklanmamak önemli. Her işin iyi bir tarafı var. İyi düşünmek gerekiyor.
 • Canım sadece istifa etmek istiyor neden vermek zorunda değilim dememek lazım. Kısa bir açıklama yapmak ilerisi için önemli.
 • İhbar süresinde çalışmam demeyin. Bu yasal bir süre. Aksi halde sıkıntı yaşanması olası.
 • İşten ayrılır ayrılmaz sosyal medyada veya çevrede işi ve eski yöneticiyi kötülemeye başlamayın. Hem etik değil hem de başınıza iş açabilir.

1

 • Arkada bırakılan meslektaşlar için işleri güçleştirmemek gerekiyor. İşleri temiz bir şekilde tamamlamak takdir topladığı gibi yeni iş fırsatları çıktığında referans noktasında da önem kazanıyor.
 • Giderken “Oh, iyi ki de gidiyorum. Siz kalanlar zavallısınız…” mesajı verecek konuşmalardan sakınmak önemli. İşe ihtiyacı olan veya işinden mutlu olan diğer çalışanların motivasyonunu bozmak anlamsız ve kötü niyetli bir davranış.
Ege Üniversitesi’nin ardından Galatasaray Üniversitesi Radyo, Sinema, TV bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına reklam yazarlığıyla başladı. Dört yıllık reklam dünyası deneyiminden sonra çeşitli web sitelerinde kıdemli editör olarak çalıştı. 2015 yılında Kariyer.net’e içerik yöneticisi olarak katıldı. İK Blog, Kariyer Rehberi ve Kariyer Dergi için içerik üretiyor.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.