Arşivler

İstifa nasıl geri alınır?

İstifa etmeye karar vermek genel olarak kolay bir durum değil. Bu aşamaya gelene kadar birçok olumsuz olay yaşanmış olabilir. Peki, istifa mektubunu şirkete ilettikten sonra bu karardan vazgeçilirse… O zaman ne yapmalı?

Bazen koşullar istediğimiz gibi gitmez ve farklı bir iş bularak ya da yeni bir iş bulmayı beklemeden istifa etme aşamasına gelebiliriz. Kesin bir karar verdiğimizi sandığımız bazı zamanlarda beklenmedik gelişmeler olabilir ve kararımızdan dönebiliriz. Peki çark edip istifa mektubunu geri çekmek istersek nasıl bir yol izlemeliyiz? Şu öneriler bu noktada işine yarayabilir.

Öncelikle yöneticinle konuş

İstifanı verirken de verdikten sonra geri çekmek istediğinde de ilk olarak yöneticinle konuşmanı öneririz. Sen konuyu nasıl açacağım diye düşünürken, yöneticin kalmak istediğini öğrenmekten memnun olabilir. Bu nedenle şeffaf ol ve ilk olarak yöneticinle görüş. Bu, sonraki adımları daha kolay hale getirecektir.

Yazılı olarak beyan et

Kararından eminsen, bunu yazılı olarak da dile getirmelisin. Bu yazı, resmi bir dille yazılmalı. Bu nedenle iş mektubu formatını kullan ve mesajının kibar, profesyonel olduğundan emin ol. Yöneticine göndermeden önce hatasız olduğundan emin olmak için mektubunu gözden geçir, gerekirse düzenle.

Örnek:

Sayın x,

x tarihli istifa mektubumu geri çekme talebimi iletmek isterim. İstifa talebinde bulunduğum süreçte, ayırdığınız zaman için çok teşekkür ederim. Karşılıklı konuşmalarımız aldığım yeni kararda belirleyici oldu.

Şirketimizde x olarak görevime devam etmekten memnuniyet duyacağım.

Desteğiniz ve anlayışınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Ad Soyad

İmza

İstifanı geri çekme talebini örnekte paylaştığımız ifadelere benzer şekilde iletebilirsin. Bunun sadece talebini ifade eden bir araç olduğunu unutma ve reddedilme ihtimalini de göz önünde bulundur.

Her ihtimale hazırlıklı ol

Daha önce de söylediğimiz gibi yöneticin kalmak istediğini duymaktan mutlu olabilir; ancak hayır cevabını alman da mümkün. Bu nedenle olası bir kötü haberi duymaya hazırlıklı olmak için özgeçmişini güncel tut ve yeni bir iş aramak için planlarını yap.

Kaynak: The Balance Careers

Yazara ait diğer yazıları okumak için buraya tıklayabilirsin.

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Özden, Bilgi Üniversitesi’nde İnteraktif Pazarlama alanında yüksek lisans yapmıştır. Lisans öğreniminin ilk yıllarında TRT Haber’de asistan muhabirlik yaparak meslek hayatına başlamıştır. Mezun olduktan sonra farklı dönemlerde TV8 Haber ve Cem TV’de; yapımcı, yönetmen ve editör olarak görev almıştır. Dijital dünyadaki gelişmelerle birlikte editoryal deneyimini online platformlara taşımış, Markafoni’de ve Mudo’da içerik editörlüğü yapmıştır. Kurumsal markalar için freelance SEO editörlüğü de yapan Özden, 2018 yılı itibarıyla kariyerine, Kariyer.net içerik editörü olarak devam etmekte ve online/offline içerik üretmektedir.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.