Arşivler

İşyerinde bunları konuşmayın!

İşyerinin huzuru tüm hayatı etkiler. Huzurlu ve saygılı bir iş ortamı için bazı konular hakkında konuşmaktan kaçının. İşte işyerinde yüksek sesle konuşurken dikkat edeceğiniz birkaç başlık…

Kariyerin özellikle ilk yıllarında iş hayatında dikkat edilmesi gereken bir takım kurallar hakkında kafa karışıklığı yaşanabiliyor.

Bu konuda dikkat edilmesi gerekenlerin başında da işyerinde hangi konular hakkında konuşmaktan kaçınmak gerektiği yer alıyor. Çünkü profesyonelliği etkileyen bazı davranışlar vardır ki, tüm kariyerinizi etkileyebilir.

 

Öncelikle sizin hakkınızda yanlış izlenim yaratabilecek bu konuları konuşmaktan kaçınmak işyerinde dedikoduya ortam sağlamamak için de iyi bir önlem. Bunun yanı sıra bir sonuca bağlanamayacak ve herkesin farklı düşüncede olabileceği uzun tartışmalar da işyerinde huzurunuzun bozulmaması için tercih edebileceğiniz bir davranış biçimi.

 

Profesyonel iş hayatınızda aşağıdaki birkaç başlık hakkında konuşmaktan kaçınmanızı öneriyoruz.

 

1.Dini inançlar:

Dini inançlar birçok insan için hassas bir konudur. Ancak bundan da önemlisi kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir. Herkesin inancına saygı duyulan bir iş ortamı kesinlikle daha huzurlu bir ortamdır. Bu nedenle iş arkadaşlarınızla bu konuyu konuşurken özenli ve hassas olmaya dikkat edin.

 

2.Politika:

Özellikle seçim dönemlerinde daha da alevli tartışmaların yaşanmasına sebep olabilecek politika da işyerinde konuşmaktan kaçınmanız gereken konuların arasında yer alıyor. Birlikte iş yaptığınız bir iş arkadaşınız sizden başka bir adayı destekliyorsa size karşı görüşleri değişebilir ve böylece işleri yürütebilmeniz zorlaşabilir.

 

3.Özel hayatınız 

İş arkadaşlarınızla paylaştığınız özel hayatınıza dair sırlar konusunda dikkatli davranmalısınız. Çünkü aşk hayatına dair paylaşımlar suistimal edilmeye ve dedikoduya çok müsaittir.

 

4.Ailevi sorunlar 

Eşinizle, anne veya babanızla ya da çocuklarınızla yaşadığınız problemler işyerinde kimi çalışanlar tarafından zayıflık olarak algılanabilir. Özellikle yönetici kademesindeyseniz bu durum daha da yanlış algılanabilir.

 

5.Kariyer planlarınız / hayalleriniz

İşyerinde kullanacağınız “daha büyük bir işyerine geçmek istiyorum” ya da “X firması gibi bir firmada çalışmak istiyorum” gibi sözler özellikle yöneticiler tarafından olumsuz olarak değerlendirilebilir. Gelecek hayallerinizi işyerinizde çok yüksek sesle dile getirmeyin.

 

Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik bölümünde okurken genç bir muhabir olarak başladığı yazı ve haber merakı hiç eksilmedi. Muhabirlik, editörlük ve kurumların web sitelerinin yönetiminin ardından Temmuz 2011’de Kariyer.net’e İçerik Yöneticisi olarak katıldı. Haber Türk Kariyer, Kariyer Dergi ve Kariyer Rehberi için içerikler üretti.
**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.