Arşivler

Kariyer hayatıyla ilgili ilham veren 5 TED konuşması

Birçok alanda farkındalık yaratan TED konuşmaları, kariyer hayatına dair yeni bakış açısı kazanmayı mümkün kılacak pek çok içerik de sunuyor. Öz güvenini ve azmini kuvvetlendirme görevi üstlenen bu konuşmalar, tüm dünyada yoğun ilgiyle dinleniyor ve bireylerin kendisini keşfetmesine olanak sağlıyor. İşte, o konuşmalar arasından seçilen ve kariyerine katkı sağlayacak 5 TED konuşması!

Larry Smith: Neden harika bir kariyere sahip olamayacaksın?

Ekonomi Profesörü Larry Smith, “Neden harika bir kariyere sahip olamayacaksın?” isimli konuşmasında; hedeflere ulaşma yolunda kişinin kendisine koyduğu bahanelerin onu durduramayacağını anlatıyor ve pek çok kişiye ilham veriyor. Larry Smith’in sürükleyici anlatımı ile öz güvenini yükseltecek, azimli bir hikaye dinlemek istersen bu konuşmaya öncelik verebilirsin.

Simon Sinek: Mükemmel liderler nasıl ilham verirler?

Simon Sinek bu konuşmasında; planlardan önce hayallerin ön planda olmasını vurguluyor. Başarının bir plandan daha fazlasıyla elde edilebileceğini söyleyen Sinek; hedefe giden yolda “Niçin, nasıl ve ne?” sorularını soran bir yöntemin nasıl uygulanması gerektiğini anlatıyor.

Scott Dinsmore: Sevdiğiniz işi nasıl bulursunuz?

Her sabah mutlu bir şekilde gidilebilecek işe sahip olmanın öneminin anlatıldığı bu konuşmada Dinsmore; kendi kişisel deneyiminden yola çıkarak “Sevdiğiniz işi nasıl bulursunuz?” sorusunun cevabını açıklıyor. Scott Dinsmore konuşmasında, “Dünyayı değiştiren insanların sevdikleri işi bulan kişiler” olduğunu vurguluyor.

Dan Ariely: Yaptığımız işte bizi iyi hissettiren şey nedir?

Dan Ariely, “Yaptığımız işte bizi iyi hissettiren şey nedir?” sorusunu sorduğu konuşmasında, insanları labirent içinde peynire odaklanmış bir fareye benzeterek sorusunun yanıtını açıklıyor. Yapılan işte hedefin para mı kariyer mi kendini geliştirmek mi gibi kavramlardan hangisinin olduğunun bilinmesi gerektiğini ifade ediyor.

Shawn Achor: Daha mutlu çalışmanın sırrı

Kariyerine katkı sağlayacak bir diğer konuşma örneği olarak Psikolog Shawn Achor’ın konferansını verebiliriz. Beyni pozitif yönetmenin ipuçlarını ve önemini anlatan Shawn Achor, mutluluğun üretkenliği arttırdığını öne sürüyor. Beyne daima pozitif mesajlar vererek mutluluğun yakalanacağını ve bunun verimlilik oranını olumlu etkileyeceğini iddia ediyor.

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.