Arşivler

Kariyer tutkunuz için dört adım

Kariyerinizi bir yolculuk olarak düşünün. Bu yolculuğun inanılmaz bir macera olmasını mı yoksa sıkıcı bir tur olmasını mı istersiniz? İşte size yolculuğunuzu keyifli hale getirecek 4 adım.

1.İçsel pusulanızı yaratın.
İlk ve en önemli adım kendi içinizde bir yön tayin etmek. Bu pusulayı tutku merkezi diye de nitelendirebiliriz. Kariyerinizi zenginleştirecek, sizi eğlendirecek ve mutlu edecek şeyler neler? Eğer bilmiyorsanız, kariyer kararlarınızda size rehberlik edecek iç sesinize kulak verin. Kendinize şu soruları sorarak başlayabilirsiniz.
· İlk olarak ” Ben gerçekten ne biliyorum?” sorusuyla başlayın ve cevaplarınızı yazın. Belki de ne kadar çok şey bildiğinizi görünce şaşıracaksınız.
· Yapmaktan hoşlandığınız bir şeyi seçin ve o işin altında yatan karekteristik özellikleri keşfetmeye çalışın. Neden seviyorsunuz?
Bu tarz soruların kendinizi tekrar keşfetmenizde büyük yararı olacak.

2. Hedefinizi tanımlayın.
Birinci Adım: Tanımladığınız özelliklere göre kendi içinizde beyin fırtınası yaparak farklı kariyer hedefleri belirleyin. Mümkün olabildiğince çok fikir ortaya çıkarın. Unutmayın dışarıda çoğu insanın henüz göremediği bir sürü fırsat var.
İkinci Adım: Fikirler ortaya çıktıktan sonra sıra eleme aşamasında. İçlarinden mantıklı gelmeyenleri eleyin ve amacınıza uygun olanlar kalsın. Sonuçta işe en yarayan fikirler elinizde kalmış olacak.

3. Haritayı oluşturun.
Kariyer hedefinizi belirledikten sonra sıradaki adım oraya nasıl varacağınızla ilgili. A noktasından B noktasına varmak için gerekli olan şey ihtiyacınız olanları belirlemekten geçer. Varmak istediğiniz yerle ilgili olarak yapmanız gereken şeylerin listesini oluşturun.

4. Yola çıkın.
Eğer adım atmaya başlamazsanız hiçbir zaman yol alamazsınız. Bunların illa büyük adımlar olması gerekmiyor. Önemli olan harekete geçmeniz. Hareketsizlik nasıl devamında yine hareketizliği getirirse, hareket de hareketi getirir.
Şimdi yola çıkma zamanı. Bu hafta için kendinize küçük bir adım belirleyin ve bir tane de gelecek hafta için düşünün. Kariyer yolculuğunuzun keyifli geçmesi için adım atmaktan korkmayın.
 

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.