Z kuşağı iş gücüne giriyor, boomer’lar emekli oluyor ve Y kuşağı C-level’ı devralıyor. İş dünyasının içinde bulunduğu bu değişim rüzgarında, kariyer hayatında kararlı adımlar atman için ne yapman gerekiyor? İşte, öneriler!

İş yeri dinamiklerindeki büyük değişimler sürerken; uzaktan çalışma, sıklaşan video görüşmeler artık olağan… Diğer yandan insanları daha önce mutlu eden şeyler artık işe yaramıyor ve “Büyük istifa” dalgası gibi sonuçlar doğuyor.

Peki, sen tüm bu değişime uyum sağlayarak nasıl ilerleyeceğini biliyor musun?

Kariyer Koçu Ashley Stahl, ister yeni başlıyor ol ister büyük değişimler yapıyor ol,  önümüzdeki dönemde kariyerinde ilerlemek için yapman gerekenleri şöyle sıralıyor:

Ağını denetle

Network, iş hayatında en önemli kavramlardan biri. Hedeflediğin sektördeki profesyonellerle düzenli periyodlarla iletişimde olman kritik. Herhangi bir bağlantın hiç beklemediğin bir anda sana kariyer hayatınla ilgili bir yön gösterebilir. Bu nedenle sahip olduğun ağı koruyarak yeni ağlar oluşturmak için çabalamalısın. Bunun için kariyer fuarlarına katılman iyi bir fikir olabilir.

Bir kariyer koçundan destek al

Bir koç, geleceğe yönelik bakışla hedeflerini geliştirmene ve gerçekleştirmene yardımcı olur.

Kariyer koçu, kariyer odaklı bir rehberdir ve güven oluşturmanı destekler. Özgeçmişini nasıl hazırlaman gerektiğinden, sektörünü bekleyen gelişmelere kadar pek çok başlıkta yardım alabilirsin. Böylece daha bilinçli kararlar verebilirsin.

Sosyal varlığını gözden geçir

Monster‘a göre, işe alım uzmanlarının %77’si adaylar hakkında bilgi edinmek için arama motorlarını kullanıyor ve %35’i çevrimiçi bilgilerle aday hakkında bir karar alıyor. Her yıl, adını aramak da dahil olmak üzere sosyal medya ve arama motorlarındaki verilerini temizlemen bu noktada iyi olabilir. Ayrıca sosyal medyanın kişiliğini yansıttığından da emin olmalısın.

Ders al

Beceri geliştirmek artık bir adım önde olmak için olmazsa olmaz… Stratejik ol ve seni ileriye taşıyacak geliştirilmesi gereken alanlarını bul. Bunlar için eğitimler almayı ihmal etme. Hedeflediğin pozisyonda işverenler hangi becerileri arıyor merak ediyorsan, bunu öğrenmenin en kolay yolu iş ilanlarını incelemek. Böylece rahatlıkla kriterleri öğrenip, artılarını ve eksilerini tespit edebilirsin.

Sunum becerilerini geliştir

Mesleki kariyerinde er ya da geç bir sunum yapman gerekecek. Aslında, iş görüşmesi de bir nevi sunumdur. Potansiyel işverenlerle yapacağın bu ilk görüşmede kendini iyi ifade etmelisin. Zoom gibi video platformlarını kullanarak mülakat yaparken, bazen ekran paylaşımı yoluyla sunumlar yapman gerekebilir. Sözlü ve yazılı sunum becerilerini geliştirmek için ayrı ayrı eğitimler alabilirsin. Topluluk önünde konuşma becerilerini geliştirmek için Toastmasters, yazılı sunum becerilerini geliştirmek için PowerPoint veya diğer sunum programlarıyla alıştırma yapabilirsin.

Kendine bir adım atmak, kariyer hedeflerine daha hızlı ulaşmana, istediğin işe alınma şansını arttırmana ve başarılı olmak için ihtiyaç duyduğun becerileri geliştirmene yardımcı olur.

Kaynak: Forbes