Arşivler

Kariyerini istek yönetimiyle yönlendir!

Kariyerini istek yönetimiyle yönlendir!

Kariyerini doğru yönlendirebilmen için hesaba katman gereken birçok şey var. Bunlardan belki de en önemlisi, ne istediğine karar vermen! Kariyer eğitmeni ve koçu Tuğba Kaplan, “Kariyerini istek yönetimiyle yönlendirme”nin önemini bu yazımızda anlattı.

Kariyerini istek yönetimiyle yönlendirebileceğini biliyor muydun? Kariyer kavramı birçok insan için yüksek maaş, düzenli iş saatleri, rahat çalışma ortamı, yöneticiliğe giden zahmetli yol ve benzer şeyleri ifade ediyor. İnsanlar bu “Güzel” hayata ulaşmak için neler yapmaları gerektiğini planlıyor. Bu plan dahilinde de okula adım attıkları ilk günden itibaren zorlayıcı bir yarışın içine giriyorlar. Bu zorlayıcı yarış bazen öyle sorunlara yol açıyor ki tam hedeflerine ulaşmış, okullarını tamamlamış, “İyi” koşullarda çalışmaya başlamışken, yani hedeflerine ulaşmışken, kendilerini tatmin etmeyen bir hayat yaşadıklarını fark ediyorlar. Bu tatminsizliğin asıl sebebini sorgulamaya başladıklarında ise karşılarına aşılması çok zor görünen bir dağ çıkıveriyor. İçlerindeki ses “Aslında istediğim bu değildi” diyor!

Hayat şartlarının zorlaşmasıyla birlikte gençler için bir şeyler daha zorlaşıyor ve zamanı geldiğinde içlerinden gelen sesin sertliği, zorlayıcılığı da daha yüksek oluyor.

Peki, ne yapmalı?

Uzmanlar, önceden yetkinlik yönetimi kavramı üzerinde dururken, şimdi bu kavramın yanına yeni bir kavram daha eklediler: İstek yönetimi! Büyük şirketlerin bazıları tamamen bu kavram üzerine insan kaynakları yönetimi kurgulamaya başladı ve verim de aldı.

İstek yönetimi; insanların hayatlarında gerçek anlamda ne yapmak istedikleri, onları gerçekten mutlu eden şeyin ne olduğunun bulunmasıyla ilgili. Yani bir konuda çok yetenekli ve yetkin olmanın yanı sıra mutlaka istekli de olunması gerekiyor. Kariyer yolculuğunda her şey elbette ki kolay ilerlemiyor. Bu süreçte sabırlı ve hedefe hizmet edecek şekilde çalışmak oldukça önemli. Ne istenildiğine net bir şekilde karar vererek yola çıkmak, her aşamada adaylara zaman kazandıracaktır.

Tek bir cümleyle ifade etmek gerekirse;

Bir konuda bilgin olmayabilir. Eğer yeterince istiyorsan, onu elde edebilirsin.

Konuk Yazar: Tuğba Kaplan / Kariyer eğitmeni ve koç

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.