Hemen herkes mutlu olacağı alanda kariyer yapmak ister ve bu amaçla yola çıkar. Ancak pek az kişi yaptığı işten mutlu olur.  Peki, hem mutlu hem de başarılı olduğunuz bir kariyere sahip olmak için nelere dikkat etmeniz gerekiyor? 

Henüz kariyerinin başında olan çalışanların ya da çalışma hayatına henüz atılmamış olanların aklındaki en önemli soru kariyer planlarını nasıl oluşturacakları ile ilgilidir. Çünkü bu süreçte hemen herkes doğru karar vermek ve ileride de yaptığı işten mutlu olmak ister. Bu nedenle kariyeri belirlerken atılan adımlar son derece önem taşır.

İşte kariyerinizi oluştururken dikkat etmeniz gerekenler:

Kendinizi tanıyın

İşe ilk olarak kendinizi tanımakla başlayın ve kendinize sorular sorun. Hangi alanda çalışmak istiyorsunuz? İlgi alanlarınız ve yapmaktan mutluluk duyduğunuz şeyler neler? Sizin için önemli olan ne? Bu sorulara verdiğiniz cevaplar doğrultusunda, eğilimlerinize ve yeteneklerinize göre bir kariyer haritası belirleyin. Hedefinizi ve yapmak istediğiniz şeyi belirlemeniz kendi yaşamınızı kontrol etmenizi sağlar. Böylelikle seçtiğiniz alanda hem mutlu çalışabilir hem de başarılı olabilirsiniz.

Yapmak istediğiniz işi araştırın

Kariyer seçenekleri hakkında bilgi edinin. Sadece çevrenizden ve arkadaşlarınızdan duyduklarınızla yetinmeyin. Hangi alanda çalışmak istiyorsanız o alanla ilgili araştırma yapın ve o alanda çalışan kişilerle iletişim kurarak yapmak istediğiniz işin ayrıntılarını, gereksinimlerini, avantajlarını ve dezavantajlarını öğrenin. Hayalini kurduğunuz işin gereklilikleri ve detayları hakkında edindiğiniz bilgi hem daha net bir kariyer haritası belirlemenizi hem o işin size uygun olup olmayacağını anlamanızı r hem de karşınıza çıkabilecek olan muhtemel sorunlar hakkında bilgi edinmenizi sağlar.

Staj yaparak kendinizi görün

Stajların yeni mezunlara ve üniversite öğrencilerine başta deneyim kazanmak olmak üzere birçok artısı bulunur. Bu nedenle hangi alanda çalışmak istiyorsanız o alanda staj yaparak kendinizi görün. Hayalini kurduğunuz işin size göre olup olmadığını staj yaparak anlayın. Böylelikle hem boşa vakit kaybetmemiş hem de deneyim kazanmış olursunuz.