İşinizden dolayı sürekli stres mi yaşıyorsunuz? Ofiste olmak yerine dışarıda olmayı mı hayal ediyorsunuz? Ya da iş yerinde sürekli olarak gerildiğinizi mi hissediyorsunuz? Uzmanlara göre tüm bu nedenler işten ayrılmanın zamanının geldiğini gösteren işaretlerden sadece birkaçı…

Çalışanların iş değişikliğini düşünme nedenleri arasında pek çok neden olabilir. Kimi çalışanlar yaşadıkları sorunların çözülmediğini ve tüm çabalarına karşın koşullarının düzelmediğini düşündüğünde iş değişikliği yapmayı planlar. Ancak bu durum herkes için o kadar net olmayabilir. Nitekim The Hired Group’un Kurucusu, Kariyer Koçu Ryan Kahn, kimi insanların çalıştıkları işi bırakmanın zamanı geldiğinde durumu oldukça net anlayabildiğini, ancak kimilerininse bu durumu o kadar net anlayamadığını belirtiyor. Forbes yazarlarından Jacquelyn Smith çalışanları iş değişikliğine götüren nedenleri şöyle sıralıyor:

İşe yönelik heyecanı kaybetmek

“Sevdiğiniz işi yapmıyorsanız, gerçek potansiyelinize hiçbir zaman ulaşamazsınız” diyen Liderlik Koçu ve Tame Your Berry Office Tyrant kitabının yazarı Lynn Taylor, kişinin heyecan duyduğu, sevdiği bir işe sahip olmaması durumunda işinin sadece bir iş olmaya devam edeceğini ve sonunda da o işi yaparken mutsuz olacağını belirtiyor. Eğer her gün işteyken alışveriş sitelerinde dolaşıyor, ofiste zaman geçmek bilmiyor, mesainin bitiş saatini iple çekiyor ve işinize yönelik tutkunuzu ve heyecanınızı kaybettiğinizi düşünüyorsanız süreci farklı bir boyutta ele almak için kollarınızı sıvayabilirsiniz.

Her sabah mutsuz olmak

Hemen herkes iş yerinde zaman zaman huzursuzluk, çatışma, mutsuzluk gibi sorunlar yaşayabilir. Ancak her sabah mutsuz uyanıyorsanız, işe gideceğiniz için moraliniz bozuluyorsa, bu durum çok uzun süredir aynı şekilde devam ediyor ancak tüm uğraşlarınıza rağmen bir sonuç alamıyorsanız o zaman bir şeyleri değerlendirme vaktiniz gelmiş olabilir.

Çalışma arkadaşlarını ve/veya yöneticiyi sevmemek

Çalışma arkadaşlarınızla ve/veya yöneticilerinizle zaman zaman sorun yaşayabilirsiniz. Ancak farklı iletişim yolları denemenize rağmen iletişiminizde bir iyileşme gözlemlemiyor ve huzursuz bir iş ortamında çalıştığınızı düşünüyorsanız ve de bu durum hem psikolojinizi hem de iş yapışınızı oldukça etkiliyorsa farklı bir iş arayışında bulunabilirsiniz.

İşten kaynaklı stresin sağlığı etkilemesi

Sorunlarınız, işinizden, birlikte çalıştığınız kişilerden ya da şirket kültüründen kaynaklanıyorsa ve yaşadığınız stres nedeniyle zihinsel ve fiziksel olarak etkileniyorsanız yaşadığınız sorunu irdeleme zamanı gelmiş demektir. Sorununuzu görmezden gelmek yerine yaşadığınız sıkıntının daha da derinleşmemesi için farklı çözüm yollarını deneyebilirsiniz. Ancak herhangi bir sonuca ulaşamadığınızdan eminseniz sizin için en uygun adımı atmayı deneyebilirsiniz.

Kurum kültürüne inanmamak

Çalıştığınız şirketin kurum kültürüne artık uymuyorsanız ya da şirketinize olan inancınızı yitirdiyseniz, bireysel değerlerinizle şirketinizin kurumsal değerleri uyuşmadığını düşünüyor ve kendinizi sürekli bir çatışma halinde görüyorsanız süreci enine boyuna değerlendirmenizde fayda olabilir.

İş – özel hayat dengesi kuramamak

Hemen her işin temposu farklıdır. Ancak bu temponun özel hayatınıza sürekli müdahale ettiğini düşünüyor ve iş ile özel hayatınız arasında bu dengeyi kuramadığınızı düşünüyorsanız, yöneticinizle konuşmanız sizin için yararlı olabilir. Nitekim çalışanların yeni bir iş düşünmesinin en önemli sebepleri arasında iş-özel hayat dengesinin kurulamaması yer alır. İş – özel hayat dengesinin kurulamadığını gösteren işaretler arasında ise iş yoğunluğu nedeniyle mesai saatleri dışında da yoğun bir şekilde işle meşgul olunması, işi nedeniyle kişinin kendine ve sevdiklerine istediği zamanı ayıramaması, sürekli mesaiye kalmasının istenmesi, kişinin tatil günlerinde de çalışmasının istenmesi ve benzeri durumlar sıralanabilir.

Yeteneklerini – becerilerini geliştirememek

Uzun süredir aynı iş yerinde çalışan kişilerin yaşadığı bir diğer sıkıntı ise yeteneklerin/becerilerin geliştirilememesi yönünde. Eğer aynı pozisyonda sıkışıp kaldığınızı, yeteneklerinizi yeterince kullanmadığınızı, yerinizde saydığınızı ve kendinizi geliştiremediğinizi düşünüyorsanız yöneticinizle durumu konuşmanız ve daha fazla sorumluluk istemeniz size yeni bir kapının açılmasını sağlayabilir. Ancak hali hazırda çözüm yollarını denediğinizi düşünüyorsanız yeni bir iş düşünmenizi vakti gelmiş olabilir.