Size uygun olmadığını düşündüğünüz bir işte çalıştığınızı düşünüyorsunuz ve mutsuzsunuz. Ancak kariyerinizi değiştirmenin tek yolu, kendi işinizi kurmaktan ya da sektör değiştirmekten geçmiyor. Çalıştığınız kurum içinde de kariyerinizi değiştirmeniz mümkün. 

internalmob'l'ty484746

Kariyeri değiştirmek elbette ciddi bir karar. Ancak bu süreç her zaman sektör değiştirmek ya da kendi işini kurmak kadar zor olmayabilir. Bugün pek çok şirket, çalışanlarına bulunduğu pozisyondan başka bir pozisyona geçiş yapmaya  yani bir başka deyişle “internal mobility’e” imkan tanıyor. Çalıştığınız şirket içerisinde yatay ya da dikey hareket ederek yeteneğinize uygun bir alana geçiş yapabilir ve mutlu olduğunuz işte çalışabilirsiniz. Peki, bunun için ne yapmanız gerekiyor?

Araştırma yapın

Bugün pek çok şirket, yeni iş olanaklarını önce şirket içerisinde duyuruyor. Ancak çalıştığınız şirketteki yeni iş olanaklarına dair bir bilginiz yoksa ve amacınız bulunduğunuz departmandan şirket içerisindeki farklı bir departmana geçiş yapmaksa öncelikle konuyla ilgili bilgi edinin. Bu uygulamanın şirketinizde yapılıp yapılmadığını öğrenin.

Talebinizi anlatın

Eğer şirketinizde departmanlar arası görev değişikliği uygulanıyorsa konuya ilişkin talebinizi öncelikle yöneticinizle konuşun. Ona yapmak istediğiniz değişikliği, kariyerinizi ne yönde ilerletmek istediğinizi anlatın. Yöneticinizin onayını aldıktan sonra talebinizi ilgili birimin yöneticisine ve İnsan Kaynakları departmanına aktarın.

arastirma38383

Sürece odaklanın

Çalışanların bir pozisyondan başka bir pozisyona geçişini kolaylaştıran bu uygulamada şirketler çoğunlukla kurum kültürünü benimseyen, performansı yüksek olan çalışanları destekliyor. Bu nedenle performansınızı yüksek tutmaya devam edin ve şirketinizdeki iş fırsatları için sürece odaklanın. Hedeflediğiniz pozisyon için eksik olan yönlerinizi geliştirmeyi unutmayın.