Dünyadaki milyonlarca deneyimli, başarılı ve hırslı insan arasında ayakta kalabilmek ve istediğiniz gibi yaşayabilmek için ne yapmanız gerekir? İş görüşmesinde oturduğunuz sandalye bir önceki adayın sıcaklığını hala koruyor olabilir. Çünkü az önce orada o işi gerçekten isteyen, motivasyonu yüksek biri ya da kendisinin şirkete çok şey katacağından çok emin bir kişi oturmuş olabilir.
Orada bulunmuş olan kişi sosyal hayatında başarılara imza atmış ya da okulundan en iyi dereceyle mezun olmuş da olabilir. Az önceki kişinin başka bir kopyası da dışarıda sizin iş görüşmenizin bitmesini bekliyor büyük olasılıkla.
İşte şimdi, sizden önce belki 20 kişiyle aynı görüşmeyi yapmış olan işe alım uzmanının karşısında heyecanlı bir şekilde oturuyorsunuz. Diğerlerini unutturmak ve sizi işe almasını sağlamak için bu kişiyi nasıl ikna edersiniz?
Bu aşamada 3 faktör ortaya çıkar: hazırlık, iş görüşmesinde nasıl davranılması gerektiğine dair genel bir anlayış ve en önemlisi yaratıcı olabilmek. Görüşmeciye duymak istediğini verebilmek için kişisel özelliklerinizi yeterince iyi aktarmanız ve güven vermeniz gerekir. İş görüşmesini bir pazarlama süreci olarak ele alın. İşte size kendinizi en iyi şekilde tanıtmanın ipuçları…

Sadakat:
Her görüşmeci işe aldığı kişinin sadık, güvenilir, dürüst, sorumluluk sahibi ve istikrarlı olduğunu bilmek isteyecektir. Size önceki işverininizle ilgili soru sorulduğunda, kötü bir yorum yapmayarak sadakat örneği göstermiş olursunuz. Bu görüşmeciye, orada çalıştığınız sürece ve oradan ayrıldığınızda haklarında nasıl yorum yapacağınız fikrini verir.

Sorumluluk:
Sorumluluk sahibi olmak tüm işverenlerin en önem verdiği niteliklerden biri. Bu nedenle görüşmeci, daha önce aldığınız sorumlulukları duymak isteyecektir. Bir önceki işinizde yaptıklarınızdan ya da yeni mezunsanız okul etkinliklerinde üstlendiğiniz sorumluluklardan bahsedin.

Güvenilirlik:
Bunun önemini göstermek için hava koşullarının çok kötü olduğu bir gün iş görüşmesine giden bir kişiyi örnek olarak verebiliriz, Görüşmeci bu kötü havada neden geldiğini sorduğunda, ona “Bu saatte burada olacağımı söylemiştim.” der ve işi alır. Güvenilirlik ayrıca işi iyi yapabileceğinizi gösterir.