Kısa özgeçmiş nasıl yazılır?

Özgeçmiş yazmak belli kriterlere uyarak yapıldığı takdirde iş arama sürecini ve hedefe ulaşmayı kolaylaştırıyor. Bugün internet üzerindeki CV şablonları, ilgili makaleler ve İK profesyonellerinin tavsiyeleriyle dikkat çeken bir özgeçmiş oluşturmak mümkün. Peki, oluşturulması daha kolay ve belli sektörlerde daha çok işe yarayan kısa özgeçmiş ne anlama geliyor? İyi bir kısa özgeçmiş nasıl hazırlanabilir?

Özgeçmiş yazarken eğitim, deneyim ve yetenekler kısmında hedefe yönelik doğru ifadeler ve iyi bir gramer kullanmak son derece önemli. İnsan Kaynakları uzmanlarının havuza düşen binlerce özgeçmişten pozisyona uygun olanına ulaşması bu şekilde kolaylaşıyor. Her CV’nin ortalama bir dakika kadar incelendiği düşünülürse ilk etapta derli toplu, düzgün bir Türkçe ya da İngilizce ile yazılmış, pozisyona uygunluğu ile dikkat çeken özgeçmişlerin göze çarpacağı muhakkak. Uzun ve detaylı bir özgeçmişin yanı sıra, özellikle bazı küçük işletmelerde ve iş başvurularının şahsen firmaya yapıldığı durumlarda kısa bir özgeçmiş oluşturmak gerekiyor. Peki, bu kısa özgeçmiş nasıl yazılmalı?

Kısa özgeçmiş oluştururken dikkat edilmesi gerekenler:

– Kısa özgeçmiş yazarken bilgiler öncelikle kronolojik bir sırayla verilmeli

– Yazı karakteri okunması kolay bir font olmalı (Times, Arial, Calibri gibi)

– Önce kişisel bilgiler (ad-soyad, doğum tarihi, adres, iletişim bilgileri), ikinci olarak kronolojik şekilde eğitim bilgileri, iş deneyimi ve varsa ayrılma nedeni verilmeli, üçüncü olarak kişisel ilgi ve becerilerden bahsedilmeli (kurs, sertifika, dil, bilgisayar programları), dördüncü olarak referans bilgisi eklenmeli ve en son kısa bir “Bu işi neden istiyorum?” metni ile CV tamamlanmalıdır.

– Kısa özgeçmişte sağ veya sol köşeye uygun bir vesikalık fotoğraf yerleştirilmesi gerekir. Fotoğraf eklenen özgeçmiş daha fazla akılda kalır ve etkili olur.

– Kısa özgeçmişin farklı tarafı, cümlelerin daha kısa olması, toplamda bir sayfadan fazla tutmaması ve madde madde hızlı okunabilecek bir şekilde yazılmasından kaynaklanır. Eğer küçük bir firmaya başvuruyorsanız, hatta başvurduğunuz firmada ayrı bir İnsan Kaynakları departmanı yoksa ve işe alımları bizzat işveren yapıyorsa kısa özgeçmiş daha uygundur. İşi başından aşkın işveren kısa sürede göz gezdirerek anlayabileceği bir özgeçmişe bakmak ister. Daha uzun ve detaylı özgeçmişlere yeterince dikkat etmeyebilir.

– Kısa özgeçmişte özellikle pozisyon odaklı bilgilerin ağırlıkta olması önemlidir. Uzun uzadıya kişisel bilgilerden bahsetmek, konuyu dağıtmak özgeçmişin uzun olmasına neden olur. Daha büyük bir firmada bu tür bir özgeçmiş daha etkileyici olabilecekken, küçük firmalarda kısa özgeçmiş daha fazla ilgi çekecektir.