Arşivler

Konuşmaktan eyleme nasıl geçilir?

Yaşantımız içinde değişimi yönetmek ve hayatımıza dilediğimiz şekilde yön vermek için yapmamız gerekenler aslında çok basit. Konuşmaktan ziyade eyleme geçebilmeyi başarmak! Bunu hızla yapabilmen için sana 5 önerimiz var.

Bir şeylere başlamak için “Şimdi” her zamankinden çok daha kıymetli bir zaman dilimi. Hem özel hem de kariyer yaşantımızda hepimizin beklentileri hedefleri ve kararları var. Fakat bu hedeflerin karşısındaki en büyük bariyerin kendimiz olduğunu fark etmemiz ne yazık ki biraz zaman alıyor. Bu nedenle tam da şimdi aynanın karşısına geçip, sormamız gereken tek soru var: “Neyi bekliyorum?”

Söylemlerini değiştir

Öncelikle yapılmalı, edilmeli, yapmalı, etmeli kelimelerinin yerine heyecan uyandıran, harekete geçirecek kelimelerle hayatını dönüşüme hazırlamalısın. Yani edilgen değil etken cümlelerle yola çık. Yapabilirim, gidebilirim, başarabilirim!

Hedeflerinden vazgeçme

Hayal kurmaktan çekinme. Kendini, geleceğini, konumunu ve olmayı istediğin o kişiyi aklından hiç çıkarma. Neye odaklanırsan, o olursun! Bu nedenle lütfen hedeflerine ulaşmak için hayal gücünden destek al. Kendine güven ve unutma “İnanmak başarmanın yarısıdır.”

Pişmanlık ve korku duygularından arın

Korku ve pişmanlık duygularını insanların kendileri için kurguladıkları hapishaneler gibi düşünebilirsin. Dışarıda özgürlük var, fakat kapıyı açıp çıkamıyorsun. Lütfen bu noktada olabilecek en kötü şeyin sadece başarısızlık olduğunu düşün. Telafisi mümkün ve öğretileri bol olan bir yola çıkmaktan çekinme. Başarıya, hayaline ulaştığında çabalarının karşılığını aldığını görmen çok daha tatmin edici olacaktır. İşte tam da bu noktada prangaları usulca bir kenara bırakmalı ve cesur olmalısın.

Odak noktanı çiz

Doğru bir eylemin en önemli unsuru öncesinde plan yapmaktır. Doğru bir plan çerçevesinde atacağın her adım ise seni odak noktana ulaştıracak bir rehber olacaktır. Bu nedenle planlarını oluştururken ulaşılabilir, tatmin edici ve gerçekçi olmasına özen göstermelisin.

Eyleme geç

Flip Wilson: “Eğer makineye birkaç jeton atmazsanız, büyük ikramiyeyi kazanmayı bekleyemezsiniz.” diyor. Başlama çizgisini geçtiğin ilk anda inan her şey değişecektir. Gerekli olan sadece ilk adımı atmak. Sonrasında içgüdüsel olarak ilerlemeye odaklanacak ve parkurdaki engelleri aşmayı öğreneceksin. Bu da seni hayallerine her geçen gün biraz daha yaklaştıracak.

Yukarıdaki adımları doğru analiz edip içselleştirerek olmak istediğin kişi veya olmak istediğin konuma çok daha hızlı varabileceğini unutma. Evet yol zorlu ve korkutucu gelebilir, ama başarmak ne kadar zor olursa o kadar da keyif verecektir.

Konuk yazar: Gizem Topsakal Acet / İnsan Kaynakları Yöneticisi

**İçeriklerimizle ilgili görüş ve önerilerinizi editor@kariyer.net adresinden bize iletebilirsiniz.