Yurt dışı MBA etkinliklerinde okul temsilcileriyle tanışmak ve konuşmak doğru karar vermede oldukça etkili. Böylece online olarak bulamayacağın birçok bilgiyi alabilir, programların gerçekte nasıl olduğu ve kültürel olarak sana uygun olup olmadığı konusunda kolayca bilgi alabilirsin. Peki, bu görüşmeleri en iyi nasıl değerlendirebilirsin?

Yüksek lisans eğitimine karar verirken okul temsilcileriyle yüz yüze görüşme fırsatı yakalaman, beklentilerine ve hedeflerine en uygun okulu bulmana yardımcı olur.

Sana yüz yüze görüşme imkanı sağlayacak etkinliklerden biri olan MBA Tour Afrika ve Orta Doğu etkinliği, okulların kampüsünü tek tek gezmeden birçok okulu tanımaya imkan tanıyor. Etkinlik kapsamında;

  • One to one toplantılar ile tüm sorularının cevabını almak için kabul ekibiyle toplantı yapabilir,
  • MBA konuşmaları ile okul temsilcileriyle organize edilen sunumlara katılabilir,
  • Özgeçmiş desteği ile başvurunu iyileştirmek adına bire bir görüşmeler yapabilir,
  • Network imkanı ile okul temsilcileri, mezunlar, etkinlik organizatörleri, başvuru sahipleriyle bir araya gelip networking imkanı elde edebilirsin.

MBA etkinliklerine nasıl hazırlanılır? En etkili 4 tavsiye

GMAC Tourları için küçük bir hazırlık, etkinlikten aldığın verimi artırmanı sağlar. 2023 MBA etkinliklerine hazırlık için önerilerimiz;

1 – Yüksek lisans hikayeni ve sunumunu geliştir

Birçok okul ve programın kabul yetkilileriyle bir araya geleceğinden, MBA programları için motivasyonunu ve hedeflerini anlatmaya her an hazır olmalısın.

Kişisel marka yönetimiyle ilgili en iyi örneklerden faydalanmak, kişisel hikayeni oluşturmana yardımcı olur. Aynı zamanda bu programlara neden kabul edilmen gerektiğini daha etkileyici bir şekilde açıklayabilirsin.

MBA kabul danışmanı olan April Thanarat: “Her adayın güçlü ve açıklayıcı bir sunum konuşması olmalı! Kim olduğunu kısaca özetlemeli, kişisel markasını iyi ifade etmeli, tam olarak ne istediğini ve amaçladığını bilmeli” diyor.

2- Kendi araştırmanı yap

Etkinliğe kaydolduğun zaman katılımcı okulları mutlaka araştır ve etkinlikte temsilcilere soracağın soruları da hazırla. GMAC Tours’a göre sorular; program teklifleri, okul kültürü, yurt dışında öğrenim seçenekleri, staj ve işe alım fırsatlarıyla ilgili olabilir.

Sorular hedeflerine yardımcı olmalı  ve muhatabına göre detaylandırılmış olmalı.

  • Okullara onların kültürünü, güçlü yönlerini ve kariyer fırsatlarını sorabilirsin,
  • Aktif öğrencilere dönem arkadaşlarını, profesörleri, programla ilgili en çok beğendikleri ve şaşırdıkları konuları sorabilirsin,
  • Mezunlara kariyer fırsatlarıyla ilgili tecrübelerini, okul networkünün faydalarını ve derecelerinin kariyerlerine katkısını sorabilirsin,

Rahatlıkla internet üzerinden cevapları bulunabilecek soruları sormaktan kaçınmalısın.

3 – İyi görün

Etkinlikte ilk bakışta iyi bir izlenim bırakmak önemli. Dolayısıyla en çok merak edilen konulardan birisi de giyim konusu. Tek bir kelimeyle en iyi cevap; profesyonel görünmek… Kadınlar şık bir pantolon ya da elbise erkekler ise ceket ve kravat tercih edebilir. Saatlerce ayakta zaman geçirileceği için mümkün olduğunca rahat ayakkabılar tercih edilmeli. Giyime ek olarak nazik ve  profesyonel davranmak mülakatlarda olduğu gibi çok önemli. Özgeçmişinin ya da kartvizitinin seni tanıtırken güncel, net ve kim olduğunu iyi yansıttığından emin olmalısın.

4 – Takipçi ol

Etkinliklerde okul temsilcileriyle bir araya gelmek iletişimin sadece başlangıcı. Kendini tanıttıktan sonra mutlaka karşı tarafın iletişim bilgilerini iste. En basit kural görüşmeden sonraki 24 saat içerisinde bir teşekkür maili atmaktır. Mailde kendini hatırlatabilir, ayırdıkları zaman için tekrar teşekkür edebilir ve iletişimde kalmak istediğini söyleyebilirsin. Son olarak başvuru süreci boyunca görüşmek istediğini de belirtebilirsin.

Fiziksel MBA etkinlikleri birçok okulla tek seferde iletişime geçmek için çok iyi bir fırsat sunar. Sen de hayallerini ertelememek için MBA Tour’a ücretsiz kaydolabilirsin!